Fotó: Facebook/Románia szenátusa
Kizárt, hogy Romániát meglepetésszerű katonai támadás érheti, mivel jelenleg „a stratégiai meglepetés már nem érhető el” – jelentette ki Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
2024. április 15., 09:592024. április 15., 09:59
A volt miniszterelnököt –
– vasárnap este a B1 televízióban arról kérdezték, hogy mennyi időbe telne a NATO-nak beavatkozni Romániában egy esetleges támadás esetén.
„A legjobb példa erre tegnap este történt, amikor egy ad-hoc koalíciót hoztak létre. Ha sikerült mozgósítani egy koalíciót és két-három órán belül reagálni, akkor Románia, mint NATO-tag, minden biztonsági garanciát élvez” – mondta Ciucă aarra utalva, hogy az Izrael elleni szombat esti iráni támadás során amerikai, brit, francia és jordániai erők is részt vettek a rakéták és drónok lelövésében.
„Jelenleg is tartózkodnak NATO-csapatok Románia területén, rendelkezünk a válaszcsapáshoz szükséges eszközökkel, a működik a légirendészeti program, vannak szárazföldi erők, megfigyelési és korai előrejelzési eszközeink. Megvannak az összehangolt tervek, ezért nem kell aggódni a reakció miatt. A stratégiai meglepetés már nem érhető el. Az, hogy hirtelen, egyik napról a másikra megtámadják Romániát, és ne legyen idő a válaszreakciók kidolgozására, szinte lehetetlen” – tette hozzá Nicolae Ciucă.
„Több ország is felvetette a kötelező sorkatonai szolgálat újbóli bevezetésének kérdését. Nálunk nagyon nehéz megvalósítani egy ilyen lépést, mert egyrészt rendelkezünk hivatásos hadsereggel, amely rendelkezik az összes szükséges mechanizmussal. Már csak logisztikai szempontból is bonyolult lenne visszatérni a kötelező sorkatonai szolgálathoz.
– hangsúlyozta Nicolae Ciucă.
„Invázió esetén mit jelent a Mihail Kogălniceanu támaszponton állomásozó kétezer tengerészgyalogos és a Nagysinken francia parancsnokság alatt tartózkodó ezer külföldi katona? Semmit sem jelent. Olyan hadseregre van szükség, amely 45-60 napig képes kitartani, amíg a NATO mozgósítja háborús erőforrásait, hogy segítsen. Persze, a 2014-es walesi csúcstalálkozón megegyeztek, hogy megalakítják ezeket a gyorsreagálású erőket, de egyetlen gyorsreagálású erő sem érkezik Románia területére tíz napnál hamarabb. Ráadásul csak kis létszámban érkezne, nem olyanban, hogy megbirkózzon egy masszív támadással, például az Oroszországi Föderáció részéről” – mondta Băsescu.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!