Jól beolvas az ellenzék bizalmatlansági indítványa a Ludovic Orban vezette kormánynak
Fotó: Gov.ro
Bizalmatlansági indítványt nyújtott be csütörtökön a kormány ellen a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ. Az Orban/PNL-kormány – a román demokrácia privatizálása című dokumentum szerint „a kabinetnek mennie kell, mert az európai normákkal szemben, egyoldalúan, konzultáció és vita nélkül, a választások küszöbén, felelősségvállalással módosította a választási törvényt”.
2020. január 30., 14:242020. január 30., 14:24
2020. január 30., 15:002020. január 30., 15:00
Politikai források szerint a bizalmatlansági indítványt 208 PSD-s és RMDSZ-es törvényhozó írta alá. Ahhoz, hogy megbukjon a liberális kormány, 233 szenátornak és képviselőnek kell támogatnia szavazatával az előterjesztést. „Az európai választási rendelkezéseket éppen azért határozták így meg, hogy elhárítsák a pártok kísértéseit, hogy menet közben módosítsák a játékszabályokat, és ezáltal előnyt teremtsenek maguknak a választási versenyben” – mutat rá a dokumentum.
„Tudatosan figyelmen kívül hagytak minden figyelmeztetést, lábbal taposták az alkotmányos szabályokat, és tankkal hajtottak át az európai normákon csak azért, hogy kielégítsék hatalmi vágyukat! Az alkotmánybíróság a 2020. január 29-i két határozatával már jelezte önöknek, hogy rossz úton járnak, hogy az olyan projektért való felelősségvállalás, amely parlamenti procedúra alatt áll, hatalommal való visszaélést jelent. Hogy a PNL súlyosan áthágja az alkotmányt! Ludovic Orban kinyitotta Pandora szelencéjét, amely tragikus következményekkel járhat valamennyi román számára. A demokratikus szabályok nem opcionálisak!” – idézi az Agerpres hírügynökség az indítvány szövegét.
Az ellenzéki honatyák úgy vélik, hogy a választási törvény módosítására vonatkozó döntés négy hónappal a választások előtt „Európa peremére sodorja Romániát”. A beadvány szerint a PNL három hónapja nem kormányoz, kormányprogramja az előre hozott választások kiprovokálásában merül ki. Az aláírók emlékeztetnek: az egyfordulós polgármester-választást 2011-ben a liberális párt képviselői (közük Raluca Turcan, Corneliu Olar, Cezar Preda, Gheorghe Tinel, George Ionescu, Ioan Bălan, Lucian Bode, Roberta Anastase, Gabriel Andronache) vezették be. „Ez egyértelműen bizonyítja, hogy a PNL nem azért akarja megváltoztatni a választási törvényt, mert ez jó a románoknak, hanem azért, mert most nekik ez a megfelelő” – írják, feltéve a kérdést: ha a PNL-nek 2011-ben megfelelt az egyfordulós polgármester-választás, akkor miért nem felel meg most is?
Kifejtik: nem állja meg a helyét az az indoklás sem, hogy a kétfordulós választásra többen elmennek szavazni, hisz pontosan ugyanakkora részvételt (48,44 százalék) jegyeztek 2008-ban, amikor legutóbb kétfordulós megmérettetést rendeztek, mint négy évvel ezelőtt, amikor egy fordulóban választották meg a polgármestereket. „2016-ban 3186 polgármestert választottak, akik közül 2275-en – azaz a polgármesterek 71,40 százaléka – 50 százaléknál több szavazatot kapott, tehát akkor is nyertek volna, ha a választások két fordulóban zajlanak. Csak 911 polgármester nyerte meg a választásokat úgy, hogy az első fordulóban nem nyerte el a szavazatok több mint felét, de ezek közül is 604-en 40 és 50 százalék között kaptak szavazatokat. Ezért hamis az az állítás is, miszerint egy fordulóban sokan 20 százalék alatti eredménnyel lennének polgármesterek” – szerepel a dokumentumban.
A beadvány aláírói szerint a PNL-nek azért sürgős a választások kiírása, mert attól tartanak, hogy ősszel veszítenének. Emlékeztetnek: a Velencei Bizottság többször figyelmeztetett, hogy „a játékszabályokat nem szabad a játék közben módosítani, és hogy az esetleges módosításokat nem a folyamatban lévő, hanem a következő választási ciklus végén kell alkalmazni”.
A bukaresti parlament házbizottságai csütörtökön úgy döntöttek, hogy hétfőn olvassák fel a törvényhozásban a bizalmatlansági indítványt. A vita és a szavazás időpontjáról egy későbbi időpontban határoznak.
A Dunába zuhant egy kisbusz Mehedinți megyében, az Ilovița viadukt térségében. Egyelőre nincsenek információk arról, hogy voltak-e utasok a járművön. A hírek szerint a kisbusz egy másik járművel ütközött, mielőtt a folyóba zuhant.
Egyre több, az elnökválasztással kapcsolatos véleményt tüntetnek el a közösségi médiából a román hatóságok.
George Becali kilépett a Románok Egyesüléséért Szövetségből (AUR), és a továbbiakban független képviselőként tevékenykedik.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos bizottsága hétfői ülésén a párt főtitkárát, Ciprian Neculát bízta meg az alakulat szerződéseinek kezelésével.
Szaharai porfelhő halad át Románia fölött április 14-e és 18-a között – tájékoztatott hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Klaus Iohannis államfőként kártékony volt, ártott az országnak – jelentette ki Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tíz megyére adott ki viharos szélre vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Bukarestbe érkezik hétfőn az Egyesült Államok törvényhozásának küldöttsége, amely a legmagasabb szinten – Ilie Bolojan ügyvivő államfővel és Marcel Ciolacu miniszterelnökkel -folytat majd tárgyalásokat.
George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri az államelnök-választás május 4-ei első fordulóját egy vasárnap közzétett felmérés szerint.
szóljon hozzá!