Fotó: Pixabay
A páciensek jogainak durva megsértésére panaszkodik csütörtöki közleményében a Romániai Krónikus Betegek Szervezeteinek Koalíciója (Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice din România - COPAC), mivel a kórházak továbbra is csak a sürgősségi eseteket fogadják, és más intézkedések is érvényben maradtak, amelyek a szervezet szerint jogtiprásnak minősülnek.
2020. június 04., 17:182020. június 04., 17:18
A COPAC csütörtökön közleményt juttatott el az Agerpres hírügynökséghez, amelyben azt írja: míg más területeken már sokat lazítottak a hatóságok a korlátozásokon, az egészségügyben ez nem történt meg, és továbbra is lábbal tiporják a páciensek jogait.
A szervezet a jogtiprás több példáját is felsorolta: csak a sürgősségi eseteket utalják kórházba, a többieknek június 15-éig várniuk kell; a beutaltak hozzátartozóinak akkor is megtiltják a látogatást, ha jelenlétük alaposan indokolt lenne (például a kórházban lévő hozzátartozó nem tud egyedül járni); az apák akkor sem láthatják újszülött gyermeküket, ha negatív a COVID-tesztjük; sok kismamát nem engednek újszülött csecsemőjük közelébe, amíg nem készültek el a teszteredményei; az egyéb fertőző betegségekben szenvedő (HIV, tuberkulózis, hepatitisz) pácienseket más kórházakba költöztették, mert a járványkórházak COVID-kórházzá alakultak át.
„Márciusban, amikor még nem tudtuk, mekkora méreteket ölt a világjárvány, indokoltak voltak a felsorolt intézkedések, de most már véget kell vetni ezeknek” – olvasható a közleményben.
Radu Gănescu, a COPAC elnöke úgy nyilatkozott: a hatóságoknak meg kell érteniük, hogy egy teljes egészségügyi rendszert kell fenntartaniuk, különféle páciensekkel, és nem csak koronavírusos esetekkel kell foglalkozniuk.
A páciensek érdekvédelmi szervezete kéri az egészségügyi minisztériumot, hogy vessen véget a betegeket érő jogtiprásnak, ugyanakkor igényét fejezi ki arra vonatkozóan, hogy a Nép Ügyvédje vizsgálja ki az ügyet.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
1 hozzászólás