Romániában közel 80 ezer sajátos nevelési igényű gyereket tartanak nyilván hivatalosan. Képünk illusztráció
Fotó: Tanulók Háza Csíkszereda Facebook oldala
Manapság egyre gyakrabban esik szó az integrált oktatásról, vagyis arról, hogy az iskolai tanórákon együtt tanuljanak sajátos nevelési igényű gyerekek a többiekkel. Főleg a nyugat- és észak-európai országok kormányai próbálnak segíteni számos módon annak érdekében, hogy a tanórák alatt és az órákon kívül is együtt nevelkedhessenek a speciális igényű gyerekek ép társaikkal. Romániának még van hová fejlődnie ezen a téren, hiszen sok iskola nincs felkészülve arra, hogy speciális igényű diákokat fogadjon.
2023. november 08., 20:082023. november 08., 20:08
A Mentsétek Meg a Gyermekeket Románia (Organizația Salvați Copiii România) szervezet szerint országos szinten az iskolák negyede nem foganatosított konkrét intézkedést annak érdekében, hogy megkönnyítsék a mozgássérült gyerekek közlekedését – emiatt a bejáratok, emeletek nem közelíthetőek meg kerekesszékekekkel.
A szervezet felmérése szerint az ilyen intézmények 54,7 százalékát hetente vagy annál ritkábban keresi fel tanácsadó. Bár egyre nagyobb hangsúly esik a tanárok felkészítésére a sajátos tanulási igényű gyerekekkel való munka során, a vizsgálatok azt mutatják, hogy a pedagógusok ismeretei igencsak felszínesek a témában. A bukaresti szenátus oktatási bizottsága egyébként idén májusban törölte a közoktatási törvény tervezetéből azt az előírást, amely a képzett humán erőforrás és megfelelő felszereltség meglétéhez kötötte volna a sajátos nevelési igényű gyermekeknek a tanintézetekbe történő felvételét. Idén tavasszal nagy felháborodást váltott ki az a javaslat, hogy hozzanak létre elkülönített, speciális osztályokat a speciális igényű gyerekeknek, illetve – diszkriminációra hivatkozva – a Gazdasági és Szociális Tanács is elvetette a tervezetet.
Egyébként ezt az adatot a Mentsétek Meg a Gyermekeket Románia az Országos Gyermekjogvédelmi és Örökbefogadási Hatósághoz (ANPDCA) eljuttatott friss jelentésében vitatja, kihangsúlyozva, hogy a nyilvántartott speciális nevelési igényű gyerekek száma messze áll a valóságtól.
Fotó: Haáz Vince
A Mentsétek Meg a Gyermekeket Románia egyébként norvég segítséggel szervezett felkészítőket azoknak a tanügyi alkalmazottaknak, akik olyan iskolákban dolgoznak, ahol speciális igényű gyerekek is tanulnak. A szervezet elsődleges célja, hogy megakadályozzák ezen gyerekek iskolaelhagyását. Gabriela Alexandrescu, a szervezet elnöke szerint először a pedagógusokat kell felkészíteni a speciális igényű gyerekekkel történő munkára, amihez ők a SNAP (Students Needs Action Pack) metodológiát használják. Ennek lényege, hogy valamennyi gyerek esetében a saját maximumának a fejlődése, fejlesztése a célja, azaz hogy mindegyikük a saját ritmusában, a saját legfelsőbb szintjét megcélozva haladjon.
ám azóta a kormány intenzíven dolgozik azon – legalábbis határozatok, törvények szintjén –, hogy megkönnyítse a speciális igényű gyerekek integrációját. A 2017/564-es számú határozat értelmében például a mindennapi étkezés, lakhatás, tanszerek és ruházat biztosítását is az állam vállalja anyagilag, sőt a hat évvel ezelőtt meghatározott támogatási összeg a múlt tanévben ötven százalékkal nőtt. A határozat értelmében az állami és a magánintézményekben tanuló diákok egészen óvodás kortól kezdve egyaránt jogosultak az anyagi támogatásra.
Fotó: Haáz Vince
aki lehet pszichopedagógus vagy akár szociális munkás végzettségű is, aki azonban nem ugyanaz az iskolapszichológussal, és aki folyamatos kapcsolatban áll a diákokkal és a tanárokkal egyaránt. Bár konkrét statisztikai adatok nem állnak rendelkezésre ennek kapcsán, a Mentsétek Meg a Gyermekeket Románia szerint ez számos, főként vidéken működő iskolában nem valósul meg.
A sajátos nevelési igényű gyerekek jogai kapcsán a család-, ifjúságügyi és esélyegyenlőségi minisztérium honlapján lehet részletesen tájékozódni: Mfamilie.gov.ro
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!