Többtucatnyian tüntettek vasárnap Bukarestben, követelve a parlagfű irtásáról rendelkező törvény alkalmazását.
2019. szeptember 29., 17:252019. szeptember 29., 17:25
2019. szeptember 29., 17:262019. szeptember 29., 17:26
A fővárosi Kiseleff-parkban tartott eseményre az Élet parlagfű nélkül elnevezésű tájékoztató kampány keretében került sor, amelynek célja tudatosítani a parlagfű irtását kötelezővé tevő 2018/62-es törvény alkalmazásának fontosságát.
A szervezők elmondták, azért gyűltek össze, hogy megmutassák a hatóságoknak, léteznek, sokan vannak, és hogy a parlagfű-allergia fáj. Felhívták a figyelmet, hogy a hatóságoknak kötelességük lenne biztosítani a nyugodt életet az ország állampolgárai számára. Éppen ezért nyomást kívánnak gyakorolni a parlagfűirtásról szóló törvény alkalmazása érdekében, szerintük ugyanis a hatályos jogszabályt nem alkalmazzák, közben évente romániaiak ezreiről derül ki, hogy parlagfű-allergiában szenvednek.
„A környezetvédelmi, az egészségügyi és a mezőgazdasági minisztériumnak tájékoztató kampányokat kellene szerveznie e gyomnövény hatásairól. Ez nem szeszély, ez nem divat, ez kínszenvedés az allergiások számára. Három hónapon át csak egészségügyi maszkot viselve tudunk kijönni a házból, vagy bezárkózunk saját lakásunkba. Márpedig nem jó ország az, amelyikben egy gyomnövény miatt el kell barikádoznod magad a házban” – idézte Ionela Năstase szervező felszólalását az Agerpres hírügynökség.
A 2018/62-es számú törvény értelmében a telektulajdonosoknak, valamint a közutak, vasúti szakaszok, folyópartok, tavak karbantartóinak minden évben legkésőbb június 30-áig kötelességük kiirtani területeiken a parlagfüvet, ugyanakkor gondoskodniuk kell arról, hogy a gyomnövény az idény végéig ne üsse fel a fejét ismét. Ennek elmulasztása esetén a magánszemélyek 750-től 5000 lejig, míg a jogi személyek 5000 lejtől 20 ezer lejig terjedő bírsággal büntethetők.
A parlagfű augusztus-szeptemberben virágzik, a pollenjére allergiás személyeknél gyakori tüsszentést, könnyezést, szemviszketést, orrfolyást, fulladásérzetet, szédülést okozva.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
szóljon hozzá!