Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Az igazságügyi intézmények és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) kötött megkötött titkos együttműködési megállapodások célja az volt, hogy a hírszerzés ellenőrzést tudjon gyakorolni a többi intézmény fölött – állította Traian Băsescu volt államfő, aki szerint nem egyetlen ember, hanem politikusok egy csoportja találta ki azt, hogy a SRI beférkőzzön az állami intézményekbe.
2018. május 07., 17:032018. május 07., 17:03
Az exelnök szerint Florian Coldea, a SRI volt első igazgató-helyettese, valamint Laura Codruţa Kövesi, az Országos Korrupcióellenes ügyosztály (DNA) főügyésze – akiket több, korrupcióval gyanúsított politikus azzal vádol, hogy saját érdekeik kiszolgálására koholt vádak alapján indítottak eljárásokat politikusok és üzletemberek ellen – több ízben is tárgyalt az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynökségének (CIA) képviselővel, és ezen a megbeszélésen néha Sebastian Ghiţă szintén korrupcióval vádolt volt szociáldemokrata képviselő, üzletember, a SRI-bizottság egykori tagja is részt vett.
Annak kapcsán, hogy a gyanú szerint a SRI fedett ügynököket telepített az igazságügyi intézményekbe, Băsescu kifejtette: miután 64 megállapodást kötött az igazságszolgáltatási intézményekkel, erre már nem is volt szükség.
Ezt nem Coldea gondolta ki. Sokkal szélesebb körű, politikai alapú kezdeményezés volt, hogy a SRI az állam minden intézményébe beférkőzzön. Szerintem politikusok egy bizonyos köre találta ki, ők könnyítették meg a SRI számára, hogy beférkőzzön” – mondta a volt államfő, Kövesi és Coldea mellett Victor Ponta volt szociáldemokrata kormányfőt, Liviu Dragneát, a PSD jelenlegi elnökét, valamint Vasile Dâncu volt közigazgatásért és régiófejlesztésért felelős minisztert nevezve meg, bűnszervezetnek titulálva a csoportot.
Ezért vádolták meg korrupcióval Toni Greblă volt alkotmánybírót, vagy a legfelsőbb bíróság közigazgatási osztályának korábbi vezetőjét. „És az államfőt is figyelmeztették: elvitték a testvérét. Az üzenet nem nekem szólt, hanem a következő elnöknek” – idézte fel, hogy öccsét, Mircea Băsescut is korrupcióval vádolták meg, majd szabadságvesztésre ítélték.
Băsescu szerint Románia „deformált” állam, ahol az intézmények rosszul értelmezik a demokráciát, a SRI-paktumok alapján történő együttműködésnek pedig semmi köze sincs a jogállamisághoz. Álláspontja szerint a megállapodások jelentős része törvénytelen, ugyanakkor azt is felrótta, hogy még államfőként, és a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAZ) elnökeként nem tájékoztatták a paktumokról.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
Kilenc év telt el a 65 halálos áldozatot követelő bukaresti Colectiv-tragédia óta, és még mindig nem készültek el a súlyos égési sérüléseket kezelő romániai központok.
Az év első kilenc hónapjában tíz százalékkal, csaknem 300-ra emelkedett a román-bolgár államhatár folyami szakaszán elfogott határsértők száma a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán a határrendészet giurgiui regionális felügyelősége.
A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel.
A világ több pontján választási manipuláció gyanújával keveredett izraeli üzletemberrel találkozott Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO korábbi helyettes főtitkára – jelentette be Elena Lasconi, az USR elnöke és államfőjelöltje.
Újabb öt kábítószer és pszichotróp anyag kerül fel az ellenőrzés alatt álló drogok és kábítószer-prekurzorok listájára – jelentette be a szerdai kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Bár az elmúlt időszakban több felmérés is azt mutatta, hogy Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke nem jut be az elnökválasztás második fordulójába, egy új kutatás most számára kedvező eredményt hozott.
szóljon hozzá!