Fotó: Gov.ro
Nem született megállapodás a bukaresti kormány, valamint az oktatási szakszervezetek képviselőinek vasárnap délutáni egyeztetésén, ennek nyomán hétfőn megkezdődik az oktatási alkalmazottak munkabeszüntetése.
2023. május 21., 17:332023. május 21., 17:33
2023. május 21., 19:112023. május 21., 19:11
A Victoria-palotából távozó szakszervezeti vezetők közölték, hogy a tárgyalás során a kormány két részletben folyósítandó bérkiegészítő bónuszt ajánlott a pályakezdő pedagógusoknak, továbbá 7-8 százalékos béremelést a kisegítő személyzetnek. Bár a román sajtó értesülésekre hivatkozva azt közölte, hogy az évi bónusz értéke 2000 lej lenne, konkrét összeg a kormány közleményében nem szerepel. Ez az ajánlat azonban a szakszervezetek szerint nem elegendő, így hétfőn reggel elkezdődik a héten beharangozott általános sztrájk a romániai oktatási intézményekben.
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke a tárgyalásokat követően úgy vélekedett, hogy a pedagógusoknak „hihető megoldást” kell kapniuk a kormányzat részéről. Szerinte a sztrájk mindaddig fog tartani, amíg a szakszervezetek nem kapnak a kormánytól olyan megoldást, amely nagyon világos kilátásokat kínál. Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke szerint a kormány ajánlata a bértörvényben foglaltak szerinti bérkövetelések megoldására irányul, „semmi többre”.
A szakszervezetek vezetői a vasárnapi egyeztetésen
Fotó: Gov.ro
„A 8-as mellékletet gyakorlatba ültetik, pontosabban a tanárok megkapják a 153-as törvényben előírt fizetést, hogy elérjék a maximális bérszintet. Ez 7-8 százalékos fizetésemelést jelent” – mondta Hăncescu. Leszögezte azonban, hogy az intézkedés gyakorlatba ültetésének időpontja a kormánytól függ.
A Nicolae Ciucă vezette kabinet megerősítette, hogy ösztönző bérpótlékra tett javaslatot a kezdő, valamint a hátrányos helyzetű övezetekben oktató címzetes (tituláris) pedagógusok esetében. A kormány ugyanakkor fenntartja a tanügyi kisegítő személyzet béremelésére vonatkozó korábbi ígéreteit. „A kormány elkötelezett amellett, hogy az oktatás továbbra is első számú prioritás maradjon a kormányprogram célkitűzései között és a bértörvényben szereplő egyenlőtlenségek felszámolásakor” – olvasható a közleményben. A kormány hozzátette, folytatja a párbeszédet az oktatási szakszervezetek képviselőivel a jogszabálycsomag véglegesítése érdekében.
Az egyeztetés elején Nicolae Ciucă miniszterelnök arról beszélt, hogy a kormány és a kormánykoalíció számára prioritást jelent az oktatás. A bukaresti kabinet vasárnap közzétett egy videót a miniszterelnöknek az oktatási szakszervezetekkel folytatott tárgyalások kezdetén tett nyilatkozatával. Nicolae Ciucán kívül Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke (a koalíciós megállapodás értelmében a kormányfői tisztség várományosa), Ligia Deca oktatási miniszter, Lucian Bode belügyminiszter, Marius Budăi munkaügyi miniszter és Adrian Câciu pénzügyminiszter is jelen volt az egyeztetésen.
Ciucă azt mondta, hogy az oktatás a „kormányprogram két legfontosabb prioritásának” egyike. Arról is beszélt, hogy a tanügyi szakszervezetek által bejelentett általános sztrájk „plusz nyomást” jelent a vizsgák előtt álló diákok számára. „A prioritás az oktatás, ez továbbra is élen áll a koalíciós vállalások között. Gondoskodtunk arról, hogy az oktatási törvénytervezeteket a legalaposabb vitának vessük alá. Mert a gyermekek jövőjéről, a szülők nyugalmáról van szó, és arról, hogy mit tervezünk az országunk számára” – hangoztatta a liberális kormányfő.
Ciucă úgy vélte ugyanakkor, hogy a szakszervezetekkel való találkozó azt jelzi, megoldásokat lehet találni. „Nem hagyhatjuk a gyerekeket a vizsgák előtt és a tanév vége előtt cserben, mert nem tudunk megoldást találni az Önök által felvetett problémákra” – tette hozzá a miniszterelnök.
A jövő hétre beharangozott általános sztrájkban részt vevő tanügyi alkalmazottak számát kérte a bukaresti tanügyminisztérium pénteken a megyei tanfelügyelőségektől. Hétfőtől zűrzavar várható a romániai tanintézetekben a munkabeszüntetés miatt.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!