Fotó: Facebook/SLPR
Tiltakozó akciókba kezdett hétfőn a romániai postai alkalmazottak szakszervezete (SLPR).
2024. február 26., 12:312024. február 26., 12:31
A postások február 29-éig naponta 11:30 és 14 óra között terveznek tüntetni a kutatási, innovációs és digitalizációért felelős minisztérium előtt.
Elégedetlenségük fő oka „az átlátható, motiváló és diszkriminációmentes bérezési rendszer hiánya”, amely a szakszervezet szerint oda vezetett, hogy a Román Posta személyi állományának nagy része beosztástól, képzettségtől és szakmai tapasztalattól függetlenül minimálbért kap.
A SLPR Agerpres által idézett illetékesei szerint
„A vállalat vezetősége a minimálbérénél jóval kisebb mértékű fizetésemelést tervez, így 2024-ben a vállalati bruttó átlagbér mindössze 24 százalékkal fogja meghaladni az országos bruttó minimálbért” – magyarázta. A július 1-jétől esedékes minimálbér-emeléssel akár 80 százalékra nőhet a minimálbérért dolgozó alkalmazottak aránya - tette hozzá.
A szakszervezeti vezető állításaira sajtóközleményben reagált a Román Posta. A közlemény szerint
Rámutattak, hogy a posta költségvetéséből évente mintegy 2 millió lejt fordítanak „a termelésből kivont” szakszervezeti vezetők fizetésére. Arra is kitértek, hogy a vállalat jelenleg az elmúlt 30 év legnagyobb digitalizálási folyamatán megy át, egy olyan reform- és átszervezési időszakot követően, amely a szakszervezetek miatt késve fejeződött be.
Cáfolták a szakszervezeti vezetőknek azt az állítását is, amely szerint a vezetőség szándékosan késlelteti az új kollektív munkaszerződés aláírását. Mint írták, az alkalmazottak jogait és jogosultságait belső szabályozó dokumentumok rögzítik és védik, de a kollektív munkaszerződést a vezetőség is hasznosnak tartja.
– fogalmaztak.
A Román Posta országszerte mintegy 5500 fiókkal rendelkezik, amelyek hozzávetőlegesen 19 millió állampolgárt szolgálnak ki.
A cég jelenleg a román állam tulajdonában van, amelyet a kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős minisztérium képvisel 93,52 százalékos, valamint a Proprietatea Alap 6,48 százalékos részesedéssel.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!