Számos feltételnek kell megfelelnie a közös államfőjelöltnek a BBTE rektora szerint
Fotó: Daniel David/Facebook
Nem zárkózik el attól Daniel David, a BBTE rektora, hogy adott esetben az Európa-barát romániai pártok közös államfőjelöltje legyen, egy ilyen jelöltállításhoz azonban szerinte számos feltételnek kell teljesülnie. A BBTE rektorának nevét Kelemen Hunor „dobta be”.
2024. december 11., 18:552024. december 11., 18:55
Az RMDSZ elnöke egy televíziós interjúban beszélt arról, hogy a közös kormányzásra készülő alakulatoknak – Szociáldemokrata Párt (PSD), Nemzeti Liberális Párt (PNL), Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciója – közös államfőjelöltet kellene állítaniuk a jövő évben esedékes államfőválasztáson. Kelemen szerint olyan jelöltet kell találni, aki szélesebb rétegeket képes megszólítani a pártjelölteknél, és ekkor említette meg a BBTE rektorát. A politikus – anélkül, hogy előzetesen egyeztetett volna az érintettekkel – neveket is említett.
A megnevezettek közül Daniel David, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektora személyes blogján reagált. Az államfőválasztás első fordulója után markáns véleményt megfogalmazó, a szélsőségesen nacionalista erők előretörését bíráló 52 éves pszichológiaprofesszor úgy véli, a neve minden bizonnyal annak betudhatóan merülhetett fel a potenciális államfőjelöltek között, hogy Románia euroatlanti elkötelezettségének hívei közé tartozik. Hozzátette, ez az elkötelezettsége nem abban keresendő, hogy államfőjelölt szeretne lenni, hanem számára az euroatlanti vonal „kardinális kérdés”.
„Jelen pillanatban nem rólam van szó (és bátorkodom kijelenteni, hogy más potenciális jelöltekről sem), hanem arról, hogy mit akarnak az emberek, és miként látják a helyzetet a politikai pártok; hiszen egy működő demokráciában a pártoknak mégis a politikai normalitás eszközének kell lenniük” – szögezte le a téma kapcsán Daniel David. A BBTE élére először 2020-ban megválasztott, majd idén újraválasztott rektor úgy véli, az Európa-párti parlamenti pártoknak a civil társadalom képviselőivel közösen, az emberek igényeinek és üzenetének figyelembe vételével névsort kellene összeállítaniuk öt potenciális jelölttel, akik a politika, a társadalom és gazdaság, valamint a kulturális-akadémiai szféra területén tevékenykednek.
„Majd ha elérkezik a pillanat, mi, akik egy euroatlanti Romániában hiszünk, a büszkeségünket félretéve felsorakozunk a legjobb megítélésnek örvendő jelölt mögé” – vetítette előre a pszichológiaprofesszor. Daniel David lényegesnek nevezte még a bukaresti parlament „működőképes megszervezését”, valamint kompetens emberek alkotta kormány felállítását, amely a polgárok érdekeit tartja szem előtt, reményt képes adni az embereknek, és amely mihamarabb, a törvények és a jogállamiság biztonságos keretei közepette képes megszervezni az államfőválasztásokat.
Daniel David a klinikai kognitív tudományok pszichológiaprofesszora, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora, a New York-i Icahn School of Medicine at Mount Sinai adjunktusa és a New York-i Albert Ellis Intézet kutatási igazgatója.
Daniel David pszichológiaprofesszor, a kolozsvári BBTE rektora a jelenlegi romániai politikai helyzettel kapcsolatban kifejti: az euroatlanti Románia alternatívája szerinte a babonás, összeesküvés-elméleteket és áltudományt támogató struktúra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
szóljon hozzá!