Fotó: Facebook/román védelmi minisztérium
Bár meglehetősen furcsának és sérülékenynek tűnnek, valójában a hatályos katonai szabványoknak megfelelően épültek azok az óvóhelyek, amelyeket a román hadsereg az ukrán határ közelében, a Duna mentén épített Tulcea megyében, miután három orosz katonai drón darabjai is lezuhantak a térségben.
2023. szeptember 25., 09:552023. szeptember 25., 09:55
A nemrég épített óvóhelyeket betonelemekből állították össze, és katonai álcázóhálóval borították. A hivatalos tájékoztatás szerint az óvóhelyeket a román védelmi minisztérium harctéri erődítési szabványa szerint építik, előregyártott P2 típusú vasbetonelemekből, a helyszínen készített kiegészítő szerelvényekkel kombinálva. A 9,6 m hosszú, belül 2 m széles és 1,5 m magas szerkezet megerősítésére még alkalmazhatták volna azt a módszert is, hogy egy méter magas tömörített földréteggel fedik be, de a hadsereg a biztonságosabb módszer mellett döntött, és
Ezenkívül az építmény két végét védőburkolatokkal, azaz 45 fokos szögben álló, homokzsákokkal megerősített betonelemekkel látták el. Ezeket úgy tervezték, hogy megvédjék az óvóhelyet egy esetleges oldalirányú robbanás hatásaitól.
A katonai szabályok szerint ezek az óvóhelyek védelmet nyújtanak a repeszek, szilánkok és lökéshullámok ellen, amelyeket egy drón becsapódása kelt az építmény közelében, még akkor is, ha a drón robbanófejet (azaz körülbelül 40 kilogramm TNT-t) szállít, amely a talajba csapódva felrobban.
– mondta a b1tv.ro szerint Marius Crăciun tartalékos tábornok, a Különleges Műveleti Erők (SOF) volt parancsnoka, a hadtudományok doktora.
Amiatt is bírálatok hangzottak el, hogy a hadsereg a föld fölé építette az óvóhelyet, holott a legtöbb ilyen célpont a hatékonyabb védelem érdekében a föld alatt van. Ugyanakkor katonai források szerint
Mint arról beszámoltunk, az elmúlt hetekben az orosz hadsereg által az ukrán gabona külföldre szállításának ellehetetlenítése céljával a dunai ukrán kikötők ellen intézett légitámadások során három, vélhetően az ukrán légvédelem által lelőtt drón is román területen zuhant le.
Az előzetes vizsgálatok alapján iráni gyártmányú Sahíd kamikázedrónokról van szó.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
szóljon hozzá!