Fotó: Pixabay.com
A romániai lakosság körében nagyon gyakori, hogy különféle étrend-kiegészítőket és vitaminokat szed, ami az orvosok szerint egyáltalán nem veszélytelen.
2024. október 10., 21:432024. október 10., 21:43
Egy nemrégiben készült felmérés szerint a lakosság 94 százaléka szedett étrend-kiegészítőket és vitaminokat az elmúlt évben.
A Román Étrend-kiegészítőipari Szövetség (Patronatul Român al Industriei Suplimentelor Alimentare – PRISA) által végzett friss felmérés mutatott rá erre az arányra. A megkérdezetteknek csak 62 százaléka válaszolta azt, hogy orvosi útmutatásra van szüksége a vitaminok gondos kiválasztásához. A tanulmány szerint a megkérdezettek 84 százaléka immunrendszere erősítése és energiaszintje megőrzése céljából szedi ezeket a készítményeket.
A PRISA 2000-ben alakult az étrend-kiegészítőkre összpontosító első romániai egyesületként. Aktív partnere az állami intézményeknek és tagja a következő nemzetközi szervezeteknek: Food Supplements Europe (FSE), International Alliance of Dietary/Food Supplement Association (IADSA).
A szövetség által készített felmérés arra is rávilágított, hogy ha a vitaminok vagy étrend-kiegészítők vásárlásakor a megkérdezettek elsősorban háziorvosuk tanácsában bíznak, másodsorban a szakorvos és harmadsorban a gyógyszerész ajánlásában.
A digi24.ro portál a témában szakembereket szólaltatott meg. Iulia Semenescu gyógyszerész elmondta, rengetegféle változat kapható a vitaminokból, a legtöbb a C-vitaminból, de egyre keresettebbek a D-vitaminok, a probiotikumok, valamint az ásványi anyagok kivonatai is. A szakemberek azt javasolják, hogy
Ezek az összefüggések fontosak. És soha ne helyettesítsük az orvosok által javasolt kezelést saját kezdeményezésünkre étrend-kiegészítővel” – hívta fel a figyelmet Cristina Dehelean egyetemi professzor, a temesvári orvosi és gyógyszerészeti egyetem toxikológiai szakának vezetője.
Sok gyermek küzd felső-légúti megbetegedésekkel ebben az időszakban. Az influenzajárvány kapcsán gyermekorvost kérdeztünk arról, mikor érdemes hozzá vinni a beteget, és mit javasol a szülőknek.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Ludovic Orban volt miniszterelnök sajátos módon próbál szavazatokat gyűjteni magának a romániai államfőválasztás november 24-én rendezendő első fordulója előtt.
A meteorológusok vasárnap mérsékelt esőzésekre és akár 50 kilométeres óránkénti széllökésekre figyelmeztetnek az ország déli, délkeleti és helyenként a középső részén.
A romániai közintézményeknél és hatóságoknál 2024 szeptemberében 1 266 808 volt a betöltött álláshelyek száma, 1413-mal kevesebb, mint az előző hónapban, és az alkalmazottaknak több mint 63 százaléka a központi közigazgatásban dolgozott.
Súlyos közúti baleset történt szombaton Suceava megyében, az ütközés során öt ember – köztük egy gyermek – életét vesztette, ketten súlyos sérülést szenvedtek.
Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szombaton sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki a megerősödött szél miatt öt megyére, és egy szintén sárga jelzésű figyelmeztetést heves havazás miatt további öt megyére.
Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
szóljon hozzá!