Gabriel Leș védelmi miniszter szerint Románia több lehetőséget is vizsgál légvédelme fejlesztésére, ugyanakkor az amerikai Patriot rakétarendszer valóban megfelelő lehet, mivel az ára is kedvező.
2017. május 01., 23:392017. május 01., 23:39
Még nem született végleges döntés arról, hogy Románia amerikai Patriot rakétákat vásárol a légvédelme korszerűsítésére – jelentette ki vasárnap este a közszolgálati televíziónak nyilatkozva Gabriel Leș védelmi miniszter. A tárcavezető rámutatott: a légvédelmi rendszer fejlesztése rendkívül fontos Románia számára.
hozzátéve, olyan rendszert kívánnak beszerezni, amely megfelel a romániai igényeknek, de egyelőre nem született döntés. Mint kifejtette, világszinten 2-3-4 hasonló jellegű légvédelmi rendszert gyártanak, és nem olyan nagy a választék. Arra a felvetésre, hogy a bírálatok szerint a Patriot-rendszer elavult, a miniszter közölte: a védelmi tárca szakértői mondják majd meg, melyik rendszer felel meg a követelményeknek.
Leszögezte: nem ballisztikus védelmi rendszerről van szó, hanem olyanról, amely mindenfajta légi fenyegetés, így repülőgépek ellen is alkalmazható. Közölte,
amelyek nem csupán a légvédelem fejlesztésében merülnek ki, hanem hadihajók, rakétairányító rendszerek, páncélozott csapatszállítók és katonai terepjárók beszerzésében is. Emellett a már megvásárolt 12 F16-os vadászrepülőgép mellett továbbiak beszerzését is tervezik, és katonai helikoptereket is vásárolnának.
Mint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă, a román hadsereg vezérkari főnöke nemrég közölte, hogy Románia Patriot légvédelmi rakéták vásárlását tervezi az Egyesült Államoktól. A beszerzés részleteiről ugyanakkor konkrétumokat nem árult el, csupán annyit mondott, hogy a beszerzést az integrált légvédelmi rendszer kiépítésének szükségessége indokolja.
A MIM–104 Patriot közép-hatótávolságú légvédelmi rakéta, melyet az 1980-as évekre fejlesztettek ki az Amerikai Egyesült Államokban. Ballisztikus rakéták és robotrepülőgépek elleni harcra is alkalmas.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
szóljon hozzá!