Az extravagáns megnyilvánulásairól elhíresült Radu Mazăre 15 éven keresztül irányította Konstancát polgármesterként
Kézbesítette az igazságügyi minisztérium a madagaszkári hatóságoknak a Radu Mazăre volt konstancai polgármester kiadatására vonatkozó iratcsomót – jelentette be hétfőn Ana Birchall ügyvivő igazságügy-miniszter.
2019. május 13., 11:482019. május 13., 11:48
2019. május 13., 11:492019. május 13., 11:49
Birchall az igazságügy-minisztérium székházában tartott sajtótájékoztatóján közölte, hétfőn reggel 9 órakor Madagaszkár igazságügyi tárcájához került a Madagaszkáron őrizetbe vett, korrupciós ügyekben érintett Radu Mazăre kiadatására vonatkozó kérelem, az azt indokló valamennyi bírósági dokumentummal együtt, román és francia nyelven.
A miniszter korábban úgy vélekedett, annak ellenére, hogy a szigetország és Románia között nincs kiadatási egyezmény, Mazăre mégis hazaszállítható, mivel Madagaszkár is aláírta az ENSZ határokon átívelő bűnözés elleni egyezményét. Közölte, sürgősségi eljárásban kérik a kiadatást, és a minisztérium munkatársai folyamatosan dolgoztak az ügyön, mivel a volt polgármestert csak hat napra vették őrizetbe.
Serge Rameau, Madagaszkár tiszteletbeli romániai konzulja egyébként a napokban elmondta: Mazăre elítélése után hazahívták, hogy elmagyarázza, miért is ítélték el a volt polgármestert. Ennek nyomán közölték vele: hajlandóak kiadni Mazăret, ehhez azonban szükséges a nemzetközi elfogatóparancs másolata. Ezt azonban szerinte azóta sem küldték el a román hatóságok. Teodor Meleşcanu külügyminiszter viszont leszögezte: a külügyminisztérium már 2018 februárjában elküldte a madagaszkári hatóságoknak a másolatot.
Az Evenimentul Zilei napilap értesülései szerint Mazăret – aki luxusüdülőt működtet az afrikai kontinens délkeleti partjánál fekvő szigetországban – azért hívták a fővárosba, Antananarivóba, hogy megkapja az öt évre szóló letelepedési engedélyt. Ezt követően a madagaszkári főváros repülőterén vették őrizetbe, miután megkapta a letelepedési engedélyt.
Mint megírtuk, a román rendőrség közölte: a madagaszkári hatóságok tájékoztatása szerint az év elején jogerősen kilenc év szabadságvesztésre ítélt volt elöljárót hat napra vették őrizetbe. Romániába szállítása ugyanakkor nem lesz egyszerű, mivel a két ország között nincs kiadatási egyezmény. Mindennek kapcsán Serge Rameau, Madagaszkár tiszteletbeli romániai konzulja a Szabad Európa Rádiónak azt mondta: a kiadatás könnyen elintézhető, ha a bukaresti hatóságok akarják, az új madagaszkári elnök, Andry Rajoelina ugyanis határozottan ellenzi a korrupciót. Ennek nyomán a kiadatás úgy is gyorsan nyélbe üthető, hogy orzságának nincs kölcsönös kiadatási egyezménye Romániával. Rameau szerint ehhez az szükséges, hogy Románia Dél-Afrikába akkreditált, az országot Madagaszkáron is képviselő nagykövete megsürgesse az eljárást.
A kikötővárost tizenöt éven keresztül, 2000 és 2015 között irányító elöljáró indokként azt hozta fel, hogy Romániában üldözi a „párhuzamos állam”, ezért nem lenne része méltányos igazságszolgáltatásban. Kijelentette: addig nem tér vissza, amíg nem lát esélyt valódi igazságszolgáltatásra. A román hatóságok nemzetközi körözést bocsátottak ki ellene, az Interpol is körözte. Mazăre még hét éve, polgármesterként vett koncesszióba mintegy 200 ezer euróért 99 évre egy telket a szigetországban, ahol luxusüdülőt épített a kitesurfing kedvelői számára.
A romániai ügyészség szerint a beruházásra költött pénz a vesztegetésként elfogadott összegekből származik. A volt polgármester ellen összesen hét ügyben bűnvádi eljárást indított az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ezek közül többen szabadságvesztésről szóló, jogerős ítélet is született.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!