A vita forrása. Bukarest és az orosz képviselet között a tengeri aknák miatt alakult ki újabb nyilatkozatpárbaj
Nyilatkozatpárbaj alakult ki a román védelmi minisztérium és a bukaresti orosz nagykövetség között, miután a nagykövetség sajtóközleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy a román hadsereg képviselői „alaptalan vádakat” fogalmaztak meg Oroszországgal szemben a Fekete-tengerben található aknákkal kapcsolatosan..
2024. december 15., 10:472024. december 15., 10:47
Az orosz nagykövetség nyilatkozatpárbajhoz vezető bírálata azután hangzott el, hogy Angel Tîlvăr védelmi miniszter arról beszélt: a Fekete-tengeren lévő aknák és a Fekete-tengeren lévő ukrán kikötői infrastruktúra elleni támadásokhoz használt drónok biztonsági fenyegetést jelentenek Románia számára.
„Mielőtt azonosítanánk azt a kontextust, amelyben a védelmi minisztérium állítólagos megalapozatlan állításai elhangzottak, megjegyezzük, hogy a bukaresti orosz nagykövetség csak egy elemet kíván kijavítani, amely a támadásokban használt eszközökkel (tengeri aknák) kapcsolatos, nem pedig azt a tényt (ami a nemzetközi jog szabályai szerint nyilvánvaló), hogy az ukrán kikötői infrastruktúra ellen végrehajtott támadások illegálisak, ami premier az orosz diplomácia részéről” – olvasható a védelmi tárca válaszában, amelyet a dezinformáció és az álhírek elleni küzdelemmel foglalkozó Inforadar oldalon tettek közzé.
Az ügy előzménye, hogy október 11-én a román védelmi minisztérium sajtóközleményt adott ki „A védelmi miniszter és az amerikai nagykövet látogatást tett a 99-es Deveselu katonai bázison” címmel. Ebben a sajtóközleményben a román védelmi minisztert idézve úgy fogalmaztak: „Sajnos, Oroszország agresszív fellépése következtében a Fekete-tenger az együttműködés és a szabad kereskedelem térségéből háborús övezetté vált.
A védelmi minisztérium szerint ez a kijelentés váltotta ki az orosz diplomaták reakcióját.
„Minden románul beszélő, elemi nyelvtani ismerettel rendelkező személy megértheti, hogy a kiemelt mondat vesszővel elválasztott felsorolása azonos jelentésű és fontosságú elemeknek. Dióhéjban összefoglalva, a fő „biztonsági veszély, amellyel közvetlenül szembesülünk”, kettő: (1) „tengeri aknák” és (2) „az ukrán kikötői infrastruktúra elleni illegális támadásokhoz használt drónok vagy dróndarabok, amelyek az ország területén zuhantak le” – áll a védelmi minisztérium válaszában.
„Úgy gondoljuk, hogy teljesen világos, hogy ez a nyilatkozat nem támasztotta alá azt a gondolatot, hogy az orosz erők tengeri aknákkal támadtak volna ukrán kikötőkre” – áll a minisztérium válaszában. „Ugyanilyen nyilvánvaló az is, hogy ez a közlemény nem tett utalást a Fekete-tengeren a tengeri közlekedést veszélyeztető tengeri aknák eredetére.
A románoknak van egy közmondásuk az ilyen helyzetekre, a bűnös szája által kimondott igazságról” – fogalmaz a közlemény, A bűnös ember szája igazat szól közmondásra utalva.
„A fentiekben ismertetett érvek alapján kijelenthetjük, hogy a védelmi minisztérium közleményében szereplő állítások, amelyek felkeltették az orosz nagykövetség figyelmét, semmiképpen sem megalapozatlanok. Teljesen világos (mind számunkra, mind a bukaresti orosz nagykövetség számára, mint látjuk), hogy ki tette a Fekete-tenger térségét hadszíntérré, ami tragikus következményekkel jár az ukrán nép számára, és a lehető legsúlyosabb veszélyekkel és fenyegetésekkel a regionális, sőt a globális biztonságra nézve. Az Oroszországi Föderáció Ukrajna elleni illegális, indokolatlan és mélyen erkölcstelen agresszióját és annak következményeit nem lehet semmilyen hivatalos propagandával vagy információmanipulációs kísérlettel igazolni vagy elfedni” – tette hozzá a védelmi tárca.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!