Az extravagáns megnyilvánulásairól elhíresült Radu Mazăre 15 éven keresztül irányította Konstancát polgármesterként
Kézbesítette az igazságügyi minisztérium a madagaszkári hatóságoknak a Radu Mazăre volt konstancai polgármester kiadatására vonatkozó iratcsomót – jelentette be hétfőn Ana Birchall ügyvivő igazságügy-miniszter.
2019. május 13., 11:482019. május 13., 11:48
2019. május 13., 11:492019. május 13., 11:49
Birchall az igazságügy-minisztérium székházában tartott sajtótájékoztatóján közölte, hétfőn reggel 9 órakor Madagaszkár igazságügyi tárcájához került a Madagaszkáron őrizetbe vett, korrupciós ügyekben érintett Radu Mazăre kiadatására vonatkozó kérelem, az azt indokló valamennyi bírósági dokumentummal együtt, román és francia nyelven.
A miniszter korábban úgy vélekedett, annak ellenére, hogy a szigetország és Románia között nincs kiadatási egyezmény, Mazăre mégis hazaszállítható, mivel Madagaszkár is aláírta az ENSZ határokon átívelő bűnözés elleni egyezményét. Közölte, sürgősségi eljárásban kérik a kiadatást, és a minisztérium munkatársai folyamatosan dolgoztak az ügyön, mivel a volt polgármestert csak hat napra vették őrizetbe.
Serge Rameau, Madagaszkár tiszteletbeli romániai konzulja egyébként a napokban elmondta: Mazăre elítélése után hazahívták, hogy elmagyarázza, miért is ítélték el a volt polgármestert. Ennek nyomán közölték vele: hajlandóak kiadni Mazăret, ehhez azonban szükséges a nemzetközi elfogatóparancs másolata. Ezt azonban szerinte azóta sem küldték el a román hatóságok. Teodor Meleşcanu külügyminiszter viszont leszögezte: a külügyminisztérium már 2018 februárjában elküldte a madagaszkári hatóságoknak a másolatot.
Az Evenimentul Zilei napilap értesülései szerint Mazăret – aki luxusüdülőt működtet az afrikai kontinens délkeleti partjánál fekvő szigetországban – azért hívták a fővárosba, Antananarivóba, hogy megkapja az öt évre szóló letelepedési engedélyt. Ezt követően a madagaszkári főváros repülőterén vették őrizetbe, miután megkapta a letelepedési engedélyt.
Mint megírtuk, a román rendőrség közölte: a madagaszkári hatóságok tájékoztatása szerint az év elején jogerősen kilenc év szabadságvesztésre ítélt volt elöljárót hat napra vették őrizetbe. Romániába szállítása ugyanakkor nem lesz egyszerű, mivel a két ország között nincs kiadatási egyezmény. Mindennek kapcsán Serge Rameau, Madagaszkár tiszteletbeli romániai konzulja a Szabad Európa Rádiónak azt mondta: a kiadatás könnyen elintézhető, ha a bukaresti hatóságok akarják, az új madagaszkári elnök, Andry Rajoelina ugyanis határozottan ellenzi a korrupciót. Ennek nyomán a kiadatás úgy is gyorsan nyélbe üthető, hogy orzságának nincs kölcsönös kiadatási egyezménye Romániával. Rameau szerint ehhez az szükséges, hogy Románia Dél-Afrikába akkreditált, az országot Madagaszkáron is képviselő nagykövete megsürgesse az eljárást.
A kikötővárost tizenöt éven keresztül, 2000 és 2015 között irányító elöljáró indokként azt hozta fel, hogy Romániában üldözi a „párhuzamos állam”, ezért nem lenne része méltányos igazságszolgáltatásban. Kijelentette: addig nem tér vissza, amíg nem lát esélyt valódi igazságszolgáltatásra. A román hatóságok nemzetközi körözést bocsátottak ki ellene, az Interpol is körözte. Mazăre még hét éve, polgármesterként vett koncesszióba mintegy 200 ezer euróért 99 évre egy telket a szigetországban, ahol luxusüdülőt épített a kitesurfing kedvelői számára.
A romániai ügyészség szerint a beruházásra költött pénz a vesztegetésként elfogadott összegekből származik. A volt polgármester ellen összesen hét ügyben bűnvádi eljárást indított az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ezek közül többen szabadságvesztésről szóló, jogerős ítélet is született.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!