Fotó: Gov.ro
Mintegy 1,8 millió romániai alkalmazottat érint az országos bruttó minimálbér július elsejei megemelése 3300 lejről 3700 lejre, többségük a magánszférában dolgozik – írta hétfőn közösségi oldalán a miniszterelnök.
2024. július 01., 20:012024. július 01., 20:01
2024. július 01., 20:112024. július 01., 20:11
Bejegyzésében Marcel Ciolacu emlékeztetett arra, hogy tíz évvel ezelőtt még csak 800 lej volt a bruttó minimálbér. Mára az összeg 363 százalékkal nagyobb, és ehhez szerinte nagyban hozzájárultak a szociáldemokrata kormányok.
„Valóban, az árak is emelkedtek. Ám a statisztikai intézet adatai szerint az elmúlt évtizedben 53,26 százalékos volt a drágulás, így a nettó minimálbér inflációt meghaladó, 157 százalékos növekedése reálértékben is emelkedést jelent” – írta a kormányfő.
Ciolacu szerint az általa irányított Szociáldemokrata Párt (PSD) jelenléte a kormányban szavatolja a romániai életszínvonal javulását. A júliusi elsejei minimálbér megemelése pedig lehetővé teszi az európai minimálbér január elsejei bevezetését Romániában, aminek az összege nem lehet majd kevesebb az országos bruttó átlagbér felénél.
Az Alfa Kartell kedd este felkérte a kormány arra, hogy a minimálbérrel fizetett munkavállalók jövedelme egy részének adómentességére feljogosító küszöböt sürgősen igazítsa a július elsején hatályba lépő minimálbér-emeléshez.
A bukaresti kormány június 6-ai ülésén határozott a minimálbér 12 százalékkal történő megemeléséről. A július 1-jén hatályba lépett rendelet értelmében az országos bruttó minimálbér az eddigi 3300 lej helyett 3700 lej. A minimálbér nettó összege 2363 lejre nőtt. Fél év alatt ez már a második minimálbér-emelés Romániában, a korábbira január 1-jén került sor, amikor a juttatás összege 3000 lejről 3300-ra nőtt.
Az üzleti élet képviselői korábban több alkalommal kritizálták a Ciolacu-kabinetet, amiért hat hónap alatt 23 százalékkal növelték a bruttó minimálbér értékét. Radu Burnete, a 2000 vállalatot tömörítő Concordia munkáltói érdekvédelmi szövetség elnöke szerint az erőltetett iramú bérfejlesztés miatti többletköltségek jelentkezni fognak az árakban. Burnete azzal is vádolta a kormányt, hogy nem folytatott érdemi konzultációt a munkáltatókkal.
Florin Jianu, a kis- és középvállalkozásokat tömörítő CNIPMMR elnöke támogatást kért a kormánytól a minimálbér emelése miatt leginkább érintett ágazatok számára, valamint azt, hogy csökkentse a béreket terhelő adókat.
A román kormány jóváhagyta az európai minimálbér romániai bevezetéséről szóló törvénytervezetet – számolt be a munkaügyi minisztérium a pénteki kormányülés után.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!