A vita forrása. Bukarest és az orosz képviselet között a tengeri aknák miatt alakult ki újabb nyilatkozatpárbaj
Nyilatkozatpárbaj alakult ki a román védelmi minisztérium és a bukaresti orosz nagykövetség között, miután a nagykövetség sajtóközleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy a román hadsereg képviselői „alaptalan vádakat” fogalmaztak meg Oroszországgal szemben a Fekete-tengerben található aknákkal kapcsolatosan..
2024. december 15., 10:472024. december 15., 10:47
Az orosz nagykövetség nyilatkozatpárbajhoz vezető bírálata azután hangzott el, hogy Angel Tîlvăr védelmi miniszter arról beszélt: a Fekete-tengeren lévő aknák és a Fekete-tengeren lévő ukrán kikötői infrastruktúra elleni támadásokhoz használt drónok biztonsági fenyegetést jelentenek Románia számára.
„Mielőtt azonosítanánk azt a kontextust, amelyben a védelmi minisztérium állítólagos megalapozatlan állításai elhangzottak, megjegyezzük, hogy a bukaresti orosz nagykövetség csak egy elemet kíván kijavítani, amely a támadásokban használt eszközökkel (tengeri aknák) kapcsolatos, nem pedig azt a tényt (ami a nemzetközi jog szabályai szerint nyilvánvaló), hogy az ukrán kikötői infrastruktúra ellen végrehajtott támadások illegálisak, ami premier az orosz diplomácia részéről” – olvasható a védelmi tárca válaszában, amelyet a dezinformáció és az álhírek elleni küzdelemmel foglalkozó Inforadar oldalon tettek közzé.
Az ügy előzménye, hogy október 11-én a román védelmi minisztérium sajtóközleményt adott ki „A védelmi miniszter és az amerikai nagykövet látogatást tett a 99-es Deveselu katonai bázison” címmel. Ebben a sajtóközleményben a román védelmi minisztert idézve úgy fogalmaztak: „Sajnos, Oroszország agresszív fellépése következtében a Fekete-tenger az együttműködés és a szabad kereskedelem térségéből háborús övezetté vált.
A védelmi minisztérium szerint ez a kijelentés váltotta ki az orosz diplomaták reakcióját.
„Minden románul beszélő, elemi nyelvtani ismerettel rendelkező személy megértheti, hogy a kiemelt mondat vesszővel elválasztott felsorolása azonos jelentésű és fontosságú elemeknek. Dióhéjban összefoglalva, a fő „biztonsági veszély, amellyel közvetlenül szembesülünk”, kettő: (1) „tengeri aknák” és (2) „az ukrán kikötői infrastruktúra elleni illegális támadásokhoz használt drónok vagy dróndarabok, amelyek az ország területén zuhantak le” – áll a védelmi minisztérium válaszában.
„Úgy gondoljuk, hogy teljesen világos, hogy ez a nyilatkozat nem támasztotta alá azt a gondolatot, hogy az orosz erők tengeri aknákkal támadtak volna ukrán kikötőkre” – áll a minisztérium válaszában. „Ugyanilyen nyilvánvaló az is, hogy ez a közlemény nem tett utalást a Fekete-tengeren a tengeri közlekedést veszélyeztető tengeri aknák eredetére.
A románoknak van egy közmondásuk az ilyen helyzetekre, a bűnös szája által kimondott igazságról” – fogalmaz a közlemény, A bűnös ember szája igazat szól közmondásra utalva.
„A fentiekben ismertetett érvek alapján kijelenthetjük, hogy a védelmi minisztérium közleményében szereplő állítások, amelyek felkeltették az orosz nagykövetség figyelmét, semmiképpen sem megalapozatlanok. Teljesen világos (mind számunkra, mind a bukaresti orosz nagykövetség számára, mint látjuk), hogy ki tette a Fekete-tenger térségét hadszíntérré, ami tragikus következményekkel jár az ukrán nép számára, és a lehető legsúlyosabb veszélyekkel és fenyegetésekkel a regionális, sőt a globális biztonságra nézve. Az Oroszországi Föderáció Ukrajna elleni illegális, indokolatlan és mélyen erkölcstelen agresszióját és annak következményeit nem lehet semmilyen hivatalos propagandával vagy információmanipulációs kísérlettel igazolni vagy elfedni” – tette hozzá a védelmi tárca.
Nem kíván indulni a megismételt elnökválasztáson Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke.
Ezt ő maga jelentette be.
Mihai Chirica polgármester szerint „egyszer s mindenkorra le kell szögezni, hogy a romániai forradalom Jászvásárról indult”.
Egységbe tömörítené a parlamentbe a december elsejei választás nyomán bejutott három szélsőjobboldali pártot a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) egyik vezetője.
Hetvennégy éves korában elhunyt szombaton Mircea Diaconu. A színész, politikus, volt művelődési miniszter koporsóját a fővárosi Nottara színház előcsarnokában ravatalozzák fel hétfőn – közölte az intézmény.
Tüntetéseket szerveznének egyesek a december 21-22-i időszakra, amikor lejár Klaus Iohannis államfő mandátuma, de az alkotmánybíróság döntése nyomán mégis hivatalban maradhat.
A védelmi minisztérium pénteken figyelmeztetett, hogy félrevezető információk terjednek a nyilvánosságban a Romániai légteréről, illetve az országban végrehajtott katonai műveletekről szóló törvénytervezetekkel kapcsolatban.
Igaz ugyan, hogy Románia és Bulgária januártól a schengeni övezet teljes jogú tagjává válik, azonban ez nem jelenti azt, hogy nem kell kontrollra számítani.
Nem hogy előzetes letartóztatásba nem helyezte a Prahova megyei törvényszék Horaţiu Potrát, de még a bűnügyi felügyeletet sem tartotta indokoltnak.
Keddtől péntekig 1117 ellenőrzést végzett az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) a szuper- és hipermarketekben, és összesen 4,24 millió lejre róttak ki bírságot.
Influenszereket és Călin Georgescu kampánystábjának több tagját hallgatják ki pénteken a Román Rendőrség székhelyén – tájékoztatták az Agerpres hírügynökséget ügyészségi források.
szóljon hozzá!