Fotó: Veres Nándor
Romániában csökkenni kezdett a koronavírus-fertőzéssel intenzív terápián ápolt súlyos betegek és a betegséggel összefüggő elhalálozások száma, az oltási stratégiát illetően pedig átszervezés várható.
2022. március 03., 17:052022. március 03., 17:05
A stratégiai kommunikációs törzs csütörtöki jelentése szerint az utóbbi napon hatezernél kevesebb új fertőzést diagnosztizáltak, amely több mint negyven százalékkal elmarad az utóbbi két hét átlagától.
Csütörtökön 105 újabb halálesetet jelentettek, amely csak néhány százalékponttal kisebb a kéthetes mozgóátlagnál, de heti összevetésben az elhalálozások száma több mint 20 százalékos csökkenést mutat: az utóbbi hét napon 770 áldozatot követelt a járvány, míg az azt megelőző héten még csaknem ezren hunytak el a vírusfertőzés, illetve a vírus okozta Covid-19 betegség szövődményeiben.
Ennek a mutatónak a régóta beígért, de rendre elhalasztott lazítások szempontjából van kiemelt jelentősége. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter korábban bejelentette: akkor lehet szó Romániában a járványügyi korlátozások lazításáról, ha a Covid-kórházak intenzív osztályain felszabadul az ágyak legalább fele, vagyis 900-nál kevesebb súlyos betegnek lesz szüksége ilyen ellátásra.
Közben a miniszterelnök leváltotta Valeriu Gheorghita katonaorvost az oltási kampányt koordináló bizottság (CNCAV) éléről és a testület eddigi alelnökét, Andrei Baciu egészségügyi államtitkárt bízta meg a CNCAV vezetésével.
Az oltási hajlandóság minden korábbinál alacsonyabb szintre esett, most már naponta kevesebb mint ezerrel emelkedik az immunizáltak száma.
A CNCAV új vezetője első nyilatkozatában jelezte, hogy a koronavírus elleni immunizálás átszervezésére kapott megbízást. Baciu szerint néhány héten belül az oltási kampány időszakában megszerzett immunizálás véget ér, és a koronavírus elleni oltást is beépítik a nemzeti oltási programba és ennek a vakcinának a beadását is ugyanúgy a családorvosi rendelők végzik majd, mint minden más oltásét.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!