BBTE-rektor: az euroatlanti Románia alternatívája áltudományos, irracionális, babonás és bizarr

BBTE-rektor

A BBTE rektora szerint a miszticizmus nemcsak a tudományban, hanem a vallásban és az egyházban is ellenséget lát Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Daniel David pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektora kifejtette véleményét a jelenlegi romániai politikai helyzettel kapcsolatban: megfogalmazása szerint az euroatlanti Románia alternatívája jelenleg egy babonás, antidemokratikus, összeesküvés-elméleteket és áltudományt támogató struktúra.

Krónika

2024. december 03., 16:562024. december 03., 16:56

2024. december 03., 17:222024. december 03., 17:22

„Nem hiszem, hogy bárkit is meglepne, hogy – tiszteletben tartva mások döntését – az euroatlanti Romániát támogatom és hogy a nyilvánosság előtt már régóta ezt a vonalat képviselem. Az euroatlanti Románia, ha jól megvalósul, a tudományon és a valláson alapuló, modern demokratikus intézményekben és az egyházban kifejeződő Románia, amely hatékonyan biztosítja mindenki (nem csak egyesek) személyes jogait és jólétét” – írta személyes blogján a BBTE rektora. Mint vélekedik,

ehhez képest a politikai alternatíva jelenleg az obskurantizmus (a felvilágosodással és haladással szemben ellenséges, sötét, zavaros, kusza felfogás), amely a babonákat, összeesküvés-elméleteket, antidemokratikus, áltudományos struktúrákat támogatja.

„Egy nemrégiben készült elemzésemben arról beszéltem, hogy a romániaiak három nagy csoportra oszlanak Románia pszichokultúrája szempontjából. Az emancipált, az euroatlanti berendezkedéshez csatlakozóknak azt mondom, hogy

engedjék el a másokat (akár mindenkit) kritizáló és kioktató arroganciát és az egymás közötti hatalmi harcokat.

Az »elit leckéi» – mint az amerikai választásokon láttuk – nem hatottak, sőt, a nagy tömegek körében ellenkező magatartást motiválhattak” – fogalmazott Daniel David. Mint írta, „senki sem akadályoz meg minket abban, hogy felszólaljunk és aktívak legyünk, de tegyük ezt a jó ügy érdekében, inkább csendben, a környezetünkben élőkkel kezdve, nyilvános »felhajtással« csak akkor, ha feltétlenül szükséges.”

A kincses városi pszichológiaprofesszor szerint a második kategória a hagyományos elkötelezettségűeké – mint amilyenek a nagyszülei voltak. „Megértem a csalódottságukat, a jelen és a jövő miatti félelmüket. De nem lehet euroatlanti Romániánk a hagyományos értékeket vallók nélkül” – fogalmaz David.

BBTE-rektor Galéria

Daniel David: „Lehet jó román állampolgár az is, aki nem román nemzetiségű”

Fotó: Babeș-Bolyai Tudományegyetem/Facebook

Mint az egyetemi oktató kifejti,

a rendszerellenes embereknek is megérti a frusztrációját. „Közülük sok barátom van, megértem frusztrációjukat és gyűlöletüket a korrupció, a rosszul működő intézmények miatt,

amelyek gyakran egyeseket vesztessé, másokat pedig nyertessé tettek az ország euroatlanti modernizációjának folyamatában. Rakjunk össze jó tartalmat az euroatlanti intézményekben” – fogalmazott a professzor. David a különböző nemzetiségekről szólva leszögez:

a nem román etnikai közösségek számára is meg kellene teremteni, hogy jó legyen számukra román állampolgárnak lenni egy euroatlanti Romániában.

„Jó román állampolgárnak lenni nem csak azt jelenti, hogy jó román nemzetiségű az ember. Lehet jó román állampolgár az is, aki nem román nemzetiségű. Lehet, hogy egyesek most érzelmileg viszonyulnak az Európa-ellenes témákhoz, de vigyázzunk! Ugyanis az euroatlanti Románia alternatívái azt hirdetik, hogy az ő víziójukban nincs helye olyan román állampolgároknak, akiknek a nemzetisége nem román” – hívta fel a figyelmet a rektor.

Kitér a vallási szempontokra is:

emlékezteti az egyházat és a hívő embereket, hogy az obskurantizmus (miszticizmus) nemcsak a tudományban, hanem a vallásban és az egyházban is ellenséget lát – mindkettő akadályozza terveit, hogy irracionális, misztikus és bizarr eszmékkel megváltoztassa a világot.

Daniel David a klinikai kognitív tudományok pszichológiaprofesszora, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora, a New York-i Icahn School of Medicine at Mount Sinai adjunktusa és a New York-i Albert Ellis Intézet kutatási igazgatója.

korábban írtuk

Elnökválasztás: nem túl derűs képet vetít előre egy felmérés a második forduló eredményéről, furcsán szavaznának a magyarok
Elnökválasztás: nem túl derűs képet vetít előre egy felmérés a második forduló eredményéről, furcsán szavaznának a magyarok

Az elnökválasztás második fordulója előtt a szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu tűnik esélyesebbnek a végső győzelemre – derül ki egy felmérésből.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 18., vasárnap

„Ne taktikázzon senki!” Az „európai Romániára” szavaztak az RMDSZ politikusai

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.

„Ne taktikázzon senki!” Az „európai Romániára” szavaztak az RMDSZ politikusai
2025. május 17., szombat

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra

Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra
2025. május 17., szombat

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek

A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek
2025. május 17., szombat

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat

Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat
2025. május 17., szombat

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében

A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében
2025. május 17., szombat

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt

Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt
2025. május 17., szombat

Megvalósult az álom: szobrot avatnak szülőfalujában „Kalotaszeg nagyasszonyának”, Gyarmathyné Hory Etelkának

Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.

Megvalósult az álom: szobrot avatnak szülőfalujában „Kalotaszeg nagyasszonyának”, Gyarmathyné Hory Etelkának
2025. május 16., péntek

Kiállt Románia európai irányvonala mellett a demokrácia menete Kolozsváron (FOTÓRIPORT)

Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.

Kiállt Románia európai irányvonala mellett a demokrácia menete Kolozsváron (FOTÓRIPORT)
2025. május 16., péntek

Újabb határidő-túllépés fenyeget az erdélyi gyorsforgalmin

Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Újabb határidő-túllépés fenyeget az erdélyi gyorsforgalmin
2025. május 16., péntek

Szili Katalin Szatmáron: az identitásunk, a kultúránk köt össze bennünket

Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.

Szili Katalin Szatmáron: az identitásunk, a kultúránk köt össze bennünket