Fotó: Beliczay László
A román miniszterelnök által összehívott, a tanévkezdésre vonatkozó intézkedésekről szóló munkamegbeszélés valamennyi résztvevője egyetértett abban, hogy az iskolák nyitva maradnak mindaddig, amíg a fertőzöttségi arány 6 ezrelék alatt marad.
2021. augusztus 20., 13:092021. augusztus 20., 13:09
2021. augusztus 20., 16:162021. augusztus 20., 16:16
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter pénteken közölte, a megbeszélés valamennyi résztvevője egyetértett azzal, hogy járványhelyzetben az iskoláknak kell elsőkként megnyitniuk, és utolsókként bezárniuk. „Emiatt egyetértettünk azzal, hogy az iskolák nyitva maradhatnak a 6 ezrelékes küszöb eléréséig, de ezt még az országos vészhelyzeti bizottságnak (CNSU) is jóvá kell hagynia” – számolt be a román tanügyminiszter a megbeszélés végén.
„Én remélem, hogy nem fogjuk meghaladni a 6 ezrelékes küszöböt, tehát minden iskolát nyitva tarthatunk majd” – jelentette ki Cîmpeanu. Hozzátette, a távoktatást még a hat ezrelékes fertőzési arány felett is csak a beoltatlan iskolás diákok és tanárok számára vezetnék be. A miniszter szerint a vakcina felvételével járó előny az, hogy a beoltottak számára a magasabb fertőzési ráta esetén is nyitva tarják az iskolákat, nem pedig a beoltatlanokkal szembeni „hátrányos megkülönböztetés”, miként azt az ellenzék állítja.
Cîmpeanu közölte: tekintettel arra, hogy szeptember 13-án kezdődik a tanév, szabadtéren meg lehet tartani a tanévnyitó ünnepségeket, de ezek időtartama nem haladhatja meg az egy-másfél órát, és valamennyi résztvevőnek kötelező módon védőmaszkot kell viselnie. „Bár az új tanévben az iskolaudvaron nem lesz kötelező a maszkviselés, a tanévnyitó kivételt képez ez alól, mert rendszerint nagy tömeg alakul ki, nagyszámú gyerekkel és szülővel” – magyarázta az intézkedést a tárcavezető.
Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter az egyeztetést követően közölte, továbbra is érvényben marad a maszkviselési kötelezettség 6 éves kortól a diákok számára a tanintézetek belső tereiben, a szabadban – az iskolaudvaron – azonban nem kell védőmaszkot hordaniuk a tanulóknak. Ugyanakkor a tárca azt javasolja, hogy a testnevelési órákat a szabadban bonyolítsák le, és ha ez valamilyen oknál fogva nem lehetséges, a fertőzöttségi rátától függ, hogy zárt térben megtarthatók-e vagy sem.
Az egészségügyi miniszter elmondta, a megbeszélésen egyetértettek abban, hogy „minél hosszabb ideg nyitva kell tartani az iskolákat”, hogy a diákok jelenléti oktatásban részesülhessenek. Hozzátette azonban: „biztonságos körülményeket” kell teremteni az oktatási intézményekben, szükség van az óvintézkedések betartására, hogy a megfertőződés kockázatát minél jobban csökkentsék. „Az iskolákban zajló immunizálásról még folynak az egyeztetések az országos oltáskampányt koordináló bizottsággal” – tette hozzá Ioana Mihăilă egészségügyi tárcavezető.
Florin Cîţu kormányfő egyébként azt akarja, hogy a tanév jelenléti oktatással kezdődjék el, és úgy is folytatódjék. „Két dolgot szögeztem le. Azt mondtam, és ehhez ragaszkodom: azt akarom, hogy a tanév jelenléti oktatással kezdődjék el, és úgy is folytatódjék. Minden adott ahhoz, hogy
– jelentette ki Florin Cîţu a tanévkezdés témájában tartott pénteki munkamegbeszélés végén. A tanévnyitó ünnepségekre vonatkozóan pedig azt kérte a kormányfő, hogy azokat a hagyományoshoz minél közelebb álló módon szervezzék meg – közölte az Agerpres hírügynökség.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!