Fotó: Rostás Szabolcs
A tavaszinál ugyan enyhébb, de mindenképp szigorú korlátozások jöhetnek hétfőtől az országos katasztrófavédelmi bizottság (CNSU) határozata szerint, amelyet a stratégiai kommunikációs törzs pénteken reggel hozott nyilvánosságra. Az intézkedések 30 napig lehetnek hatályban.
2020. november 06., 09:202020. november 06., 09:20
2020. november 06., 11:152020. november 06., 11:15
A testület határozata szerint a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében hétfőtől az ország egész területén kötelező lesz a maszkviselés szabadtéren is, az oktatás az online térbe költözik, a cégeknek – ahol ez lehetséges – távmunkára kell átállniuk, tilos lesz bulikat szervezni, felfüggesztik a zárt piacok tevékenységét, a boltoknak pedig 21 órakor be kell zárniuk.
További korlátozó intézkedéseket helyezett kilátásba Klaus Iohannis államfő a bukaresti kormány csütörtök esti ülésén. Az ország valamennyi iskolája online oktatásra áll át, ugyanakkor mindenütt a távmunkát kell előtérbe helyezniük a munkáltatóknak.
A gyógyszertárak, töltőállomások és házhoz szállító kereskedelmi egységek a szokásos üzemmódban folytathatják eközben tevékenységüket.
A katasztrófavédelmi bizottság 52-es számú határozatának előírásai:
• országos szinten kötelezővé válik a kül- és beltéri maszkviselés minden 5. évét betöltött személy esetében;
• az állami intézmények és a magáncégek alkalmazottainak is át kell térniük a távmunkára, amennyiben a tevékenység jellege ezt megengedi; ahol ez nem lehetséges, az alkalmazottakat legalább két csoportra kell osztani és úgy kell megszervezni a programot, hogy legkevesebb két óra eltéréssel kezdjék el és fejezzék be a munkát;
• országos szinten minden oktatási intézménynek - bölcsődének, óvodának és iskolának – át kell térnie az online oktatásra;
• 23 és 5 óra között az ország minden településén kijárási korlátozások lépnek életbe; a lakást csak a következő esetekben lehet elhagyni: munkavégzés, gyógyszerbeszerzés, halaszthatatlan orvosi vizsgálat, ingázás, gyerek- és idősgondozás céljából, vagy a családban történt haláleset miatt; abban az esetben is kint lehet éjszaka tartozkódni, ha hosszabb – repülőgéppel, vonattal, távolsági busszal való – utazás nyúlik át erre az időintervallumra, és ezt az utazási jeggyel igazolni lehet; a lakáselhagyás célját a személyi adatokkal együtt egyéni felelősségvállalási nyilatkozatban kell rögzíteni, amit fel kell mutatni éjszakai igazoltatáskor a hatóságoknak;
• tilos bármilyen jellegű társas összejövetel kültéri vagy beltéri megtartása;
• bezárnak a zárt térben működő élelmiszerpiacok, nem tarthatók vásárok; csak a kültéri élelmiszerpiacok működhetnek tovább a megfelelő egészségügyi szabályok betartásával;
• az üzletek 5 és 21 óra között tarthatnak nyitva, akárcsak a különböző szolgáltatásokat nyújtó gazdasági egységek; a házhoz szállítás ezen az időintervallumon kívül is lehetséges;
• a benzinkutakra, gyógyszertárakra és a házhoz szállítást biztosító egységekre nem vonatkozik ez a korlátozás.
Az országos katasztrófavédelmi bizottság javaslatai akkor lépnek hatályba, ha erről kormányhatározat születik – emlékeztet az Agerpres hírügynökség.
Ismét jelentősen, rekordot döntve nőtt az elmúlt 24 órában az egy nap alatt regisztrált koronavírusos esetek száma Romániában, összlétszámuk meghaladta a 276 ezret – közölte csütörtökön a stratégiai kommunikációs törzs (GCS).
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
1 hozzászólás