Informatikai csalás gyanújával indult büntetőeljárás Călin Georgescu kampánya tárgyában
Fotó: Orbán Orsolya
Büntetőeljárást indított pénteken a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Călin Georgescu elnökválasztási kampányával kapcsolatban. Az ügyészek egyelőre annak a gyanúnak a megalapozottságát vizsgálják, hogy a független jelölt kampánya során informatikai bűncselekmények történtek.
2024. december 06., 18:042024. december 06., 18:04
2024. december 06., 18:142024. december 06., 18:14
A DIICOT pénteken kibocsátott közleménye szerint a vádhatóság elemezte a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) november 28-i ülésén ismertetett dokumentumokat, amelyek alapján felmerült az informatikai eszközökkel vagy programokkal végzett jogellenes cselekedetek, informatikai rendszerek működésének megzavarása és informatikai rendszerhez való törvénytelen hozzáférés gyanúja. A Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy Călin Georgescu független jelölt TikTok-kampánya egymillió euróba került,
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) birtokában lévő adatok szerint Călin Georgescu a romániai választási törvények megkerülésével folytatott agresszív reklámkampánnyal és a közösségimédia-platformok algoritmusainak felhasználásával növelte gyors ütemben a népszerűségét.
A bukaresti belügyminisztérium információi szerint Georgescu támogatóinak egy része, akik részt vettek a jelölt népszerűsítésében és a szavazatok megvásárlásában, szélsőjobboldali, bűnözői és vallási csoportok tagjai, akik korábban oroszbarát, antiszemita, NATO-ellenes vagy Ukrajna-ellenes narratívák népszerűsítésében vettek részt.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Mint arról beszámoltunk, Klaus Iohannis államfő szerdán feloldotta azoknak a titkosszolgálati és belügyminisztériumi jelentéseknek a titkosítását, amelyek alapján múlt héten a CSAT megállapította, hogy „Románia állami és nem állami szereplők, kiváltképpen Oroszország ellenséges kibertevékenységének célpontjává vált”. A CSAT november 28. rendkívüli ülésén a belső elhárítás (SRI), a külföldi hírszerzés (SIE), a belügyminisztérium és a választási infrastruktúrát működtető különleges távközlési szolgálat (STS) jelentését meghallgatva arra a következtetésre jutott, hogy a TikTok közösségimédia-platform nem tartotta be a központi választási bizottság (BEC) előírásait, és az első fordulóban élen végző, választási kampányát kizárólag a közösségi médiában folytató Călin Georgescu független jelölt üzenetei esetében nem tüntette fel, hogy választási hirdetésről van szó, és ezzel olyan mértékben juttatta előnyhöz, hogy az a voksolás eredményét is befolyásolta.
A titkosítás feloldása nyomán publikussá vált titkosszolgálati jelentések egyebek mellett azt állítják, hogy Georgescu kampányüzeneteinek az utolsó hetekben végbement exponenciális elterjedése nem magától, hanem irányított módon, „egy állami szereplő” beavatkozása révén ment végbe, a jelölt felfuttatását vállaló TikTok-influenszerek honoráriumára pedig egymillió eurót költött egy romániai felhasználó.
Az elnöki hivatal honlapján közzétett dokumentumok alapján a bukaresti főügyészség hivatalból indított eljárást, miután felmerült a választási jogszabályok megsértésének gyanúja.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy Călin Georgescu TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb meg kell alakulnia az új parlamentnek és kormánynak, mert ezen intézmények nélkül „pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország”.
A romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítéséről számos külföldi sajtóorgánum – köztük a The Guardian, az AP, az AFP, a Reuters és az Euronews – is Breaking News-ként számolt be.
Különbözőképpen reagáltak a román parlamenti pártok vezetői a bukaresti alkotmánybíróság (CCR) pénteki határozatára, amelyben érvénytelenítette az államelnök-választás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Több civil szervezet Toni Greblának, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnökének lemondását követelte pénteken a pártatlanságát és integritását megkérdőjelező oknyomozó sajtóanyagok közzétételét követően.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Az Országos Börtönigazgatóság (ANP) pénteki közleménye szerint mintegy 20 600 fogvatartott jelezte szándékát, hogy szavazni kíván vasárnap az elnökválasztás második fordulójában.
George Simion, a szélsőjobboldali AUR vezetője azt állítja, hogy a romániai hatóságok próbálnak ráijeszteni azokra az influenszerekre, akik kiálltak a Călin Georgescu független államfőjelölt mellett, hogy vonják vissza támogatásukat.
Egy nap alatt megfordult az elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltej rangsora – derül ki a legfrissebb felmérésből.
Călin Georgescu soha nem volt az ENSZ Genfi Irodájának (UNOG) alkalmazottja, a 2015-2016-os időszakban nem volt az UNOG főigazgatójának „különleges tanácsadója”, és 2011-2013 között sem volt az ENSZ alkalmazottja.
Az Agerpres értesülései szerint az alkotmánybíróság tagjai péntek reggel összeültek egy nem formális megbeszélésre, hogy mérlegeljék, tárgyalják-e egy hivatalos ülésen az államfőválasztás első fordulója eredményeinek érvénytelenítését kérő beadványokat.
szóljon hozzá!