Számos feltételnek kell megfelelnie a közös államfőjelöltnek a BBTE rektora szerint
Fotó: Daniel David/Facebook
Nem zárkózik el attól Daniel David, a BBTE rektora, hogy adott esetben az Európa-barát romániai pártok közös államfőjelöltje legyen, egy ilyen jelöltállításhoz azonban szerinte számos feltételnek kell teljesülnie. A BBTE rektorának nevét Kelemen Hunor „dobta be”.
2024. december 11., 18:552024. december 11., 18:55
Az RMDSZ elnöke egy televíziós interjúban beszélt arról, hogy a közös kormányzásra készülő alakulatoknak – Szociáldemokrata Párt (PSD), Nemzeti Liberális Párt (PNL), Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciója – közös államfőjelöltet kellene állítaniuk a jövő évben esedékes államfőválasztáson. Kelemen szerint olyan jelöltet kell találni, aki szélesebb rétegeket képes megszólítani a pártjelölteknél, és ekkor említette meg a BBTE rektorát. A politikus – anélkül, hogy előzetesen egyeztetett volna az érintettekkel – neveket is említett.
A megnevezettek közül Daniel David, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektora személyes blogján reagált. Az államfőválasztás első fordulója után markáns véleményt megfogalmazó, a szélsőségesen nacionalista erők előretörését bíráló 52 éves pszichológiaprofesszor úgy véli, a neve minden bizonnyal annak betudhatóan merülhetett fel a potenciális államfőjelöltek között, hogy Románia euroatlanti elkötelezettségének hívei közé tartozik. Hozzátette, ez az elkötelezettsége nem abban keresendő, hogy államfőjelölt szeretne lenni, hanem számára az euroatlanti vonal „kardinális kérdés”.
„Jelen pillanatban nem rólam van szó (és bátorkodom kijelenteni, hogy más potenciális jelöltekről sem), hanem arról, hogy mit akarnak az emberek, és miként látják a helyzetet a politikai pártok; hiszen egy működő demokráciában a pártoknak mégis a politikai normalitás eszközének kell lenniük” – szögezte le a téma kapcsán Daniel David. A BBTE élére először 2020-ban megválasztott, majd idén újraválasztott rektor úgy véli, az Európa-párti parlamenti pártoknak a civil társadalom képviselőivel közösen, az emberek igényeinek és üzenetének figyelembe vételével névsort kellene összeállítaniuk öt potenciális jelölttel, akik a politika, a társadalom és gazdaság, valamint a kulturális-akadémiai szféra területén tevékenykednek.
„Majd ha elérkezik a pillanat, mi, akik egy euroatlanti Romániában hiszünk, a büszkeségünket félretéve felsorakozunk a legjobb megítélésnek örvendő jelölt mögé” – vetítette előre a pszichológiaprofesszor. Daniel David lényegesnek nevezte még a bukaresti parlament „működőképes megszervezését”, valamint kompetens emberek alkotta kormány felállítását, amely a polgárok érdekeit tartja szem előtt, reményt képes adni az embereknek, és amely mihamarabb, a törvények és a jogállamiság biztonságos keretei közepette képes megszervezni az államfőválasztásokat.
Daniel David a klinikai kognitív tudományok pszichológiaprofesszora, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora, a New York-i Icahn School of Medicine at Mount Sinai adjunktusa és a New York-i Albert Ellis Intézet kutatási igazgatója.
Daniel David pszichológiaprofesszor, a kolozsvári BBTE rektora a jelenlegi romániai politikai helyzettel kapcsolatban kifejti: az euroatlanti Románia alternatívája szerinte a babonás, összeesküvés-elméleteket és áltudományt támogató struktúra.
SMS-ben vagy a különböző üzenetküldő alkalmazásokon (pl. Whatsapp) a mobiltelefonokra érkező, online munkát ajánló üzenetekre figyelmeztetnek, amelyek célja az érzékeny felhasználói adatok gyűjtése.
Klaus Iohannis államfő szerdán aláírta az új összetételű parlament összehívásáról szóló rendeletet – tájékoztatott az elnöki hivatal.
Frusztráltan reagált George Simion, a szélsőjobboldali Mentsétek meg Romániát Szövetség (AUR) elnöke kedden este arra a hírre, hogy „Európa-párti” koalíció megalakítását jelentette be négy párt és a képviselőházi kisebbségi frakció.
Elkötelezettségüket fejezték ki az Európa-párti parlamenti pártok képviselői egy közös kormányprogram kidolgozása mellett, ugyanakkor kilátásba helyezték egy lehetséges közös államfőjelölt támogatását is.
Akárcsak a szenátusban, a képviselőházban is eggyel több mandátumot szerzett a december elsejei parlamenti választáson a 2020-2024-es törvényhozási ciklushoz képest az RMDSZ. A 22. képviselői mandátum Maros megyében „hullott” az RMDSZ ölébe.
Gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte kedden a Konstanca megyei ítélőtábla Monica Macovei volt igazságügyi minisztert.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) az Állandó Választási Hatóság (AEP) által küldött feljelentés nyomán vizsgálja azokat az influenszereket, akik Călin Georgescut támogatták a TikTok-on – értesült az Economedia.ro.
Az ellene megfogalmazott súlyos vádak ellenére nem helyezte előzetes letartóztatásba az ügyben eljáró bíró a szélsőjobboldali elnökjelölthböz, Călin Georgescuhoz közel álló Horaţiu Potra zsoldosvezér.
Călin Georgescu beperelte az államelnöki hivatalt, a SRI-t, a SIE-t, a belügyminisztériumot és az STS-t, keresetével a titkosítás alól feloldott titkosszolgálati dokumentumokat támadta meg.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb létre kell hozni egy stabil parlamenti többséget, és az Európa-barát pártok körvonalazódó koalíciójának be kell jelentenie, hogy lesz-e közös államelnökjelöltje.
szóljon hozzá!