Megy vagy marad? Marcel Ciolacu még a héten tisztázni kívánja az államfőjelöltség ügyét Crin Antonescuval
Még a héten tárgyalni fog Marcel Ciolacu miniszterelnök Crin Antonescuval, hogy tisztázzák az utóbbi államfőjelöltségével kapcsolatos vitás kérdéseket.
2025. január 06., 10:352025. január 06., 10:35
2025. január 06., 10:462025. január 06., 10:46
Ezt Ciolacu – aki egyben a koalíció vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke is – közölte vasárnap este a Digi 24 hírcsatornával, miután a kiszemelt közös államfőjelölt, Antonescu még szombaton bejelentette: „felfüggeszti” jelöltségét, amíg a kormánykoalíciót alkotó három párt nem hivatalosítja, hogy ő a közös államfőjelölt, illetve amíg a kormány ki nem tűzi az új elnökválasztás időpontját.
„Még nem beszéltem Antonescu úrral. Több mint valószínű, hogy január 8-án fogok vele beszélni, amikor meglesz a koalíciós ülés, és meglátjuk, hogy mit tegyünk. A lényeg, hogy Románia Európa-párti irányvonalára összpontosítsunk” – mondta a miniszterelnök.
A kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői közül egyelőre Ilie Bolojan, a PNL, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke reagált Crin Antonescunak az államfőjelöltségét felfüggesztő bejelentésére.
Eközben a koalícióban szintén részt vevő Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, Ilie Bolojan szintén vasárnap a Digi 24-arra figyelmeztetett, hogy
Ha ezek a kérdések nem oldódnak meg a jövő hétig, akkor a választásokat elhalasztják húsvét utánra, legkorábban májusra – figyelmeztetett. Arra is felhívta a figyelmet, hogy ha a kommunikáció és a jelölt támogatása nem lesz összehangolt, akkor azt kockáztatjuk, hogy olyan jelölt lesz, aki nem elkötelezett.
Bolojan egyébként igyekezett Antonescut és mindenkit megnyugtatni, hogytovábbra is őt tekintik közös államfőjelöltnek.
Bejelentette államfőjelöltsége „felfüggesztését” Crin Antonescu liberális politikus, felróva a kormánykoalíciót alkotó pártoknak, hogy magára hagyták.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kijelentette: a téli ünnepek miatt a koalíciós pártoknak nem volt alkalmuk napirendre tűzni a közös államelnökjelölt kijelölésének kérdését vagy stratégia kialakítását a megmérettetésre. Az RMDSZ elnöke az Europa FM rádiócsatornának nyilatkozva egyetértett Antonescuval abban, hogy a Ciolacu-kormánynak mihamarabb ki kell tűznie az államfőválasztás időpontját: már a jövő héten el kell fogadnia a kabinetnek a dátumot rögzítő sürgősségi rendeletet.
Mint arról beszámoltunk, Antonescu az „önfelfüggesztésről” szóló döntését azzal indokolta, hogy a kormánykoalíciót alkotó pártok – a PSD, a PNL, az RMDSZ és a nem magyar nemzeti kisebbségek frakciójának – vezetői felkérték ugyan államfőjelöltnek, de a politikai szervezetek szintjén nem született erre vonatkozó hivatalos döntés. A közös elnökjelölt támogatása egyik feltétele volt annak a koalíciós megállapodásnak, amelyet a pártelnökök aláírtak az új bukaresti kormány megalakítása érdekében. Crin Antonescu a Digi24 televízióban elmondta:
nem vonja vissza jelöltségét és kész véghezvinni azt, azonban ehhez a koalíció képviselőinek meg kell hozni a szükséges döntéseket.
Az államelnökválasztást várhatóan 2025 tavaszán rendezik meg, azt követően, hogy az alkotmánybíróság két nappal az elnökválasztás második fordulója előtt érvénytelenítette a november 24-i első forduló eredményét, arra hivatkozva, hogy a legfelsőbb védelmi tanács szerint a legtöbb szavazatot szerző, szélsőjobboldalinak tartott Călin Georgescu kampányát nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi beavatkozás segítette.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!