Fotó: Gov.ro
Miközben Nicolae Ciucă miniszterelnök szerdán megerősítette, hogy pénteken lemond, továbbra is bizonytalanság övezi azt, hogy mikor alakulhat meg az új, immár szociáldemokrata vezetésű kormány.
2023. május 24., 11:562023. május 24., 11:56
2023. május 24., 12:182023. május 24., 12:18
Ciucát egy rendezvényen arról kérdezték, hogy lemond-e 26-án, ahogy azt a koalíciós megállapodás előirányozza.
A kormányfő erre úgy válaszolt: „Ahogy azt eddig minden egyes alkalommal elmondtam, a pénteki nap az, amikor a menetrend szerint benyújtom a lemondásomat”.
Hozzátette, a koalíciós pártok közötti egyeztetés zajlik, azonban az már eldőlt, hogy a következő kormány 18 minisztériumból áll majd, és „normális”, hogy abban minden párt a parlamenti arányában vegyen részt.
Ezzel burkoltan az RMDSZ-nek üzent, amely jelenleg a parlamenti mandátumainál nagyobb arányban képviselteti magát a kabinetben.
Ugyanakkor Ionuţ Stroe, a miniszterelnököt adó Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője arról beszélt:
arról pedig a hárompárti koalíció dönt majd, hogy mikor mond le a mandátumáról Nicolae Ciucă miniszterelnök. A kormány prioritását most a polgárok számára legégetőbb problémák megoldása jelenti – jelentette ki.
„Ezek a rendkívül fontos döntések a koalíció mindhárom pártját érintik, így a miniszterelnöki tisztségről való lemondásról vagy a pontos napról közösen döntenek majd. Ráadásul most a románok legfontosabb problémáinak megoldása a prioritás” – mondta az EuroNews-nak arra a kérdésre, hogy Ciucă pénteken lemond-e a kormányfői tisztségről.
„Felfüggesztettünk mindenféle vitát a funkciókról, a minisztériumokról, de nyilvánvalóan úgy döntöttünk, hogy csökkentjük őket és az államtitkárok számát. Azok a megbeszélések, amelyeket jelenleg folytatunk, a kormányprogramra és az aktuális kérdésekre vonatkoznak. Az időzítés ezektől a megbeszélésektől függ, amelyek szerintünk nagyon rövid időn belül, talán pénteken lezárulnak, de tisztességesek akarunk lenni, és tiszteletben akarjuk tartani a kötelezettségvállalásainkat, mielőtt megtesszük a következő lépést” – tette hozzá Ionuț Stroe.
„Ez feltétlenül szükséges, ez egy olyan kötelezettségvállalás, amelyet nemcsak a koalíciónak, hanem az embereknek is tettünk, és jelenleg is folynak tárgyalások” – tette hozzá Stroe.
Arra a kérdésre, hogy a miniszterelnök lemondása után azonnal következhetnek-e konzultációk, Stroe azt mondta: bármi is legyen a helyzet, a lemondás után van egy átmeneti időszak, amely alkotmányosan az új kormány beiktatásáig, az új miniszterelnök parlamenti megszavazásáig tart.
– szögezte le a szóvivő.
Eközben az értesülések szerint Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, aki az előzetes koalíció megállapodás értelmében a kormány mandátumának felénél – tehát május végén – át kell hogy vegye a liberálisoktól a miniszterelnöki tisztséget, ragaszkodik ahhoz, hogy előbb Klaus Iohannis kérje fel őt kormányalakításra, csak ezt követően folytatná a koalíciós egyeztetéseket az új kormány összetételéről.
A PSD-ből származó információk szerint ellenkező esetben az előre hozott választások kierőszakolását helyezte kilátásba, bár ez nem lenne könnyű.
Sajtóértesülések szerint egyébként
A liberálisok azt szeretnék, ha a koalíciós megállapodás szellemében a kormányfő lemondását követően már a hétvégén lezajlanának az egyeztetések a pártok és az államfő között, majd megejtenék a miniszterjelöltek meghallgatását a parlamenti szakbizottságokban, ezt követően pedig kedden már meg is tartsák a bizalmi szavazást az új kormányról a parlamentben, hogy az még elseje előtt hivatalba léphessen.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu szombaton azt kérte, hogy függesszék fel a leendő kormányról szóló tárgyalásokat, amíg nem oldják meg a szakszervezetek követeléseit, valamint a speciális nyugdíjreformmal kapcsolatos jelentős elmaradást. Nicolae Ciucă ugyanakkor közölte, hogy nem ért egyet a javaslattal, és arra kérte, hogy minél hamarabb vegye át a kormányt, mivel a jelenlegi helyzeten csak komoly hozzáállással lehet túllépni.
Nicolae Ciucă miniszterelnök közben kedden cáfolta, hogy a mandátumáról való lemondást követően a jelenleg az RMDSZ által irányított fejlesztési tárca élén kívánja folytatni a tevékenységét.
Mint megírtuk, a PNL és a PSD között megkötött 2021-es megállapodás szerint
Az eredeti tervek szerint a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy PNL-es veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez. Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
Csakhogy azóta a PSD egyrészt azt jelezte, hogy meg szeretné tartani a közlekedési tárcát, egyben a takarékosságra hivatkozva csökkentené a minisztériumok számát is.
„Ezt a domaint Oroszország lefoglalta” – ez az angol nyelvű üzenet fogadja jelenleg is azokat, akik belépnek a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) honlapjára, amelyet szerda reggel hackerek támadtak meg.
Kisiklott kedd este egy benzint szállító tehervonat több vagonja a Mehedinţi megyei Prunişor település térségében.
Kihirdette kedden Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint az útdíj az érvényessége kezdetétől számított 24 órán belül is kifizethető.
A parlament külpolitikai és európai ügyekért felelős bizottságai 35 támogató és hat ellenszavazattal kedvezően véleményezték kedden Roxana Mînzatu uniós biztosi jelölését.
A Szeben megyei választási iroda (BEJ) elrendelte kedden a Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje, Nicolae Ciucă több választási plakátjának eltávolítását, mivel ezek mérete nem felel meg a vonatkozó törvényben előírtaknak.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a névtelen petíciókat figyelembe veszik, ha azok nemi vagy erkölcsi zaklatással kapcsolatos esetekre vonatkoznak.
Bár az államfő- és a parlamenti választásokig még hátra van néhány hét, a jelek szerint egy győztest máris ki lehet hirdetni: Ilie Bolojant, a Bihar megyei közgyűlés liberális elnökét, Nagyvárad korábbi polgármesterét.
Ukrán menekülteket lakoltattak ki hétfőn a Bukaresti Műszaki Egyetem egyik kollégiumából, az akcióhoz a rendőrség és a csendőrség egységeinek támogatását is kérték.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
szóljon hozzá!