Stelian Ion miniszter (balra) szerint a büntetőügyeket nem egy központosított szervnek, hanem több ügyészségnek kell kivizsgálnia
Fotó: Stelian Ion/Facebook
Éles vitával kezdődött csütörtökön a bukaresti képviselőház jogi bizottságának ülése, amelyen az igazságszolgáltatásban elkövetett visszaéléseket kivizsgáló különleges ügyészi osztály (SIIJ) megszüntetését előíró törvényjavaslat került napirendre. A testület végül módosításokkal elfogadta a SIIJ megszüntetését célzó tervezetet.
2021. március 18., 15:562021. március 18., 15:56
2021. március 18., 17:522021. március 18., 17:52
Corina Corbu, a román legfelsőbb bíróság elnöke, valamint Bogdan Mateescu, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke alig félórával az ülés kezdete után elhagyták a termet. A megbeszélésen jelen volt Stelian Ion igazságügyi miniszter is. Az ülést az USR PLUS-t képviselő Mihai-Alexandru Badea, a jogi bizottság elnöke nyitotta meg, aki vitába keveredett a szociáldemokrata (PSD) bizottsági tagokkal, utóbbiak szerint ugyanis nem tartotta tiszteletben az eljárási szabályzatot.
A különleges osztály létrehozásának egyrészt az volt a célja, hogy politikai nyomást gyakoroljanak a bírákra és ügyészekre, másrészt, hogy bizonyos politikusok korrupciós ügyeit átirányítsák ehhez a részleghez – mondta Badea, aki azt is felidézte, hogy a bírák zöme ellenezte a SIIJ létrehozását. A bizottsági elnök felszólalását több ízben is félbeszakították a PSD tagjai, akik szerint Badea nem tartotta be az eljárás szabályszerű menetét, és politikai nyilatkozattételre használta fel az ülést.
Nem sokkal a tanácskozás kezdete után Corina Corbu és Bogdan Mateescu elhagyta a termet. Corina Corbu nem óhajtotta megmagyarázni gesztusát az újságíróknak, Bogdan Mateescu azt mondta: az ülésen „nem volt helye a vitának”. Ugyanakkor kifejtette, hogy véleménye szerint „itt az ideje véget vetni a társadalom polarizáltságának”. Crin Bologa, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vezetője úgy nyilatkozott: a SIIJ létrehozását a legtöbb ügyész és bíró „sértésként” élte meg, és annak idején a CSM is negatívan véleményezte azt. 2019-ben még az ügyészek 85, a bírák 75 százaléka szavazott a speciális ügyészi osztály felszámolására. Most a CSM a SIIJ felszámolására vonatkozó tervezetet véleményezte negatívan, de a szavazatok alapos szemrevételezése után kiderül, hogy a CSM-tagok nagy része magát a felszámolást támogatja, csak bizonyos garanciákhoz köti azt – magyarázta Bologa.
Azt is elmondta: az általa vezetett országos korrupcióellenes ügyészség kész átvenni a SIIJ által megkezdett kivizsgálásokat. „Az ügyészek nem akarnak tagjai lenni egy ilyen ügyészi osztálynak, mert nagy részük sértésként éli meg, hogy bűnözőkként tekintenek rájuk. Mi lenne, ha külön ügyészséget hoznánk létre az orvosoknak, a törvényhozóknak, a kormány tagjainak? Ez megengedhetetlen!” – nyomatékosította a DNA vezetője.
Úgy vélekedett, a bírák és ügyészek által elkövetett esetleges visszaéléseket kivizsgáló ügyészi osztály egyáltalán nem hatékony, mert egyetlen, központi intézményként működik, képtelen az összes beérkező feljelentés kivizsgálására. „A kormány által javasolt megoldás a lehető legjobb, mert az figyelembe veszi a valós szükségleteket” – idézte az Agerpres hírügynökség a tárcavezetőt. Az igazságügyi tárca vezetője szerint a büntetőügyeket nem egy központosított szervnek, hanem több ügyészségnek kell kivizsgálnia. Hozzátette: amint azt a kormányprogram is előírja, a SIIJ-t meg kell szüntetni, ugyanakkor vissza is kell szorítani a bírák és ügyészek körében elkövetett visszaéléseket, amelyek azonban szerinte nem gyakoriak.
A képviselőház jogi bizottsága végül módosításokkal elfogadta csütörtökön az igazságszolgáltatásban elkövetett esetleges visszaéléseket kivizsgáló ügyészi részleg (SIIJ) megszüntetéséről szóló tervezetet. A javaslatot a testület 17 tagja támogatta, 11-en – a PSD és az AUR honatyái – ellene szavaztak. A tervezet értelmében a törvény életbe lépésének napjától a SIIJ megszűnik. A testület által elfogadott egyik módosító javaslat szerint a bírákat és ügyészeket kizárólag a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói, illetve ügyészi részlegének hozzájárulásával lehet őrizetbe venni, előzetes letartóztásba vagy házi őrizetbe helyezni.
A bírák és ügyészek elleni vádemeléshez szintén a CSM hozzájárulására van szükség. Tettenérés esetén az ügyészeket és bírákat a törvénynek megfelelően őrizetbe lehet venni, erről azonban haladéktalanul tájékoztatni kell CSM illetékes részlegét. A Szociáldemokrata Párt (PSD) által benyújtott módosító javaslatokat elvetette a szakbizottság. A SIIJ felszámolását előíró tervezet most a képviselőház plénuma elé kerül, amely első házként tárgyalja a javaslatot.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!