Jól beolvas az ellenzék bizalmatlansági indítványa a Ludovic Orban vezette kormánynak
Fotó: Gov.ro
Bizalmatlansági indítványt nyújtott be csütörtökön a kormány ellen a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ. Az Orban/PNL-kormány – a román demokrácia privatizálása című dokumentum szerint „a kabinetnek mennie kell, mert az európai normákkal szemben, egyoldalúan, konzultáció és vita nélkül, a választások küszöbén, felelősségvállalással módosította a választási törvényt”.
2020. január 30., 14:242020. január 30., 14:24
2020. január 30., 15:002020. január 30., 15:00
Politikai források szerint a bizalmatlansági indítványt 208 PSD-s és RMDSZ-es törvényhozó írta alá. Ahhoz, hogy megbukjon a liberális kormány, 233 szenátornak és képviselőnek kell támogatnia szavazatával az előterjesztést. „Az európai választási rendelkezéseket éppen azért határozták így meg, hogy elhárítsák a pártok kísértéseit, hogy menet közben módosítsák a játékszabályokat, és ezáltal előnyt teremtsenek maguknak a választási versenyben” – mutat rá a dokumentum.
„Tudatosan figyelmen kívül hagytak minden figyelmeztetést, lábbal taposták az alkotmányos szabályokat, és tankkal hajtottak át az európai normákon csak azért, hogy kielégítsék hatalmi vágyukat! Az alkotmánybíróság a 2020. január 29-i két határozatával már jelezte önöknek, hogy rossz úton járnak, hogy az olyan projektért való felelősségvállalás, amely parlamenti procedúra alatt áll, hatalommal való visszaélést jelent. Hogy a PNL súlyosan áthágja az alkotmányt! Ludovic Orban kinyitotta Pandora szelencéjét, amely tragikus következményekkel járhat valamennyi román számára. A demokratikus szabályok nem opcionálisak!” – idézi az Agerpres hírügynökség az indítvány szövegét.
Az ellenzéki honatyák úgy vélik, hogy a választási törvény módosítására vonatkozó döntés négy hónappal a választások előtt „Európa peremére sodorja Romániát”. A beadvány szerint a PNL három hónapja nem kormányoz, kormányprogramja az előre hozott választások kiprovokálásában merül ki. Az aláírók emlékeztetnek: az egyfordulós polgármester-választást 2011-ben a liberális párt képviselői (közük Raluca Turcan, Corneliu Olar, Cezar Preda, Gheorghe Tinel, George Ionescu, Ioan Bălan, Lucian Bode, Roberta Anastase, Gabriel Andronache) vezették be. „Ez egyértelműen bizonyítja, hogy a PNL nem azért akarja megváltoztatni a választási törvényt, mert ez jó a románoknak, hanem azért, mert most nekik ez a megfelelő” – írják, feltéve a kérdést: ha a PNL-nek 2011-ben megfelelt az egyfordulós polgármester-választás, akkor miért nem felel meg most is?
Kifejtik: nem állja meg a helyét az az indoklás sem, hogy a kétfordulós választásra többen elmennek szavazni, hisz pontosan ugyanakkora részvételt (48,44 százalék) jegyeztek 2008-ban, amikor legutóbb kétfordulós megmérettetést rendeztek, mint négy évvel ezelőtt, amikor egy fordulóban választották meg a polgármestereket. „2016-ban 3186 polgármestert választottak, akik közül 2275-en – azaz a polgármesterek 71,40 százaléka – 50 százaléknál több szavazatot kapott, tehát akkor is nyertek volna, ha a választások két fordulóban zajlanak. Csak 911 polgármester nyerte meg a választásokat úgy, hogy az első fordulóban nem nyerte el a szavazatok több mint felét, de ezek közül is 604-en 40 és 50 százalék között kaptak szavazatokat. Ezért hamis az az állítás is, miszerint egy fordulóban sokan 20 százalék alatti eredménnyel lennének polgármesterek” – szerepel a dokumentumban.
A beadvány aláírói szerint a PNL-nek azért sürgős a választások kiírása, mert attól tartanak, hogy ősszel veszítenének. Emlékeztetnek: a Velencei Bizottság többször figyelmeztetett, hogy „a játékszabályokat nem szabad a játék közben módosítani, és hogy az esetleges módosításokat nem a folyamatban lévő, hanem a következő választási ciklus végén kell alkalmazni”.
A bukaresti parlament házbizottságai csütörtökön úgy döntöttek, hogy hétfőn olvassák fel a törvényhozásban a bizalmatlansági indítványt. A vita és a szavazás időpontjáról egy későbbi időpontban határoznak.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
szóljon hozzá!