Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Az igazságügyi intézmények és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) kötött megkötött titkos együttműködési megállapodások célja az volt, hogy a hírszerzés ellenőrzést tudjon gyakorolni a többi intézmény fölött – állította Traian Băsescu volt államfő, aki szerint nem egyetlen ember, hanem politikusok egy csoportja találta ki azt, hogy a SRI beférkőzzön az állami intézményekbe.
2018. május 07., 17:032018. május 07., 17:03
Az exelnök szerint Florian Coldea, a SRI volt első igazgató-helyettese, valamint Laura Codruţa Kövesi, az Országos Korrupcióellenes ügyosztály (DNA) főügyésze – akiket több, korrupcióval gyanúsított politikus azzal vádol, hogy saját érdekeik kiszolgálására koholt vádak alapján indítottak eljárásokat politikusok és üzletemberek ellen – több ízben is tárgyalt az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynökségének (CIA) képviselővel, és ezen a megbeszélésen néha Sebastian Ghiţă szintén korrupcióval vádolt volt szociáldemokrata képviselő, üzletember, a SRI-bizottság egykori tagja is részt vett.
Annak kapcsán, hogy a gyanú szerint a SRI fedett ügynököket telepített az igazságügyi intézményekbe, Băsescu kifejtette: miután 64 megállapodást kötött az igazságszolgáltatási intézményekkel, erre már nem is volt szükség.
Ezt nem Coldea gondolta ki. Sokkal szélesebb körű, politikai alapú kezdeményezés volt, hogy a SRI az állam minden intézményébe beférkőzzön. Szerintem politikusok egy bizonyos köre találta ki, ők könnyítették meg a SRI számára, hogy beférkőzzön” – mondta a volt államfő, Kövesi és Coldea mellett Victor Ponta volt szociáldemokrata kormányfőt, Liviu Dragneát, a PSD jelenlegi elnökét, valamint Vasile Dâncu volt közigazgatásért és régiófejlesztésért felelős minisztert nevezve meg, bűnszervezetnek titulálva a csoportot.
Ezért vádolták meg korrupcióval Toni Greblă volt alkotmánybírót, vagy a legfelsőbb bíróság közigazgatási osztályának korábbi vezetőjét. „És az államfőt is figyelmeztették: elvitték a testvérét. Az üzenet nem nekem szólt, hanem a következő elnöknek” – idézte fel, hogy öccsét, Mircea Băsescut is korrupcióval vádolták meg, majd szabadságvesztésre ítélték.
Băsescu szerint Románia „deformált” állam, ahol az intézmények rosszul értelmezik a demokráciát, a SRI-paktumok alapján történő együttműködésnek pedig semmi köze sincs a jogállamisághoz. Álláspontja szerint a megállapodások jelentős része törvénytelen, ugyanakkor azt is felrótta, hogy még államfőként, és a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAZ) elnökeként nem tájékoztatták a paktumokról.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!