Cristian Pîrvulescu szerint a George Simion vezette AUR-on belül zsigeri magyarellenes áramlatok vannak
Fotó: Hermann Endre/Videófelvétel
George Simion győzelme nem csak Románia európai irányvonalát változtatná meg radikálisan, hanem nagyobb hatással lenne Európa egészére, mint azt Orbán Viktor gondolja – jelentette ki a Krónikának adott videóinterjúban Cristian Pîrvulescu politológus. Az elemző úgy látja, ha a szélsőségesen nacionalista AUR vezetője lenne Románia államelnöke, az a politikai rendszerben végbemenő gyors változáshoz, súlyos válságokhoz vezetne, amelyek tetéznék a gazdasági krízist.
2025. május 15., 19:372025. május 15., 19:37
2025. május 15., 21:502025. május 15., 21:50
Az egyik legszakavatottabbnak tekintett bukaresti politikai elemzővel, Cristian Pîrvulescuval mentünk elébe a romániai államfőválasztás május 18-ai második fordulójának, megpróbálva megjósolni a megmérettetés várható kimenetelét, de elsősorban annak következményeit. A szakértővel választ kerestünk a rendszerváltás után rendezett romániai államfőválasztások történetében előzmény nélküli helyzetre, hogy két ellenzéki politikus jutott be a második fordulóba, valamint annak okára, hogy a romániai társadalom rendkívül csalódott a mainstream pártokban.
Képes-e megreformálni önmagát a PSD, PNL, az RMDSZ, valamint az USR? „Nagyon nehéz elképzelni, hogy a pártok megreformálódjanak. Nehéz megreformálni őket, mivel ezek a politikai szervezetek tehetetlenek és nagyon ellenállóak. Például az RMDSZ számára az Orbán Viktorhoz és a Fideszhez fűződő kapcsolata jelenti a problémát” – jelentette ki a Krónikának adott, Hermann Endre által készített interjúban Cristian Pîrvulescu. Az elemző úgy látja: az RMDSZ és Orbán Viktor kapcsolata az államfőválasztás második fordulóját megelőző kampányban feszültté vált, mert Kelemen Hunor és az RMDSZ számára vörös vonalat jelent az AUR-ral való együttműködés.
Cristian Pîrvulescu szerint a George Simion vezette AUR-on belül zsigeri magyarellenes áramlatok vannak
Fotó: Hermann Endre/Videófelvétel
A bukaresti Nemzeti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem dékánja úgy véli, Nicușor Dannak az első fordulóhoz képest körülbelül 3 millió többletszavazatra lesz szüksége ahhoz, hogy legyőzze George Simiont, ami szerinte nem könnyű, de nem is lehetetlen feladat. Az elemző szerint Bukarest főpolgármestere győzelmének a kulcsa többek között Simion választóinak demobilizációjában rejlik, ez a választói réteg ugyanis megriadt azoktól a gazdasági problémáktól, amelyekkel Románia szembesülhet. Ugyanis a lej árfolyamának az euróval szembeni zuhanása közvetlen kihatással van az egyszerű román állampolgárok életére, és mindez hirtelen sokkal visszafogottabbá teszi őket.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Călin Georgescu népszerűségének felívelésén túlmenően Pîrvulescu részletesen kifejti, miért tekinti George Simiont fasiszta jelöltnek, és győzelme miért vonna maga után súlyos válságokat, Romániát miért fenyegetné az összeomlás veszélye. „Olyan összeomlásé, amelyet a fasiszta szélsőjobboldal arra fog felhasználni, hogy átvegye a teljes hatalmat” – figyelmeztet a politikai elemző az interjúban, amelyet magyar felirattal, szinkronnal tekinthetnek meg.
Cristian Pîrvulescu kifejti azt is, mit jelentene a nemzeti kisebbségek, a romániai magyarok számára, ha Simion lenne a befutó, illetve milyen utat követne elnökként Nicușor Dan. Megkérdeztük az elemzőtől azt is, milyen kormány alakulhat az államfőválasztást követően, miután a PSD kilépésével felbomlott a koalíció, illetve kitértünk arra is, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti nézeteltérések közepette milyen álláspontot kellene képviseljenek a kelet-európai országok, különösen Románia.
Nicușor Dan független államfőjelölt a Becsületes Románia című választási programjával az ország közigazgatási átszervezésére törekszik. A Krónikának nyilatkozó bukaresti főpolgármester a román–magyar kapcsolatok javításáról is kifejtette véleményét.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!