Fotó: Barabás Ákos
A jövő évi költségvetésből meg tudják majd teremteni az új oktatási jogszabályokban előírt feltételeket – jelentette ki kedden Nicolae Ciucă miniszterelnök.
2022. augusztus 02., 16:262022. augusztus 02., 16:26
2022. augusztus 02., 16:272022. augusztus 02., 16:27
Ciucă egy oktatási tematikájú megbeszélésen mondta ezt, amelyet a Victoria-palotában tartottak az egyesületek és üzleti szféra képviselőinek részvételével.
A megbeszélésen az oktatási törvénycsomag bizonyos aspektusait vitatták meg, többek közt az oktatási rendszer finanszírozására, a szakoktatásra, a digitalizációra vonatkozó javaslatokat – idézi az Agerpres a kormány közleményét.
A kormányfő azt emelte ki, hogy
A megbeszélés résztvevői hangsúlyozták a reformok gyakorlatba ültetéséhez szükséges finanszírozás jelentőségét, a korai iskolaelhagyás és funkcionális analfabetizmus visszaszorításának fontosságát, és egyetértettek abban, hogy vonzóvá kell tenni a szakoktatást és a duális képzést a munkaerőpiac alakulásának megfelelően.
A kormány közleménye szerint a miniszterelnök biztosította a résztvevőket, hogy jövő évi költségvetésből meg tudják majd teremteni az új oktatási jogszabályokban előírt feltételeket.
Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter arról számolt be, hogy az egymilliárd lejes költségvetésű, a korai iskolaelhagyás visszaszorítását célzó intézkedéscsomagot első szakaszban 1400 érintett iskolában ültetik gyakorlatba. A tanulói ösztöndíjakra elkülönített keret tízszeresére, 270 millió lejről (ennyi volt 2020-ban) 2,7 milliárd lejre emelkedik 2023-ra.
A kormány elképzelése szerint
A megbeszélésen a kormány képviselői mellett civil szervezetek, kereskedelmi kamarák, oktatásra szakosodott vállalatok, az UNICEF, vállalkozói egyesületek képviselői és cégvezetők vettek részt.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!