Fotó: Facebook/román védelmi minisztérium
Bár meglehetősen furcsának és sérülékenynek tűnnek, valójában a hatályos katonai szabványoknak megfelelően épültek azok az óvóhelyek, amelyeket a román hadsereg az ukrán határ közelében, a Duna mentén épített Tulcea megyében, miután három orosz katonai drón darabjai is lezuhantak a térségben.
2023. szeptember 25., 09:552023. szeptember 25., 09:55
A nemrég épített óvóhelyeket betonelemekből állították össze, és katonai álcázóhálóval borították. A hivatalos tájékoztatás szerint az óvóhelyeket a román védelmi minisztérium harctéri erődítési szabványa szerint építik, előregyártott P2 típusú vasbetonelemekből, a helyszínen készített kiegészítő szerelvényekkel kombinálva. A 9,6 m hosszú, belül 2 m széles és 1,5 m magas szerkezet megerősítésére még alkalmazhatták volna azt a módszert is, hogy egy méter magas tömörített földréteggel fedik be, de a hadsereg a biztonságosabb módszer mellett döntött, és
Ezenkívül az építmény két végét védőburkolatokkal, azaz 45 fokos szögben álló, homokzsákokkal megerősített betonelemekkel látták el. Ezeket úgy tervezték, hogy megvédjék az óvóhelyet egy esetleges oldalirányú robbanás hatásaitól.
A katonai szabályok szerint ezek az óvóhelyek védelmet nyújtanak a repeszek, szilánkok és lökéshullámok ellen, amelyeket egy drón becsapódása kelt az építmény közelében, még akkor is, ha a drón robbanófejet (azaz körülbelül 40 kilogramm TNT-t) szállít, amely a talajba csapódva felrobban.
– mondta a b1tv.ro szerint Marius Crăciun tartalékos tábornok, a Különleges Műveleti Erők (SOF) volt parancsnoka, a hadtudományok doktora.
Amiatt is bírálatok hangzottak el, hogy a hadsereg a föld fölé építette az óvóhelyet, holott a legtöbb ilyen célpont a hatékonyabb védelem érdekében a föld alatt van. Ugyanakkor katonai források szerint
Mint arról beszámoltunk, az elmúlt hetekben az orosz hadsereg által az ukrán gabona külföldre szállításának ellehetetlenítése céljával a dunai ukrán kikötők ellen intézett légitámadások során három, vélhetően az ukrán légvédelem által lelőtt drón is román területen zuhant le.
Az előzetes vizsgálatok alapján iráni gyártmányú Sahíd kamikázedrónokról van szó.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
szóljon hozzá!