Fotó: Gov.ro
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn közölte, hogy az oktatási szakszervezetekkel folytatott egyeztetések során megoldást találtak a vezető funkciókat elfoglaló tanügyi alkalmazottak béregyenlőtlenségeinek felszámolására.
2023. október 23., 18:432023. október 23., 18:43
2023. október 23., 18:562023. október 23., 18:56
A kormány közleménye szerint a miniszterelnök a kormánypalotában találkozott az oktatási szakszervezetek képviselőivel, akikkel megvitatták a vezetői feladatokat ellátó oktatási alkalmazottak béregyenlőtlenségeinek feloldását célzó javaslatokat. A tanügyminisztérium és a társadalmi partnerek együttműködésével született tervezetet mindkét fél elfogadta, következhet a jogalkotási folyamat – derül ki a közleményből.
Hozzátette, a párbeszédet folytatják, hogy a lehető legjobb bérezési megoldásokat találják meg a jelenlegi gazdasági helyzet, illetve a kormány vállalásainak függvényében. A Victoria-palotában folytatott megbeszélésen jelen volt többek között Marcel Ciolacu kormányfő mellett Ligia Deca tanügyminiszter, Simona Bucura-Oprescu munkaügyi és társadalmi szolidaritásért felelős miniszter, valamint a szakszervezetek képviselő is.
Mint ismert, a három hetes tavaszi általános munkabeszüntetést lezáró megállapodás részeként a tanügyi szakszervezetek ígéretet kaptak a kormány képviselőitől arra, hogy a közszférára vonatkozó új, egységes bértörvény tervezetét, illetve annak az oktatási rendszerre vonatkozó részét véglegesítik július 15-ig. Ez azonban a mai napig nem történt meg, így a parlament még nem tűzte napirendjére a tervezet megvitatását.
A kormány azt ígérte a sztrájkoló tanügyi alkalmazottaknak, hogy a jövő januártól hatályba lépő új közalkalmazotti bértörvényben a tanárok bértáblája az állami társadalombiztosítási költségvetés kiszámításakor alapul vett országos átlagbértől indul. Ugyanakkor a tanügyi alkalmazottak fizetését 2024. január elsejétől az akkori alapbérük és az új közalkalmazotti bértörvényben előírt fizetésük különbözetének 50 százalékával emelik.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
szóljon hozzá!