Fotó: Facebook/Nicolae Ionel Ciucă
Kölcsönös tiszteletre van szükség a koalícióban, a két párt feladata a kormányzás folytatása az ország stabilitásának biztosításáért, és ennek mindenféle személyes reakción és büszkeségen felül kell kerekednie – jelentette ki csütörtökön a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
2023. november 16., 18:122023. november 16., 18:12
2023. november 16., 20:282023. november 16., 20:28
Nicolae Ciucát a Marcel Ciolacu miniszterelnök és a PNL első alelnöke, Rareş Bogdan közötti szóváltásról faggatták a párt székházában. A pártelnök rámutatott, az ehhez hasonló vitáknak nincs helyük egy koalícióban, amelynek a partnerek közötti kölcsönös tiszteleten kell alapulnia. Hozzátette, meggyőződése, hogy a két párt megtalálja a megoldást a közös kormányzás folytatására,
Arra a kérdésre, hogy mérlegeli-e alakulata a koalícióból való kilépést, Ciucă leszögezte, mindkét pártnak felelőssége van a koalíció stabilitása és a közös kormányzás fenntartásában.
„Nem engedhetjük meg magunknak, hogy destabilizáljuk az ország politikai helyzetét, mert ez olyan következményekkel járhat, amelyeket egyikünk sem tudna ellenőrzés alatt tartani” – fogalmazott a volt kormányfő. Azt is megkérdezték tőle az újságírók, hogy Rareş Bogdan vagy a PNL más társelnökei részt vesznek-e a továbbiakban a koalíciós üléseken. „Mindenhol ott leszünk, ahol kell” – válaszolt Nicolae Ciucă.
Mint arról beszámoltunk, Rareş Bogdan úgy foglalt állást: a PSD erkölcstelenül és illojálisan viselkedett a nyugdíjemelés kapcsán, ezért a PNL jobboldali koalíciós partnereket keres a szociáldemokraták alternatívájaként. A liberálisok első alelnöke szerint „egyre elviselhetetlenebb” a közös kormányzás a PSD-vel, ezért ha rajta múlna, már holnap újabb jobboldali koalíció alakulna, ezért folyamatosan tárgyalásokat folytat más pártokkal.
Hozzátette: ha a PNL otthagyja a kormányt, ő sem vállalja tovább a kormányzást. „Ha valaki kilép ebből a koalícióból, habozás nélkül a Cotroceni-palota rendelkezésére bocsátom a mandátumomat” – utalt arra, hogy ez esetben bejelenti lemondását a miniszterelnöki tisztségről az államfőnek.
A koalíció nem bomlik fel, a kormány pedig nem bukik meg – így reagált Marcel Ciolacu szociáldemokrata párti (PSD) miniszterelnök arra, hogy a PNL első alelnöke, Rareş Bogdan arról beszélt: a PSD erkölcstelenül és illojálisan viselkedett.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!