Beszólt. Elena Lasconi szerint a román kormánynak reagálnia kellett volna Orbán Viktor világpolitikával kapcsolatos nyilatkozataira
Fotó: Elena Lasconi/Facebook
Bírálta hétfőn Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a kormányt, amiért az szerinte nem reagált megfelelően Orbán Viktor magyar miniszterelnök szombati, tusványosi beszédére.
2024. július 29., 15:392024. július 29., 15:39
2024. július 29., 16:082024. július 29., 16:08
„Örültem volna, ha a külpolitikáért felelős román hatóságok (elnöki hivatal, kormány és külügyminisztérium) reagáltak volna a magyar miniszterelnök román földön tett kijelentéseire. Elfogadhatatlan, hogy egy európai vezető Romániát használja platformként orosz- és Putyin-párti üzenetek hangoztatására. Elfogadhatatlan, hogy egyetlen román vezető sem bírálta Orbán Viktor csúsztatásait, aki ismét azt mondta, hogy a NATO és az EU a hibás Oroszország ukrajnai inváziójáért” – írta Facebook-bejegyzésében Elena Lasconi.
Az USR elnöke szerint „az elmúlt években a román külügyminisztérium egyértelmű ajánlásokat tett Orbán Viktornak, és arra kérte, hogy kerüljön bizonyos kétoldalú forró témákat, sőt geopolitikai kérdéseket is”.
„Idén a Ciolacu-kormány nem így tett.
Ezt nem tette meg, sőt a kormányfő végül Orbán Viktorhoz dörgölőzött. Emlékezhetnek, hogy Ciolacu úr tavaly »egy szép barátság kezdetével« dicsekedett Orbán Viktor magánlátogatása után, amelyet egy hivatalos román kormányközleményben jelentettek be. Már akkor sem tudtuk, mire volt jó az Orban-Ciolacu kézfogás, és ma sem tudjuk, hogy a végrehajtó hatalom élén álló ember miért nem képes kritizálni Orbán Viktor kirívó viselkedését. Lehet, hogy Ciolacu úr csak fényképeket gyűjt, bármennyibe is kerül ez Románia külpolitikájának” – mondta Lasconi.
Orbán Viktor miniszterelnöknek a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban tartott előadására reagáltatták vasárnap Marcel Ciolacu román miniszterelnököt, aki nem marasztalta el magyar hivatali kollégáját kijelentései miatt.
Az USR elnöke hozzátette, hogy „Ciolacu elnök akar lenni, de barátjához, Iohannishoz hasonlóan ő is szabadságot vesz, ha Romániáról, védelmi és biztonsági érdekeinkről van szó”.
– tette hozzá a balliberális párt elnöke.
Mint arról beszámoltunk, Orbán Viktor a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban többek között az orosz-ukrán háborúról és Oroszországról beszélt, valamint bírálta az Európai Unióvalt. Többek között arról beszélt: Oroszország „hiperracionális vezetés alatt álló ország, ellentétben a Nyugattal, amelynek viselkedése nem racionális és nem kiszámítható”.
Ennek kapcsán Marcel Ciolacu miniszterelnök egy vasárnapi sajtótájékoztatón arról beszélt: nem volt miért bírálnia a magyar kormányfőt.
– kérdezett vissza sajtótájékoztatóján Marcel Ciolacu.
Az idő a békepolitika oldalán áll – jelentette ki szombaton Tusnádfürdőn Orbán Viktor miniszterelnök, hozzátéve: a békemisszió, túl a béke megcélzásán, azt is sürgeti, hogy Európa folytasson végre önálló politikát.
Arra az újságírói megjegyzésre, miszerint Magyarország miniszterelnöke Romániában tette ezeket a kijelentéseket, a román kormányfő ismét visszakérdezett: „És mit kellett volna tennem vele? Önök szerint meg kellett volna tiltanom neki, hogy belépjen Románia területére?”
Ciolacu hozzátette, tudomása szerint magyar hivatali kollégája hasonlókat nyilatkozott Brüsszelben és Budapesten is. „Nem az én dolgom kommentálni a kijelentéseit” – fogalmazott a román szociáldemokrata párti (PSD) miniszterelnök.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
2 hozzászólás