Fotó: Gov.ro
Miközben Nicolae Ciucă miniszterelnök szerdán megerősítette, hogy pénteken lemond, továbbra is bizonytalanság övezi azt, hogy mikor alakulhat meg az új, immár szociáldemokrata vezetésű kormány.
2023. május 24., 11:562023. május 24., 11:56
2023. május 24., 12:182023. május 24., 12:18
Ciucát egy rendezvényen arról kérdezték, hogy lemond-e 26-án, ahogy azt a koalíciós megállapodás előirányozza.
A kormányfő erre úgy válaszolt: „Ahogy azt eddig minden egyes alkalommal elmondtam, a pénteki nap az, amikor a menetrend szerint benyújtom a lemondásomat”.
Hozzátette, a koalíciós pártok közötti egyeztetés zajlik, azonban az már eldőlt, hogy a következő kormány 18 minisztériumból áll majd, és „normális”, hogy abban minden párt a parlamenti arányában vegyen részt.
Ezzel burkoltan az RMDSZ-nek üzent, amely jelenleg a parlamenti mandátumainál nagyobb arányban képviselteti magát a kabinetben.
Ugyanakkor Ionuţ Stroe, a miniszterelnököt adó Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője arról beszélt:
arról pedig a hárompárti koalíció dönt majd, hogy mikor mond le a mandátumáról Nicolae Ciucă miniszterelnök. A kormány prioritását most a polgárok számára legégetőbb problémák megoldása jelenti – jelentette ki.
„Ezek a rendkívül fontos döntések a koalíció mindhárom pártját érintik, így a miniszterelnöki tisztségről való lemondásról vagy a pontos napról közösen döntenek majd. Ráadásul most a románok legfontosabb problémáinak megoldása a prioritás” – mondta az EuroNews-nak arra a kérdésre, hogy Ciucă pénteken lemond-e a kormányfői tisztségről.
„Felfüggesztettünk mindenféle vitát a funkciókról, a minisztériumokról, de nyilvánvalóan úgy döntöttünk, hogy csökkentjük őket és az államtitkárok számát. Azok a megbeszélések, amelyeket jelenleg folytatunk, a kormányprogramra és az aktuális kérdésekre vonatkoznak. Az időzítés ezektől a megbeszélésektől függ, amelyek szerintünk nagyon rövid időn belül, talán pénteken lezárulnak, de tisztességesek akarunk lenni, és tiszteletben akarjuk tartani a kötelezettségvállalásainkat, mielőtt megtesszük a következő lépést” – tette hozzá Ionuț Stroe.
„Ez feltétlenül szükséges, ez egy olyan kötelezettségvállalás, amelyet nemcsak a koalíciónak, hanem az embereknek is tettünk, és jelenleg is folynak tárgyalások” – tette hozzá Stroe.
Arra a kérdésre, hogy a miniszterelnök lemondása után azonnal következhetnek-e konzultációk, Stroe azt mondta: bármi is legyen a helyzet, a lemondás után van egy átmeneti időszak, amely alkotmányosan az új kormány beiktatásáig, az új miniszterelnök parlamenti megszavazásáig tart.
– szögezte le a szóvivő.
Eközben az értesülések szerint Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, aki az előzetes koalíció megállapodás értelmében a kormány mandátumának felénél – tehát május végén – át kell hogy vegye a liberálisoktól a miniszterelnöki tisztséget, ragaszkodik ahhoz, hogy előbb Klaus Iohannis kérje fel őt kormányalakításra, csak ezt követően folytatná a koalíciós egyeztetéseket az új kormány összetételéről.
A PSD-ből származó információk szerint ellenkező esetben az előre hozott választások kierőszakolását helyezte kilátásba, bár ez nem lenne könnyű.
Sajtóértesülések szerint egyébként
A liberálisok azt szeretnék, ha a koalíciós megállapodás szellemében a kormányfő lemondását követően már a hétvégén lezajlanának az egyeztetések a pártok és az államfő között, majd megejtenék a miniszterjelöltek meghallgatását a parlamenti szakbizottságokban, ezt követően pedig kedden már meg is tartsák a bizalmi szavazást az új kormányról a parlamentben, hogy az még elseje előtt hivatalba léphessen.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu szombaton azt kérte, hogy függesszék fel a leendő kormányról szóló tárgyalásokat, amíg nem oldják meg a szakszervezetek követeléseit, valamint a speciális nyugdíjreformmal kapcsolatos jelentős elmaradást. Nicolae Ciucă ugyanakkor közölte, hogy nem ért egyet a javaslattal, és arra kérte, hogy minél hamarabb vegye át a kormányt, mivel a jelenlegi helyzeten csak komoly hozzáállással lehet túllépni.
Nicolae Ciucă miniszterelnök közben kedden cáfolta, hogy a mandátumáról való lemondást követően a jelenleg az RMDSZ által irányított fejlesztési tárca élén kívánja folytatni a tevékenységét.
Mint megírtuk, a PNL és a PSD között megkötött 2021-es megállapodás szerint
Az eredeti tervek szerint a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy PNL-es veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez. Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
Csakhogy azóta a PSD egyrészt azt jelezte, hogy meg szeretné tartani a közlekedési tárcát, egyben a takarékosságra hivatkozva csökkentené a minisztériumok számát is.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!