Fotó: Gov.ro
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn közölte, hogy az oktatási szakszervezetekkel folytatott egyeztetések során megoldást találtak a vezető funkciókat elfoglaló tanügyi alkalmazottak béregyenlőtlenségeinek felszámolására.
2023. október 23., 18:432023. október 23., 18:43
2023. október 23., 18:562023. október 23., 18:56
A kormány közleménye szerint a miniszterelnök a kormánypalotában találkozott az oktatási szakszervezetek képviselőivel, akikkel megvitatták a vezetői feladatokat ellátó oktatási alkalmazottak béregyenlőtlenségeinek feloldását célzó javaslatokat. A tanügyminisztérium és a társadalmi partnerek együttműködésével született tervezetet mindkét fél elfogadta, következhet a jogalkotási folyamat – derül ki a közleményből.
Hozzátette, a párbeszédet folytatják, hogy a lehető legjobb bérezési megoldásokat találják meg a jelenlegi gazdasági helyzet, illetve a kormány vállalásainak függvényében. A Victoria-palotában folytatott megbeszélésen jelen volt többek között Marcel Ciolacu kormányfő mellett Ligia Deca tanügyminiszter, Simona Bucura-Oprescu munkaügyi és társadalmi szolidaritásért felelős miniszter, valamint a szakszervezetek képviselő is.
Mint ismert, a három hetes tavaszi általános munkabeszüntetést lezáró megállapodás részeként a tanügyi szakszervezetek ígéretet kaptak a kormány képviselőitől arra, hogy a közszférára vonatkozó új, egységes bértörvény tervezetét, illetve annak az oktatási rendszerre vonatkozó részét véglegesítik július 15-ig. Ez azonban a mai napig nem történt meg, így a parlament még nem tűzte napirendjére a tervezet megvitatását.
A kormány azt ígérte a sztrájkoló tanügyi alkalmazottaknak, hogy a jövő januártól hatályba lépő új közalkalmazotti bértörvényben a tanárok bértáblája az állami társadalombiztosítási költségvetés kiszámításakor alapul vett országos átlagbértől indul. Ugyanakkor a tanügyi alkalmazottak fizetését 2024. január elsejétől az akkori alapbérük és az új közalkalmazotti bértörvényben előírt fizetésük különbözetének 50 százalékával emelik.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
szóljon hozzá!