Képünk illusztráció
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
Az utóbbi évben jelentősen, 17 százalékkal csökkent a külföldön munkát vállaló szülők által rokonok gondozásában vagy felügyelet nélkül hagyott gyerekek száma – derül ki a ParentED romániai szervezetének csütörtökön közzétett elemzéséből.
2024. szeptember 26., 16:012024. szeptember 26., 16:01
Ez a csökkenés örvendetes tendencia, de miközben egyre több szülő tér vissza külföldről, még mindig gyermekek ezrei élnek távol a családjuktól, amely a legfontosabb érzelmi bázisukat biztosítja – mutat rá közleményében a szervezet.
Az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA) hivatalos adatai szerint
míg az előző év azonos időszakában közel 57 000 családból 72 902 gyermeket hagytak itthon a külföldön munkát vállaló szülők.
Múlt év decemberének végén 9758 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Számuk 2211-gyel csökkent 2022 végéhez képest.
A ParentED szerint azonban riasztó, hogy
ahol további kihívásokkal kell szembenézniük az új környezethez való alkalmazkodás és a szüleikkel való folyamatos kapcsolattartás hiánya miatt.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett közleményben idézett Diana Bălan, a ParentED képviselője szerint ezek a gyermekek mélyreható érzelmi és pszichológiai hatásnak vannak kitéve, amely hosszú távon kihathat érzelmi és szociális fejlődésükre, figyelembe véve, hogy ez közvetlenül a stabil szülői háttér meglététől függ.
Továbbra is Románia küld a legtöbb aktív személyt az Európai Unió országaiba, ezek száma 2018-ban 7%-kal nőtt 2017-hez képest – derül ki az Európai Bizottságnak (EB) a munkavállalók mobilitásáról szóló, csütörtökön közzétett éves jelentéséből.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
szóljon hozzá!