Több tízezer felháborodott ember vonult utcára Bukarestben kedden az eddig 32 halálos áldozatot követelő tűzvész felelősségét egymásra hárító hatóságok, a kerületi polgármester és a kormány lemondását követelve.
2015. november 04., 00:032015. november 04., 00:03
2015. november 04., 00:242015. november 04., 00:24
A késő este is tartó demonstrációt – amelyen fővárosi médiabecslések szerint 25–30 ezren vehettek részt – egy Facebookon szerveződött csoport eredetileg Cristian Popescu Piedone negyedik kerületi polgármester lemondatása érdekében hirdette meg, mivel sokan őt tartják felelősnek, amiért engedélyezte és egy éven át sosem ellenőrizte a tűzvédelmi előírásokat kijátszó Colectiv klub működését.
Megemlékezések és tüntetések erdélyi városokban is
Erdély-szerte megemlékezéseket és tüntetéseket tartottak. Csíkszeredában mintegy 300 magyar és román nemzetiségű helybéli gyűlt össze a Digi 24 beszámolója szerint. A résztvevők több száz gyertyát gyújtottak meg többek között Andrei Rugină fényképe előtt, aki hősi halált halt pénteken: a Bucium zenekar Hargita megyéből származó dobosa – akit kedden Gyergyóhollón temettek el – post mortem állami kitüntetést kapott, amiért, bár kijutott a lángba boruló klubból, visszament másokat megmenteni, és ekkor vesztette életét. Az erdélyi városokban ősszegyűlő megemlékezők szintén tilatkozásukat fejezték ki a hatóságok közönye és a korrupció ellen. Kolozsváron a néhány tucat tiltakozó „A korrupció öl” feliratú transzparenst feszített ki, Brassóban pedig több százan követelték Gabriel Oprea belügyminiszter és Cristian Popescu Piedone negyedik kerületi polgármester lemondását.
A tüntetők azonban a kerületi városháza helyett váratlanul a kormányszékház elé vonultak, ahol Gabriel Oprea kormányfőhelyettes és Victor Ponta miniszterelnök lemondását követelték – tájékoztatott az MTI.
A kormányfőhelyettes elleni ellenszenv nem feltétlenül a tűzvésszel áll összefüggésben: sokan már korábban hatalmi arroganciával és visszaéléssel vádolták Opreát, amiért rendszeresen rendőri felvezetéssel száguldozott, két héttel ezelőtt pedig egy, a konvoját felvezető motoros rendőr halálos balesetet szenvedett.
A tragikus tűzvész miatt elkeseredett tüntetőknek látszólag nincsenek politikai céljaik, hanem az egész – általuk korruptnak és élősködőnek nevezett – politikai osztály ellen lázadtak fel. A spontán demonstrációnak nem voltak szónokai, de többen hevenyészett táblákkal érkeztek, amelyeken egyebek között „A korrupció öl”, „A korrupció máglyáján égettétek el őket”, „Piedone, Oprea, Ponta: a szélhámosság háromszöge” felirat volt olvasható.
A tömegben az említett tisztségviselők lemondásának követelése mellett, a „Gyilkosok-gyilkosok”, „Nem megyünk el, amíg nem mentek el\" skandálás volt hallható.
Az egyik hírtelevízió által megszólaltatott Andrei Țăranu politikai elemző szerint a haragos, a rendszertől megundorodott, fellázadt tömegnek egyelőre nincsenek világos céljai, az emberek főleg a pénteki tragikus esemény nyomán kialakult indulatok miatt érezték úgy, hogy tüntetniük kell. Vasile Dâncu szociológus úgy vélte: az életmód, a képmutatás, a társadalom minden rétegét átszövő korrupció és a tehetetlenség érzése ellen lázadnak.
Az elemzők szerint a tüntetés sok hasonlóságot mutat a két évvel korábbi, a verespataki ciántechnológiás bányaberuházás elleni demonstrációsorozattal, illetve azokkal a tiltakozásokkal, amelyek a külföldön élő román állampolgárok szavazási lehetőségének korlátozását kérték számon tavaly az elnöki tisztségre pályázó Victor Ponta kormányfőn, ellenfelét, Klaus Johannist segítve hatalomra az elnökválasztáson.
Pénteken tűz ütött ki egy bukaresti belvárosi klubban, az ott szórakozó több száz ember azonban nem tudott idejében kimenekülni az egyetlen használható kijáraton: 26-an a helyszínen, hatan pedig a kórházba szállításuk után meghaltak, 135 embert továbbra is égési sérülésekkel és füstmérgezéssel ápolnak a bukaresti kórházakban.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!