Képünk illusztráció
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
Az utóbbi évben jelentősen, 17 százalékkal csökkent a külföldön munkát vállaló szülők által rokonok gondozásában vagy felügyelet nélkül hagyott gyerekek száma – derül ki a ParentED romániai szervezetének csütörtökön közzétett elemzéséből.
2024. szeptember 26., 16:012024. szeptember 26., 16:01
Ez a csökkenés örvendetes tendencia, de miközben egyre több szülő tér vissza külföldről, még mindig gyermekek ezrei élnek távol a családjuktól, amely a legfontosabb érzelmi bázisukat biztosítja – mutat rá közleményében a szervezet.
Az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA) hivatalos adatai szerint
míg az előző év azonos időszakában közel 57 000 családból 72 902 gyermeket hagytak itthon a külföldön munkát vállaló szülők.
Múlt év decemberének végén 9758 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Számuk 2211-gyel csökkent 2022 végéhez képest.
A ParentED szerint azonban riasztó, hogy
ahol további kihívásokkal kell szembenézniük az új környezethez való alkalmazkodás és a szüleikkel való folyamatos kapcsolattartás hiánya miatt.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett közleményben idézett Diana Bălan, a ParentED képviselője szerint ezek a gyermekek mélyreható érzelmi és pszichológiai hatásnak vannak kitéve, amely hosszú távon kihathat érzelmi és szociális fejlődésükre, figyelembe véve, hogy ez közvetlenül a stabil szülői háttér meglététől függ.
Továbbra is Románia küld a legtöbb aktív személyt az Európai Unió országaiba, ezek száma 2018-ban 7%-kal nőtt 2017-hez képest – derül ki az Európai Bizottságnak (EB) a munkavállalók mobilitásáról szóló, csütörtökön közzétett éves jelentéséből.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!