Fotó: Gov.ro
Nem született megállapodás a bukaresti kormány, valamint az oktatási szakszervezetek képviselőinek vasárnap délutáni egyeztetésén, ennek nyomán hétfőn megkezdődik az oktatási alkalmazottak munkabeszüntetése.
2023. május 21., 17:332023. május 21., 17:33
2023. május 21., 19:112023. május 21., 19:11
A Victoria-palotából távozó szakszervezeti vezetők közölték, hogy a tárgyalás során a kormány két részletben folyósítandó bérkiegészítő bónuszt ajánlott a pályakezdő pedagógusoknak, továbbá 7-8 százalékos béremelést a kisegítő személyzetnek. Bár a román sajtó értesülésekre hivatkozva azt közölte, hogy az évi bónusz értéke 2000 lej lenne, konkrét összeg a kormány közleményében nem szerepel. Ez az ajánlat azonban a szakszervezetek szerint nem elegendő, így hétfőn reggel elkezdődik a héten beharangozott általános sztrájk a romániai oktatási intézményekben.
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke a tárgyalásokat követően úgy vélekedett, hogy a pedagógusoknak „hihető megoldást” kell kapniuk a kormányzat részéről. Szerinte a sztrájk mindaddig fog tartani, amíg a szakszervezetek nem kapnak a kormánytól olyan megoldást, amely nagyon világos kilátásokat kínál. Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke szerint a kormány ajánlata a bértörvényben foglaltak szerinti bérkövetelések megoldására irányul, „semmi többre”.
A szakszervezetek vezetői a vasárnapi egyeztetésen
Fotó: Gov.ro
„A 8-as mellékletet gyakorlatba ültetik, pontosabban a tanárok megkapják a 153-as törvényben előírt fizetést, hogy elérjék a maximális bérszintet. Ez 7-8 százalékos fizetésemelést jelent” – mondta Hăncescu. Leszögezte azonban, hogy az intézkedés gyakorlatba ültetésének időpontja a kormánytól függ.
A Nicolae Ciucă vezette kabinet megerősítette, hogy ösztönző bérpótlékra tett javaslatot a kezdő, valamint a hátrányos helyzetű övezetekben oktató címzetes (tituláris) pedagógusok esetében. A kormány ugyanakkor fenntartja a tanügyi kisegítő személyzet béremelésére vonatkozó korábbi ígéreteit. „A kormány elkötelezett amellett, hogy az oktatás továbbra is első számú prioritás maradjon a kormányprogram célkitűzései között és a bértörvényben szereplő egyenlőtlenségek felszámolásakor” – olvasható a közleményben. A kormány hozzátette, folytatja a párbeszédet az oktatási szakszervezetek képviselőivel a jogszabálycsomag véglegesítése érdekében.
Az egyeztetés elején Nicolae Ciucă miniszterelnök arról beszélt, hogy a kormány és a kormánykoalíció számára prioritást jelent az oktatás. A bukaresti kabinet vasárnap közzétett egy videót a miniszterelnöknek az oktatási szakszervezetekkel folytatott tárgyalások kezdetén tett nyilatkozatával. Nicolae Ciucán kívül Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke (a koalíciós megállapodás értelmében a kormányfői tisztség várományosa), Ligia Deca oktatási miniszter, Lucian Bode belügyminiszter, Marius Budăi munkaügyi miniszter és Adrian Câciu pénzügyminiszter is jelen volt az egyeztetésen.
Ciucă azt mondta, hogy az oktatás a „kormányprogram két legfontosabb prioritásának” egyike. Arról is beszélt, hogy a tanügyi szakszervezetek által bejelentett általános sztrájk „plusz nyomást” jelent a vizsgák előtt álló diákok számára. „A prioritás az oktatás, ez továbbra is élen áll a koalíciós vállalások között. Gondoskodtunk arról, hogy az oktatási törvénytervezeteket a legalaposabb vitának vessük alá. Mert a gyermekek jövőjéről, a szülők nyugalmáról van szó, és arról, hogy mit tervezünk az országunk számára” – hangoztatta a liberális kormányfő.
Ciucă úgy vélte ugyanakkor, hogy a szakszervezetekkel való találkozó azt jelzi, megoldásokat lehet találni. „Nem hagyhatjuk a gyerekeket a vizsgák előtt és a tanév vége előtt cserben, mert nem tudunk megoldást találni az Önök által felvetett problémákra” – tette hozzá a miniszterelnök.
A jövő hétre beharangozott általános sztrájkban részt vevő tanügyi alkalmazottak számát kérte a bukaresti tanügyminisztérium pénteken a megyei tanfelügyelőségektől. Hétfőtől zűrzavar várható a romániai tanintézetekben a munkabeszüntetés miatt.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!