Fotó: Pixabay.com
A romániai lakosság körében nagyon gyakori, hogy különféle étrend-kiegészítőket és vitaminokat szed, ami az orvosok szerint egyáltalán nem veszélytelen.
2024. október 10., 21:432024. október 10., 21:43
2025. január 02., 12:512025. január 02., 12:51
Egy nemrégiben készült felmérés szerint a lakosság 94 százaléka szedett étrend-kiegészítőket és vitaminokat az elmúlt évben.
A Román Étrend-kiegészítőipari Szövetség (Patronatul Român al Industriei Suplimentelor Alimentare – PRISA) által végzett friss felmérés mutatott rá erre az arányra. A megkérdezetteknek csak 62 százaléka válaszolta azt, hogy orvosi útmutatásra van szüksége a vitaminok gondos kiválasztásához. A tanulmány szerint a megkérdezettek 84 százaléka immunrendszere erősítése és energiaszintje megőrzése céljából szedi ezeket a készítményeket.
A PRISA 2000-ben alakult az étrend-kiegészítőkre összpontosító első romániai egyesületként. Aktív partnere az állami intézményeknek és tagja a következő nemzetközi szervezeteknek: Food Supplements Europe (FSE), International Alliance of Dietary/Food Supplement Association (IADSA).
A szövetség által készített felmérés arra is rávilágított, hogy ha a vitaminok, étrend-kiegészítők vagy kollagén vásárlásakor a megkérdezettek elsősorban háziorvosuk tanácsában bíznak, másodsorban a szakorvos és harmadsorban a gyógyszerész ajánlásában.
A digi24.ro portál a témában szakembereket szólaltatott meg. Iulia Semenescu gyógyszerész elmondta, rengetegféle változat kapható a vitaminokból, a legtöbb a C-vitaminból, de egyre keresettebbek a D-vitaminok, a probiotikumok, valamint az ásványi anyagok kivonatai is. A szakemberek azt javasolják, hogy
Ezek az összefüggések fontosak. És soha ne helyettesítsük az orvosok által javasolt kezelést saját kezdeményezésünkre étrend-kiegészítővel” – hívta fel a figyelmet Cristina Dehelean egyetemi professzor, a temesvári orvosi és gyógyszerészeti egyetem toxikológiai szakának vezetője.
Sok gyermek küzd felső-légúti megbetegedésekkel ebben az időszakban. Az influenzajárvány kapcsán gyermekorvost kérdeztünk arról, mikor érdemes hozzá vinni a beteget, és mit javasol a szülőknek.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
szóljon hozzá!