Romániában közel 80 ezer sajátos nevelési igényű gyereket tartanak nyilván hivatalosan. Képünk illusztráció
Fotó: Tanulók Háza Csíkszereda Facebook oldala
Manapság egyre gyakrabban esik szó az integrált oktatásról, vagyis arról, hogy az iskolai tanórákon együtt tanuljanak sajátos nevelési igényű gyerekek a többiekkel. Főleg a nyugat- és észak-európai országok kormányai próbálnak segíteni számos módon annak érdekében, hogy a tanórák alatt és az órákon kívül is együtt nevelkedhessenek a speciális igényű gyerekek ép társaikkal. Romániának még van hová fejlődnie ezen a téren, hiszen sok iskola nincs felkészülve arra, hogy speciális igényű diákokat fogadjon.
2023. november 08., 20:082023. november 08., 20:08
A Mentsétek Meg a Gyermekeket Románia (Organizația Salvați Copiii România) szervezet szerint országos szinten az iskolák negyede nem foganatosított konkrét intézkedést annak érdekében, hogy megkönnyítsék a mozgássérült gyerekek közlekedését – emiatt a bejáratok, emeletek nem közelíthetőek meg kerekesszékekekkel.
A szervezet felmérése szerint az ilyen intézmények 54,7 százalékát hetente vagy annál ritkábban keresi fel tanácsadó. Bár egyre nagyobb hangsúly esik a tanárok felkészítésére a sajátos tanulási igényű gyerekekkel való munka során, a vizsgálatok azt mutatják, hogy a pedagógusok ismeretei igencsak felszínesek a témában. A bukaresti szenátus oktatási bizottsága egyébként idén májusban törölte a közoktatási törvény tervezetéből azt az előírást, amely a képzett humán erőforrás és megfelelő felszereltség meglétéhez kötötte volna a sajátos nevelési igényű gyermekeknek a tanintézetekbe történő felvételét. Idén tavasszal nagy felháborodást váltott ki az a javaslat, hogy hozzanak létre elkülönített, speciális osztályokat a speciális igényű gyerekeknek, illetve – diszkriminációra hivatkozva – a Gazdasági és Szociális Tanács is elvetette a tervezetet.
Egyébként ezt az adatot a Mentsétek Meg a Gyermekeket Románia az Országos Gyermekjogvédelmi és Örökbefogadási Hatósághoz (ANPDCA) eljuttatott friss jelentésében vitatja, kihangsúlyozva, hogy a nyilvántartott speciális nevelési igényű gyerekek száma messze áll a valóságtól.
Fotó: Haáz Vince
A Mentsétek Meg a Gyermekeket Románia egyébként norvég segítséggel szervezett felkészítőket azoknak a tanügyi alkalmazottaknak, akik olyan iskolákban dolgoznak, ahol speciális igényű gyerekek is tanulnak. A szervezet elsődleges célja, hogy megakadályozzák ezen gyerekek iskolaelhagyását. Gabriela Alexandrescu, a szervezet elnöke szerint először a pedagógusokat kell felkészíteni a speciális igényű gyerekekkel történő munkára, amihez ők a SNAP (Students Needs Action Pack) metodológiát használják. Ennek lényege, hogy valamennyi gyerek esetében a saját maximumának a fejlődése, fejlesztése a célja, azaz hogy mindegyikük a saját ritmusában, a saját legfelsőbb szintjét megcélozva haladjon.
ám azóta a kormány intenzíven dolgozik azon – legalábbis határozatok, törvények szintjén –, hogy megkönnyítse a speciális igényű gyerekek integrációját. A 2017/564-es számú határozat értelmében például a mindennapi étkezés, lakhatás, tanszerek és ruházat biztosítását is az állam vállalja anyagilag, sőt a hat évvel ezelőtt meghatározott támogatási összeg a múlt tanévben ötven százalékkal nőtt. A határozat értelmében az állami és a magánintézményekben tanuló diákok egészen óvodás kortól kezdve egyaránt jogosultak az anyagi támogatásra.
Fotó: Haáz Vince
aki lehet pszichopedagógus vagy akár szociális munkás végzettségű is, aki azonban nem ugyanaz az iskolapszichológussal, és aki folyamatos kapcsolatban áll a diákokkal és a tanárokkal egyaránt. Bár konkrét statisztikai adatok nem állnak rendelkezésre ennek kapcsán, a Mentsétek Meg a Gyermekeket Románia szerint ez számos, főként vidéken működő iskolában nem valósul meg.
A sajátos nevelési igényű gyerekek jogai kapcsán a család-, ifjúságügyi és esélyegyenlőségi minisztérium honlapján lehet részletesen tájékozódni: Mfamilie.gov.ro
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a koalíciós partner Szociáldemokrata Párttal (PSD) kialakult konfliktus ellenérse sem lép ki a kormányból – jelentette ki Nicolae Ciucă, a párt és a szenátus elnöke.
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.
A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.
szóljon hozzá!