Az extravagáns megnyilvánulásairól elhíresült Radu Mazăre 15 éven keresztül irányította Konstancát polgármesterként
Kézbesítette az igazságügyi minisztérium a madagaszkári hatóságoknak a Radu Mazăre volt konstancai polgármester kiadatására vonatkozó iratcsomót – jelentette be hétfőn Ana Birchall ügyvivő igazságügy-miniszter.
2019. május 13., 11:482019. május 13., 11:48
2019. május 13., 11:492019. május 13., 11:49
Birchall az igazságügy-minisztérium székházában tartott sajtótájékoztatóján közölte, hétfőn reggel 9 órakor Madagaszkár igazságügyi tárcájához került a Madagaszkáron őrizetbe vett, korrupciós ügyekben érintett Radu Mazăre kiadatására vonatkozó kérelem, az azt indokló valamennyi bírósági dokumentummal együtt, román és francia nyelven.
A miniszter korábban úgy vélekedett, annak ellenére, hogy a szigetország és Románia között nincs kiadatási egyezmény, Mazăre mégis hazaszállítható, mivel Madagaszkár is aláírta az ENSZ határokon átívelő bűnözés elleni egyezményét. Közölte, sürgősségi eljárásban kérik a kiadatást, és a minisztérium munkatársai folyamatosan dolgoztak az ügyön, mivel a volt polgármestert csak hat napra vették őrizetbe.
Serge Rameau, Madagaszkár tiszteletbeli romániai konzulja egyébként a napokban elmondta: Mazăre elítélése után hazahívták, hogy elmagyarázza, miért is ítélték el a volt polgármestert. Ennek nyomán közölték vele: hajlandóak kiadni Mazăret, ehhez azonban szükséges a nemzetközi elfogatóparancs másolata. Ezt azonban szerinte azóta sem küldték el a román hatóságok. Teodor Meleşcanu külügyminiszter viszont leszögezte: a külügyminisztérium már 2018 februárjában elküldte a madagaszkári hatóságoknak a másolatot.
Az Evenimentul Zilei napilap értesülései szerint Mazăret – aki luxusüdülőt működtet az afrikai kontinens délkeleti partjánál fekvő szigetországban – azért hívták a fővárosba, Antananarivóba, hogy megkapja az öt évre szóló letelepedési engedélyt. Ezt követően a madagaszkári főváros repülőterén vették őrizetbe, miután megkapta a letelepedési engedélyt.
Mint megírtuk, a román rendőrség közölte: a madagaszkári hatóságok tájékoztatása szerint az év elején jogerősen kilenc év szabadságvesztésre ítélt volt elöljárót hat napra vették őrizetbe. Romániába szállítása ugyanakkor nem lesz egyszerű, mivel a két ország között nincs kiadatási egyezmény. Mindennek kapcsán Serge Rameau, Madagaszkár tiszteletbeli romániai konzulja a Szabad Európa Rádiónak azt mondta: a kiadatás könnyen elintézhető, ha a bukaresti hatóságok akarják, az új madagaszkári elnök, Andry Rajoelina ugyanis határozottan ellenzi a korrupciót. Ennek nyomán a kiadatás úgy is gyorsan nyélbe üthető, hogy orzságának nincs kölcsönös kiadatási egyezménye Romániával. Rameau szerint ehhez az szükséges, hogy Románia Dél-Afrikába akkreditált, az országot Madagaszkáron is képviselő nagykövete megsürgesse az eljárást.
A kikötővárost tizenöt éven keresztül, 2000 és 2015 között irányító elöljáró indokként azt hozta fel, hogy Romániában üldözi a „párhuzamos állam”, ezért nem lenne része méltányos igazságszolgáltatásban. Kijelentette: addig nem tér vissza, amíg nem lát esélyt valódi igazságszolgáltatásra. A román hatóságok nemzetközi körözést bocsátottak ki ellene, az Interpol is körözte. Mazăre még hét éve, polgármesterként vett koncesszióba mintegy 200 ezer euróért 99 évre egy telket a szigetországban, ahol luxusüdülőt épített a kitesurfing kedvelői számára.
A romániai ügyészség szerint a beruházásra költött pénz a vesztegetésként elfogadott összegekből származik. A volt polgármester ellen összesen hét ügyben bűnvádi eljárást indított az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ezek közül többen szabadságvesztésről szóló, jogerős ítélet is született.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!