Fotó: Psd.ro
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke is bírálta csütörtök esti televíziós nyilatkozatában Csoma Botondnak, az RMDSZ alsóházi frakcióvezetőjének a december elsejei nemzeti ünnep alkalmával mondott parlamenti felszólalását, „több mint provokálónak” nevezte azt, amelynek „lesznek politikai következményei”.
2022. december 02., 08:392022. december 02., 08:39
2022. december 02., 12:312022. december 02., 12:31
„A napokban volt egy ünnepi ülésünk. Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjének felszólalása több mint provokáló volt. Tudomásul vettük, és a kollégák nagyon jól kommunikáltak.
– jelentette ki a PSD-vezér a România Tv csütörtök esti műsorában, hangsúlyozva, vannak dolgok, amelyeket meg lehet tenni, és vannak olyanok, amit nem. „Amit tett, az ide sorolható, főként, hogy az RMDSZ a koalíció része –
teljesen indokolatlan a támadás, az alkalom, amikor elhangzott a nyilatkozat. A vezetésnek és Hunornak fel kellene kérnie, hogy kérjen nyilvánosan bocsánatot a támadás miatt. Lesznek politikai következmények. (…) Nem engedheted meg magadnak, hogy előállj egy ilyen felszólalással, és másnap úgy tűnjön, mintha nem történt volna semmi” – idézte a televíziós nyilatkozatot a Digi 24 hírportálja.
„Nagyon toleránsak vagyunk, de meg tudunk hozni döntéseket. Beszélni fogunk az RMDSZ-szel a koalícióban, de meggyőződésem, hogy a Szociáldemokrata Párt frakcióvezetője visszafogott lesz az RMDSZ frakcióvezetőjével való kommunikációban és munkában. Én nem vagyok radikális ember, és nem akartam radikális lenni. A politika tárgyalásokat feltételez, ám van egy vörös vonal, amelyet jobb nem átlépni” – szögezte le Marcel Ciolacu.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) teljes frakciójával együtt kivonult hétfőn Csoma Botond beszéde közben a december elseje tiszteletére tartott ünnepi parlamenti ülésről George Simion pártelnök.
Amint arról beszámoltunk, Csoma Botond a december elseje alkalmából megtartott ünnepi ülésen többek között arról beszélt, hogy a magyar közösség Romániában képzeli el a jövőjét, az RMDSZ pedig partner mindazoknak az elképzeléseknek a megvalósításában, amelyek etnikai hovatartozástól függetlenül javítják az állam polgárainak életszínvonalát. A politikus kijelentette, hogy a francia–német megbékélés példáját követve a különböző közösségeknek joguk van a történelmi események saját szempontjuk szerinti értelmezéséhez, és ennek nem kellene felháborodást kiváltania a társadalom egy részében. „Az erdélyi románok politikai és vallási vezetői nagyon jól tudták, hogy Erdély nemcsak román, hanem magyar, szász és zsidó föld is, és ez tükröződött a gyulafehérvéri nyilatkozat szövegében” – jelentette ki a frakcióvezető.
„Erdély történelmileg a románoké, ahol valóban éltek és élnek magyarok is, szászok is, zsidók is” – így reagált Csoma Botondnak a december elseje tiszteletére tartott ünnepi parlamenti ülésen elhangzott szavaira Lucian Romașcanu kulturális miniszter.
A beszéd közben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) teljes frakciójával együtt kivonult George Simion pártelnök. Ugyanakkor Lucian Romașcanu (PSD) kulturális miniszter is már aznap bírálta az RMDSZ-es politikust, és leszögezte, „Erdély történelmileg a románoké”.
Csoma Botond másnap a Krónika megkeresésére leszögezte: nem számított ilyen mérvű vehemens kirohanásra, és úgy gondolja, a december elseje tiszteletére tartott ünnepi parlamenti ülésen mondott beszédével nem sértett meg senkit.
Nem számított ilyen mérvű vehemens kirohanásra Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, aki úgy gondolja, a december elseje tiszteletére tartott ünnepi parlamenti ülésen mondott beszédével nem sértett meg senkit.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
2 hozzászólás