Fotó: Facebook/Románia szenátusa
Kizárt, hogy Romániát meglepetésszerű katonai támadás érheti, mivel jelenleg „a stratégiai meglepetés már nem érhető el” – jelentette ki Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
2024. április 15., 09:592024. április 15., 09:59
A volt miniszterelnököt –
– vasárnap este a B1 televízióban arról kérdezték, hogy mennyi időbe telne a NATO-nak beavatkozni Romániában egy esetleges támadás esetén.
„A legjobb példa erre tegnap este történt, amikor egy ad-hoc koalíciót hoztak létre. Ha sikerült mozgósítani egy koalíciót és két-három órán belül reagálni, akkor Románia, mint NATO-tag, minden biztonsági garanciát élvez” – mondta Ciucă aarra utalva, hogy az Izrael elleni szombat esti iráni támadás során amerikai, brit, francia és jordániai erők is részt vettek a rakéták és drónok lelövésében.
„Jelenleg is tartózkodnak NATO-csapatok Románia területén, rendelkezünk a válaszcsapáshoz szükséges eszközökkel, a működik a légirendészeti program, vannak szárazföldi erők, megfigyelési és korai előrejelzési eszközeink. Megvannak az összehangolt tervek, ezért nem kell aggódni a reakció miatt. A stratégiai meglepetés már nem érhető el. Az, hogy hirtelen, egyik napról a másikra megtámadják Romániát, és ne legyen idő a válaszreakciók kidolgozására, szinte lehetetlen” – tette hozzá Nicolae Ciucă.
„Több ország is felvetette a kötelező sorkatonai szolgálat újbóli bevezetésének kérdését. Nálunk nagyon nehéz megvalósítani egy ilyen lépést, mert egyrészt rendelkezünk hivatásos hadsereggel, amely rendelkezik az összes szükséges mechanizmussal. Már csak logisztikai szempontból is bonyolult lenne visszatérni a kötelező sorkatonai szolgálathoz.
– hangsúlyozta Nicolae Ciucă.
„Invázió esetén mit jelent a Mihail Kogălniceanu támaszponton állomásozó kétezer tengerészgyalogos és a Nagysinken francia parancsnokság alatt tartózkodó ezer külföldi katona? Semmit sem jelent. Olyan hadseregre van szükség, amely 45-60 napig képes kitartani, amíg a NATO mozgósítja háborús erőforrásait, hogy segítsen. Persze, a 2014-es walesi csúcstalálkozón megegyeztek, hogy megalakítják ezeket a gyorsreagálású erőket, de egyetlen gyorsreagálású erő sem érkezik Románia területére tíz napnál hamarabb. Ráadásul csak kis létszámban érkezne, nem olyanban, hogy megbirkózzon egy masszív támadással, például az Oroszországi Föderáció részéről” – mondta Băsescu.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!