Fotó: Pixabay.com
A romániai lakosság körében nagyon gyakori, hogy különféle étrend-kiegészítőket és vitaminokat szed, ami az orvosok szerint egyáltalán nem veszélytelen.
2024. október 10., 21:432024. október 10., 21:43
2025. január 02., 12:512025. január 02., 12:51
Egy nemrégiben készült felmérés szerint a lakosság 94 százaléka szedett étrend-kiegészítőket és vitaminokat az elmúlt évben.
A Román Étrend-kiegészítőipari Szövetség (Patronatul Român al Industriei Suplimentelor Alimentare – PRISA) által végzett friss felmérés mutatott rá erre az arányra. A megkérdezetteknek csak 62 százaléka válaszolta azt, hogy orvosi útmutatásra van szüksége a vitaminok gondos kiválasztásához. A tanulmány szerint a megkérdezettek 84 százaléka immunrendszere erősítése és energiaszintje megőrzése céljából szedi ezeket a készítményeket.
A PRISA 2000-ben alakult az étrend-kiegészítőkre összpontosító első romániai egyesületként. Aktív partnere az állami intézményeknek és tagja a következő nemzetközi szervezeteknek: Food Supplements Europe (FSE), International Alliance of Dietary/Food Supplement Association (IADSA).
A szövetség által készített felmérés arra is rávilágított, hogy ha a vitaminok, étrend-kiegészítők vagy kollagén vásárlásakor a megkérdezettek elsősorban háziorvosuk tanácsában bíznak, másodsorban a szakorvos és harmadsorban a gyógyszerész ajánlásában.
A digi24.ro portál a témában szakembereket szólaltatott meg. Iulia Semenescu gyógyszerész elmondta, rengetegféle változat kapható a vitaminokból, a legtöbb a C-vitaminból, de egyre keresettebbek a D-vitaminok, a probiotikumok, valamint az ásványi anyagok kivonatai is. A szakemberek azt javasolják, hogy
Ezek az összefüggések fontosak. És soha ne helyettesítsük az orvosok által javasolt kezelést saját kezdeményezésünkre étrend-kiegészítővel” – hívta fel a figyelmet Cristina Dehelean egyetemi professzor, a temesvári orvosi és gyógyszerészeti egyetem toxikológiai szakának vezetője.
Sok gyermek küzd felső-légúti megbetegedésekkel ebben az időszakban. Az influenzajárvány kapcsán gyermekorvost kérdeztünk arról, mikor érdemes hozzá vinni a beteget, és mit javasol a szülőknek.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
szóljon hozzá!