Jól beolvas az ellenzék bizalmatlansági indítványa a Ludovic Orban vezette kormánynak
Fotó: Gov.ro
Bizalmatlansági indítványt nyújtott be csütörtökön a kormány ellen a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ. Az Orban/PNL-kormány – a román demokrácia privatizálása című dokumentum szerint „a kabinetnek mennie kell, mert az európai normákkal szemben, egyoldalúan, konzultáció és vita nélkül, a választások küszöbén, felelősségvállalással módosította a választási törvényt”.
2020. január 30., 14:242020. január 30., 14:24
2020. január 30., 15:002020. január 30., 15:00
Politikai források szerint a bizalmatlansági indítványt 208 PSD-s és RMDSZ-es törvényhozó írta alá. Ahhoz, hogy megbukjon a liberális kormány, 233 szenátornak és képviselőnek kell támogatnia szavazatával az előterjesztést. „Az európai választási rendelkezéseket éppen azért határozták így meg, hogy elhárítsák a pártok kísértéseit, hogy menet közben módosítsák a játékszabályokat, és ezáltal előnyt teremtsenek maguknak a választási versenyben” – mutat rá a dokumentum.
„Tudatosan figyelmen kívül hagytak minden figyelmeztetést, lábbal taposták az alkotmányos szabályokat, és tankkal hajtottak át az európai normákon csak azért, hogy kielégítsék hatalmi vágyukat! Az alkotmánybíróság a 2020. január 29-i két határozatával már jelezte önöknek, hogy rossz úton járnak, hogy az olyan projektért való felelősségvállalás, amely parlamenti procedúra alatt áll, hatalommal való visszaélést jelent. Hogy a PNL súlyosan áthágja az alkotmányt! Ludovic Orban kinyitotta Pandora szelencéjét, amely tragikus következményekkel járhat valamennyi román számára. A demokratikus szabályok nem opcionálisak!” – idézi az Agerpres hírügynökség az indítvány szövegét.
Az ellenzéki honatyák úgy vélik, hogy a választási törvény módosítására vonatkozó döntés négy hónappal a választások előtt „Európa peremére sodorja Romániát”. A beadvány szerint a PNL három hónapja nem kormányoz, kormányprogramja az előre hozott választások kiprovokálásában merül ki. Az aláírók emlékeztetnek: az egyfordulós polgármester-választást 2011-ben a liberális párt képviselői (közük Raluca Turcan, Corneliu Olar, Cezar Preda, Gheorghe Tinel, George Ionescu, Ioan Bălan, Lucian Bode, Roberta Anastase, Gabriel Andronache) vezették be. „Ez egyértelműen bizonyítja, hogy a PNL nem azért akarja megváltoztatni a választási törvényt, mert ez jó a románoknak, hanem azért, mert most nekik ez a megfelelő” – írják, feltéve a kérdést: ha a PNL-nek 2011-ben megfelelt az egyfordulós polgármester-választás, akkor miért nem felel meg most is?
Kifejtik: nem állja meg a helyét az az indoklás sem, hogy a kétfordulós választásra többen elmennek szavazni, hisz pontosan ugyanakkora részvételt (48,44 százalék) jegyeztek 2008-ban, amikor legutóbb kétfordulós megmérettetést rendeztek, mint négy évvel ezelőtt, amikor egy fordulóban választották meg a polgármestereket. „2016-ban 3186 polgármestert választottak, akik közül 2275-en – azaz a polgármesterek 71,40 százaléka – 50 százaléknál több szavazatot kapott, tehát akkor is nyertek volna, ha a választások két fordulóban zajlanak. Csak 911 polgármester nyerte meg a választásokat úgy, hogy az első fordulóban nem nyerte el a szavazatok több mint felét, de ezek közül is 604-en 40 és 50 százalék között kaptak szavazatokat. Ezért hamis az az állítás is, miszerint egy fordulóban sokan 20 százalék alatti eredménnyel lennének polgármesterek” – szerepel a dokumentumban.
A beadvány aláírói szerint a PNL-nek azért sürgős a választások kiírása, mert attól tartanak, hogy ősszel veszítenének. Emlékeztetnek: a Velencei Bizottság többször figyelmeztetett, hogy „a játékszabályokat nem szabad a játék közben módosítani, és hogy az esetleges módosításokat nem a folyamatban lévő, hanem a következő választási ciklus végén kell alkalmazni”.
A bukaresti parlament házbizottságai csütörtökön úgy döntöttek, hogy hétfőn olvassák fel a törvényhozásban a bizalmatlansági indítványt. A vita és a szavazás időpontjáról egy későbbi időpontban határoznak.
Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes lemondását vagy leváltását követelték szombaton a Szociáldemokrata Pártot (PSD), illetve a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) képviselő politikusok.
Nicușor Dan államelnök pénteken Salzburgban kijelentette, hogy itt az ideje „új fejezetet nyitni” az Ausztriával való kétoldalú kapcsolatokban.
Romániában egyre inkább beépül a vallási tematika a politikai üzenetekbe – többek közt erre mutatott rá egy friss felmérés.
Számos önkormányzat használhatatlan projektekre költött használhatatlan projektekre költött jelentős pénzeket.
2024-ig több mint 850 000 moldovai szerezte vissza a román állampolgárságot a Chişinău Rádió által idézett hivatalos adatok szerint. 1991 és 2002 között 85 500 személy részesült egyszerűsített eljárásban,.
Zivatarokra figyelmeztető újabb sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Közben a kánikula sem enyhül, pénteken narancssárga és sárga, szombaton vörös hőségriasztás lesz érvényben több megyében.
Nagyon gyorsan megtalálták a közös hangot, és egy nagyon jó beszélgetés volt – így látta Orbán Viktor magyar és Ilie Bolojan román miniszterelnök szerda esti beszélgetését Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Elhatárolódó nyilatkozatot adott ki szerdán este a Román Ortodox Egyház patriarchátusa, miután kiderült: egy Ilie Lăcătușu ortodox papra való keddi megemlékezésen a 30-as, 40-es évek hírhedt, zsidók ezreinek haláláért felelős, magyargyűlölő fasiszta legionárius mozgalmának zászlaja is előkerült.
Csütörtöki ülésén a kormány elfogadta az állami vállalatok reformjával foglalkozó tárcaközi munkacsoport létrehozásáról szóló memorandumot.
Diana Buzoianu környezetvédelmi és erdőgazdálkodási miniszter csütörtökön ismertette a Romsilva átszervezéséről szóló javaslatokat, amelyek között van az erdészeti igazgatóságok, valamint az igazgatók számának csökkenése.
szóljon hozzá!