Fotó: Facebook/Románia szenátusa
Kizárt, hogy Romániát meglepetésszerű katonai támadás érheti, mivel jelenleg „a stratégiai meglepetés már nem érhető el” – jelentette ki Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
2024. április 15., 09:592024. április 15., 09:59
A volt miniszterelnököt –
– vasárnap este a B1 televízióban arról kérdezték, hogy mennyi időbe telne a NATO-nak beavatkozni Romániában egy esetleges támadás esetén.
„A legjobb példa erre tegnap este történt, amikor egy ad-hoc koalíciót hoztak létre. Ha sikerült mozgósítani egy koalíciót és két-három órán belül reagálni, akkor Románia, mint NATO-tag, minden biztonsági garanciát élvez” – mondta Ciucă aarra utalva, hogy az Izrael elleni szombat esti iráni támadás során amerikai, brit, francia és jordániai erők is részt vettek a rakéták és drónok lelövésében.
„Jelenleg is tartózkodnak NATO-csapatok Románia területén, rendelkezünk a válaszcsapáshoz szükséges eszközökkel, a működik a légirendészeti program, vannak szárazföldi erők, megfigyelési és korai előrejelzési eszközeink. Megvannak az összehangolt tervek, ezért nem kell aggódni a reakció miatt. A stratégiai meglepetés már nem érhető el. Az, hogy hirtelen, egyik napról a másikra megtámadják Romániát, és ne legyen idő a válaszreakciók kidolgozására, szinte lehetetlen” – tette hozzá Nicolae Ciucă.
„Több ország is felvetette a kötelező sorkatonai szolgálat újbóli bevezetésének kérdését. Nálunk nagyon nehéz megvalósítani egy ilyen lépést, mert egyrészt rendelkezünk hivatásos hadsereggel, amely rendelkezik az összes szükséges mechanizmussal. Már csak logisztikai szempontból is bonyolult lenne visszatérni a kötelező sorkatonai szolgálathoz.
– hangsúlyozta Nicolae Ciucă.
„Invázió esetén mit jelent a Mihail Kogălniceanu támaszponton állomásozó kétezer tengerészgyalogos és a Nagysinken francia parancsnokság alatt tartózkodó ezer külföldi katona? Semmit sem jelent. Olyan hadseregre van szükség, amely 45-60 napig képes kitartani, amíg a NATO mozgósítja háborús erőforrásait, hogy segítsen. Persze, a 2014-es walesi csúcstalálkozón megegyeztek, hogy megalakítják ezeket a gyorsreagálású erőket, de egyetlen gyorsreagálású erő sem érkezik Románia területére tíz napnál hamarabb. Ráadásul csak kis létszámban érkezne, nem olyanban, hogy megbirkózzon egy masszív támadással, például az Oroszországi Föderáció részéről” – mondta Băsescu.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!