Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
A románok többé nem lesznek Európa „modern rabszolgái” – többek között ezt ígéri Marcel Ciolacu kijelölt szociáldemokrata párti miniszterelnök leendő kormánya programjában. A PSD és a PNL alkotta koalíció kormánya emellett fizetés- és nyugdíjemeléseket is kilátásba helyezett, illetve a hazai tőkére támaszkodó, az oktatásba és az egészségügybe történő beruházásokra és az áremelkedések megállítására irányuló jövőképet ajánl.
2023. június 16., 09:402023. június 16., 09:40
„Pontosan tudjuk, mit kell tennünk, öt fő célkitűzést tartalmazó tervet terjesztünk elő” – jelentette ki Marcel Ciolacu leendő kormánya programjáról, amely az immár az RMDSZ nélkül felálló, a nem magyar nemzeti kisebbségek által támogatott Szociáldemokrata Pártból (PSD) és a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) álló koalícióé. A program – amelyről a kabinet összetételével együtt csütörtökön szavaz a parlament – főbb pontjai közül az első a különleges nyugdíjak problémájának egyszer és mindenkorra történő megoldását, az egységes közalkalmazotti bérekről szóló új törvény elfogadását ígéri.
A közoktatás és az egészségügyi rendszer fejlesztését is kilátásba helyezi a Ciolacu-kabinet – a fő érv, hogy az elvándorolt románokat meggyőzzék a hazatérésről. A PSD elnökének vesszőparipája a „gazdasági hazafiság” – ami gazdasági fejlődést takar a hazai termelés növelésével, európai pénzek és költségvetési juttatások bevonzásával. Emellett több és jobban fizetett munkahely létrehozását is ígéri a program.
A Ciolacu-kabinet kormányprogramja 10 értékre és elvre épül. Románia gazdasági fellendülését, az ország újraiparosítását, az európai minimálbér bevezetését, több munkahelyet és magasabb béreket, valamint az árak befagyasztását ígéri.
– szerepel az egyik alapelvben.
A kormányprogramban megfogalmazott értékek és elvek:
1. Az emberek támogatása, a gazdaságban a munkahelyteremtés támogatása.
2. Az áremelkedés és a hitelfelvételeken alapuló kormányzás megállítása.
3. Termelékenység – a termelés, a beruházások és a munkahelyek fejlesztése Romániában.
4. Az ország kereskedelmi mérlegének újbóli kiegyensúlyozása: magasabb export, alacsonyabb import.
5. Biztosítják az egyensúlyt a gazdaság élénkítése és a társadalmi igazságosság között a szolidaritás (a középosztály megerősítése) és a méltányosság (senkit sem hagyunk hátra) révén.
6. Újraiparosítanák Romániát állami támogatási rendszereken keresztül minden itt termelő vállalat számára, függetlenül a tulajdonviszonyoktól.
7. Küzdenek azért, hogy a románok ne legyenek többé Európa „modern rabszolgái”, akik az EU-ban a legalacsonyabb jövedelemmel rendelkeznek.
8. A járványban súlyosan megrongálódott szociális védőháló helyreállítása, hogy a válság terheit többé ne a rászorulóknak kelljen cipelniük.
9. Át akarják venni az európai minimálbért, hogy minimálisra csökkentsék a romániai munkavállalók elszegényedésének kockázatát.
10. Nagy összegeket fektetnének be a zöldenergiába, hogy nulla közüzemi számlákat kapjanak a kórházak, iskolák és óvodák, gazdaságok, kis- és közepes vállalatok (kkv-k).
A 2024 decemberéig kitűzött gazdasági célok között találni az infláció 8 százalékra történő csökkentését a kormányzás első 6 hónapjában, vagyis 2023. végéig. Ösztönző intézkedések a lakosság és a gazdaság számára a GDP 10 százalékának megfelelő mértékben, ami ötször több, mint amit a 2020-as és a 2021 novemberéig hatalmon levő kormányok visszaadtak a gazdaságnak. Több mint 100 ezer, Romániában termelő vállalatot támogatnának, amelyek 99 százaléka kkv.
Megdupláznák a gazdaságba történő állami beruházásokat is – 2024-re 126 milliárd lejre, szemben a 2021-es 59 milliárd lejhez képest. El akarják érni továbbá az uniós átlag 82 százalékát az egy főre jutó GDP vásárlóerő-standardhoz viszonyított értékében (2022-ben az Eurostat szerint a mutató 77%). 2024 végére 360 milliárd eurós GDP-t céloznak meg, ami 120 milliárd euróval (50 százalékkal) több, mint 2021-ben, a Nicolae Ciucă vezette kormány hivatalba lépésekor.
A 2021-es hivatalba lépésükkor fennálló 49 százalékos adósságarányt 2024-re 46 százalékra csökkentenék a GDP-hez képest. Marcel Ciolacu a kormányprogramban arra is ígéretet tesz, hogy 2025. január 1-jén egy egygyermekes munkavállaló fizetése nem lesz alacsonyabb 500 eurónál, és több mint 1,5 millió munkavállalónak lesz több mint 1000 euró nettó fizetése havonta. Az átlagos nettó bér ugyanakkor szintén nettó 1000 euró lenne.
2025. január 1-jén egyetlen, Romániában teljes munkaidőben foglalkoztatott, 26 év alatti fiatal sem fog kevesebbet keresni nettó 500 eurónál havonta. Ugyanettől az időponttól több mint 1,5 millió, egyéni munkaszerződéssel rendelkező személy fog nettó 1000 eurónál többet keresni. 2025. január 1-jén a romániai nettó átlagkereset meghaladja majd a nettó 1000 eurót a kormányzati ígéret szerint. A regionális különbségek 15 százalékkal való csökkentését is ígérik 2024 végéig, emellett több mint 1,2 millió romániai lakosnak a súlyos anyagi és szociális nélkülözésből történő kiemelését.
Ciolacu arról is beszélt, hogy kormánya közpolitikáinak középpontjában az oktatás és az egészségügyi szolgáltatások állnak majd.
És világosan leszögezem: meg fogjuk tenni” – nyomatékosította a szociáldemokrata politikus.
Rámutatott, hogy az iskolai lemorzsolódás csökkentése és az oktatási esélyegyenlőség biztosítása érdekében a költségvetésből és európai forrásokból finanszírozott megoldásokat javasol. Ezek között szerepel a rászoruló gyermekek számára a napi egy meleg étkezés, iskolai szállítás biztosítása, ruházatra, tanszerekre nyújtandó utalványok.
„Az egészségügyet hozzáférhetőbbé kell tenni minden állampolgár számára, mert Romániában még mindig nagy problémát jelent a minőségi egészségügyi ellátáshoz való egyenlőtlen hozzáférés. Ezért szeretnénk korszerűsíteni és felszerelni a kisvárosok és a falvak háziorvosi rendelőit, illetve több tucat járóbeteg-rendelőt is, főként a hátrányos helyzetű vidékeken” – tette hozzá a miniszterelnök-jelölt.
Az állami költségvetésből – 239 milliárd lej értékű közberuházás 2023-ban és 2024-ben (hazai forrásokból, európai forrásokból és az országos helyreállítási tervből finanszírozott beruházások). A hátralékok behajtásának felgyorsítása (11,5 milliárd lej, azaz a 2022. szeptember 30-án behajtásra váró hátralékok 33 százaléka) és az adócsalás 7 milliárd lejjel való csökkentése. A Modernizációs Alapon keresztül már kiutalt összegekből 10 milliárd lej értékben európai alapok.
A köz- és versenyszféra közötti partnerségeket legalább 5 fő beruházási cél érdekében kívánják felhasználni: 3 milliárd euró (15 milliárd lej) csak a romániai magánnyugdíjpénztárakból elérhető, megvalósítható PPP-projektekre, fejlesztési bankoktól származó finanszírozás, ugyanakkor 24 milliárd euró (120 milliárd lej) közvetlen külföldi tőkebefektetés beáramlása 2023-ban és 2024-ben.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!