Alina Gorghiu nem ért egyet maradéktalanul kormánya takarékossági intézkedéseivel
Fotó: Alina Gorghiu/Facebook
Több negatív következménye is lenne a betöltetlen ügyészségi és bírósági álláshelyek megszüntetésének – jelentette ki pénteki aradi sajtótájékoztatóján az igazságügyi miniszter.
2023. augusztus 11., 20:072023. augusztus 11., 20:07
2023. augusztus 11., 20:112023. augusztus 11., 20:11
Alina Gorghiut arról kérdezték az újságírók, hogyan érintik majd az igazságszolgáltatást a kormány tervezett takarékossági intézkedései. A miniszter elmondta, hogy korábban egyeztetett ezekről az intézkedésekről a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM), a legfőbb ügyészség és a legfelsőbb bíróság képviselőivel, és arra a következtetésekre jutottak, hogy a kormány elképzeléseinek megvalósítása jelentős zavarokat okozna a teljes igazságszolgáltatási rendszer működésében.
A tárcavezető közlése szerint jelenleg az 5065 bírósági álláshely közül 1127 (22,25 százalék), a 3040 ügyészségi álláshely közül pedig 903 (30 százalék) betöltetlen. Hozzátette, hogy a pénzügyminiszter ígéretei szerint a kormány „árnyalni fogja” az igazságszolgáltatást érintő takarékossági intézkedéseket.
Felhívta arra a figyelmet, hogy jelentős számú hazai bíróság és ügyészség a szükséges személyzetnek kevesebb mint a felével működik. Ha pedig a betöltetlen állásokat megszünteti a kormány, akkor még jobban elhúzódnak majd a büntetőeljárások, ami sok esetben a bűncselekmények elévüléséhez vezethet. „Az egyik következmény bíróságokat és ügyészségek bezárása lehet, ami korlátozná a polgárok hozzáférését az igazságszolgáltatáshoz” – magyarázta Gorghiu.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!