Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2007. május 31., 00:002007. május 31., 00:00
Sajtóértesülések szerint a DNA összeférhetetlenség gyanúja miatt kért tájékoztatást a parlamenttől: a tervezet ugyanis szabályozza az egy személy által birtokolható részvények számát a SIF-eknél, Verestóynak pedig több részvénye van a befektetési társaságoknál.
A DNA leveléről Nicolae Vãcãroiu, a szenátus elnöke számolt be, hangsúlyozva, hogy Þuluº kérése hivatali visszaélésnek minősül, hiszen a honatyákat nem lehet felelősségre vonni a törvényhozó testületben kifejtett véleményük vagy szavazatuk miatt. A DNA azonnal közleményt adott ki, amelyben cáfolta, hogy arról kért információt, miképpen szavazott Verestóy az említett törvényről. Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) elismerte azonban, hogy elkérte annak a bizottsági ülésnek a jegyzőkönyvét, amelyen a tervezetet vitatták. Tegnap újabb információk kerültek nyilvánosságra a Verestóy Attila elleni vizsgálatról. A DNA közleményben szögezte le: előzetes vizsgálódások folynak az ügyben. Livia Sãplãcan, a DNA szóvivője elmondta: a politikusnak nincs dossziéja az ügyészségen, és nem indult bűnügyi vizsgálat ellene.
Az RMDSZ-es szenátor cáfolta, hogy részt vett a törvény vitáján, és hangsúlyozta: nem is szavazott a jogszabályról. A törvényt egyébként nem a szenátusban, hanem a képviselőházban szavazták meg. Mint kiderült, Doru Þuluº az alsóháznak is elküldte a kérést. „Úgy tűnik, az nem számít, hogy nem voltam jelen a törvény vitáján, és hogy nem szavaztam róla. Azonban ha egy ügyész levélben információkat kér arról, hogyan szavaztam, azt jelenti, van már elképzelése arról, hogyan kell dossziét gyártani” – vélekedett Verestóy Attila. „Azt hiszem, nem indult ellenem bűnügyi vizsgálat, hiszen a jogszabályok értelmében erről tájékoztatniuk kell engem” – folytatta a szenátor. Verestóy hozzátette: kérni fogja a korrupcióellenes ügyészséget, tájékoztassák arról, ha vizsgálat indult ellene. Az RMDSZ szenátora különben „szimbolikusnak” nevezte, hogy Traian Bãsescu államfő a leváltásáról szóló referendumot megelőző kampányban az oligarchák közé sorolta őt. „Traian Bãsescu szimbolikus példát hozott fel. Ha valóban listát akar felmutatni, akkor annak élén éppen Traian Bãsescu nevének kell szerepelnie” – tette hozzá Verestóy. A politikus hangsúlyozta: ennek ellenére nem tartja célpontnak magát. „Tisztességes adófizető és befektető vagyok” – mondta Verestóy. Megjegyezte: „az ügyészeket nem azért fizetik, hogy arról gyűjtsenek információkat, milyen jogszabályokat fogad el a törvényhozó testület”.
Eközben a képviselőház állandó bizottsága úgy döntött, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácshoz (CSM) fordul a levél ügyében, mivel a testület szerint Þuluº hivatali visszaélést követett el. Az alsóház vezetői leszögezték: az ülések jegyzőkönyvei nyilvánosak, a DNA nyomozói bármikor elolvashatják azokat a Hivatalos Közlönyben.
Amint arról beszámoltunk, a levelet az a Doru Þuluº küldte, akit néhány héttel korábban Tudor Chiuariu igazságügyi miniszter meneszteni akart, arra hivatkozva, hogy nem végzi hatékonyan a munkáját. A tárcavezető szándéka óriási felháborodást váltott ki az ügyészek sorában, ráadásul politikai botrányt is kiváltott: Þuluº ugyanis számos politikus ellen indított vizsgálatot. Chiuariut ezért azzal vádolták, hogy Þuluº eltávolításával akarja megvédeni a politikusokat. Daniel Morar, a DNA főügyésze politikai befolyásolhatósággal vádolta a minisztert. A tárcavezető végül az ügyész menesztése helyett tevékenységének felmérését rendelte el.
F. B.
Tőzsdén gyarapítja vagyonát Verestóy
Verestóy Attila a leggazdagabb romániai magyar politikusnak számít. Vagyonnyilatkozatából kiderül: év elején mintegy 9,5 millió euró volt bankszámláin. Legfőbb gazdasági tevékenysége a tőzsdézés. Tavaly 2,91 millió eurós bevétele származott tőzsdei részvényeladásból.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).