Stelian Ion miniszter (balra) szerint a büntetőügyeket nem egy központosított szervnek, hanem több ügyészségnek kell kivizsgálnia
Fotó: Stelian Ion/Facebook
Éles vitával kezdődött csütörtökön a bukaresti képviselőház jogi bizottságának ülése, amelyen az igazságszolgáltatásban elkövetett visszaéléseket kivizsgáló különleges ügyészi osztály (SIIJ) megszüntetését előíró törvényjavaslat került napirendre. A testület végül módosításokkal elfogadta a SIIJ megszüntetését célzó tervezetet.
2021. március 18., 15:562021. március 18., 15:56
2021. március 18., 17:522021. március 18., 17:52
Corina Corbu, a román legfelsőbb bíróság elnöke, valamint Bogdan Mateescu, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke alig félórával az ülés kezdete után elhagyták a termet. A megbeszélésen jelen volt Stelian Ion igazságügyi miniszter is. Az ülést az USR PLUS-t képviselő Mihai-Alexandru Badea, a jogi bizottság elnöke nyitotta meg, aki vitába keveredett a szociáldemokrata (PSD) bizottsági tagokkal, utóbbiak szerint ugyanis nem tartotta tiszteletben az eljárási szabályzatot.
A különleges osztály létrehozásának egyrészt az volt a célja, hogy politikai nyomást gyakoroljanak a bírákra és ügyészekre, másrészt, hogy bizonyos politikusok korrupciós ügyeit átirányítsák ehhez a részleghez – mondta Badea, aki azt is felidézte, hogy a bírák zöme ellenezte a SIIJ létrehozását. A bizottsági elnök felszólalását több ízben is félbeszakították a PSD tagjai, akik szerint Badea nem tartotta be az eljárás szabályszerű menetét, és politikai nyilatkozattételre használta fel az ülést.
Nem sokkal a tanácskozás kezdete után Corina Corbu és Bogdan Mateescu elhagyta a termet. Corina Corbu nem óhajtotta megmagyarázni gesztusát az újságíróknak, Bogdan Mateescu azt mondta: az ülésen „nem volt helye a vitának”. Ugyanakkor kifejtette, hogy véleménye szerint „itt az ideje véget vetni a társadalom polarizáltságának”. Crin Bologa, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vezetője úgy nyilatkozott: a SIIJ létrehozását a legtöbb ügyész és bíró „sértésként” élte meg, és annak idején a CSM is negatívan véleményezte azt. 2019-ben még az ügyészek 85, a bírák 75 százaléka szavazott a speciális ügyészi osztály felszámolására. Most a CSM a SIIJ felszámolására vonatkozó tervezetet véleményezte negatívan, de a szavazatok alapos szemrevételezése után kiderül, hogy a CSM-tagok nagy része magát a felszámolást támogatja, csak bizonyos garanciákhoz köti azt – magyarázta Bologa.
Azt is elmondta: az általa vezetett országos korrupcióellenes ügyészség kész átvenni a SIIJ által megkezdett kivizsgálásokat. „Az ügyészek nem akarnak tagjai lenni egy ilyen ügyészi osztálynak, mert nagy részük sértésként éli meg, hogy bűnözőkként tekintenek rájuk. Mi lenne, ha külön ügyészséget hoznánk létre az orvosoknak, a törvényhozóknak, a kormány tagjainak? Ez megengedhetetlen!” – nyomatékosította a DNA vezetője.
Úgy vélekedett, a bírák és ügyészek által elkövetett esetleges visszaéléseket kivizsgáló ügyészi osztály egyáltalán nem hatékony, mert egyetlen, központi intézményként működik, képtelen az összes beérkező feljelentés kivizsgálására. „A kormány által javasolt megoldás a lehető legjobb, mert az figyelembe veszi a valós szükségleteket” – idézte az Agerpres hírügynökség a tárcavezetőt. Az igazságügyi tárca vezetője szerint a büntetőügyeket nem egy központosított szervnek, hanem több ügyészségnek kell kivizsgálnia. Hozzátette: amint azt a kormányprogram is előírja, a SIIJ-t meg kell szüntetni, ugyanakkor vissza is kell szorítani a bírák és ügyészek körében elkövetett visszaéléseket, amelyek azonban szerinte nem gyakoriak.
A képviselőház jogi bizottsága végül módosításokkal elfogadta csütörtökön az igazságszolgáltatásban elkövetett esetleges visszaéléseket kivizsgáló ügyészi részleg (SIIJ) megszüntetéséről szóló tervezetet. A javaslatot a testület 17 tagja támogatta, 11-en – a PSD és az AUR honatyái – ellene szavaztak. A tervezet értelmében a törvény életbe lépésének napjától a SIIJ megszűnik. A testület által elfogadott egyik módosító javaslat szerint a bírákat és ügyészeket kizárólag a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói, illetve ügyészi részlegének hozzájárulásával lehet őrizetbe venni, előzetes letartóztásba vagy házi őrizetbe helyezni.
A bírák és ügyészek elleni vádemeléshez szintén a CSM hozzájárulására van szükség. Tettenérés esetén az ügyészeket és bírákat a törvénynek megfelelően őrizetbe lehet venni, erről azonban haladéktalanul tájékoztatni kell CSM illetékes részlegét. A Szociáldemokrata Párt (PSD) által benyújtott módosító javaslatokat elvetette a szakbizottság. A SIIJ felszámolását előíró tervezet most a képviselőház plénuma elé kerül, amely első házként tárgyalja a javaslatot.
Rendezni kell az elszaporodott medveállomány ügyét Romániában – jelentette ki Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter szerdán.
A legfőbb ügyészség zárolta a Călin Georgescu volt elnökjelölt biztonságáért felelős zsoldos, Horațiu Potra számláit és vagyonát egy adócsalási és
Zivatarokra figyelmeztető másodfokú, vagyis narancssárga riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat több kelet-erdélyi, moldvai és munténiai megyére.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Nem hogy nem szállították még a zernyesti medvemenhelyre a Transzfogarasi úton múlt héten egy olasz turista megölése miatt kilőtt anyamedve három bocsát, de még meg sem találták őket – közölte az intézmény.
Sokan enyhe bírósági végzéssel ússzák meg a jogosítvány nélküli gépkocsivezetést, de a rendőrség arra figyelmeztet, hogy minden esetben büntetőeljárást indítanak az elkövetők ellen.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
szóljon hozzá!