Fotó: Navy.ro
A NATO-nak és a többi tagállamnak segítenie kellene Románia és Bulgária elrettentő képességeinek fejlesztését, mert a NATO jelenleg nem rendelkezik ilyen képességekkel a Fekete-tengeren – mondta Mihai Sebastian Chihaia európai biztonság- és védelempolitikai szakértő pénteken Brüsszelben.
2022. október 15., 18:342022. október 15., 18:34
„A fekete-tengeri térség biztonságának a jövője nem túl biztató. Svédország és Finnország NATO-csatlakozásával a Balti-tengert a NATO uralja, míg a Fekete-tengert Oroszország” – jelentette ki az European Policy Centre munkatársa az Agerpresnek.
A kérdésre, miszerint a NATO azért korlátozza-e a jelenlétét a régióban, hogy ne irritálja Oroszországot ebben a feszült helyzetben, Chihaia kijelentette: a válasz inkább a tagállamok közötti feszültségekben keresendő. Elékeztetett arra, hogy Törökország nem fogadta kitörő örömmel, amikor Krím orosz annektálása után felmerült a NATO-jelenlét megerősítése a fekete-tengeri térségben. „Ankara meg akarta őrizni a befolyását a régióban. Tehát több tényező is hozzájárult a NATO óvatosságához” – magyarázta.
A szakértő elmondta: a NATO-nak segítenie kell Románia és Bulgária elrettentő képességeinek fejlesztését, a szövetségnek ugyanis a fekete-tengeri régióban nincsenek ilyen képességei, amellyel ellensúlyozni tudná Oroszország katonai jelenlétét a térségben.
Egy emberként kell fellépnünk december elsején, és egy hangon kell megálljt parancsolnunk a magyarellenességnek – mondta Novák Levente szenátorjelölt.
Az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását kéri az alkotmánybíróság a Központi Választási Irodától (BEC) – derült ki csütörtökön a taláros testület ülése után.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) az ügyészséghez és a rendőrséghez fordul, hogy ellenőrizzék, hogyan finanszírozta Călin Georgescu választási kampányát, mivel az AEP-nek nulla lejes választási költséget jelentett.
Klaus Iohannis államfő úgy hívta össze a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését a választások ügyében, mintha a romániaiak szavazatai veszélyeztetnék a nemzetbiztonságot – jelentette ki George Simion, a Románok Egyesüléséét Szövetség (AUR) elnöke.
Călin Georgescu független, szélsőjobboldali elnökjelölt, aki óriási meglepetésre megnyerte az elnökválasztás első fordulóját, arra szólította fel a tüntetőket és második fordulós ellenfelét, Elena Lasconit, hogy az esetleges incidensek elkerülése végett
A TikTok romániai működésének felfüggesztését kéri Pavel Popescu, a Román Távközlési Hatóság (ANCOM) alelnöke, amíg az állami intézmények le nem zárják az elnökválasztási kampány esetleges manipulációjával kapcsolatos vizsgálatot.
Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke szerint a vasárnap esedékes parlamenti választások után a jelenlegi politikai helyzetet alapján már nem lesz lehetséges egy két pártból álló koalíció, sőt akár négy párt is kormányra kerülhet.
A bruttó minimálbér megemeléséről fogadott el határozatot szerdai ülésén a kormány. A döntés értelmében január elsejétől 4050 lej lesz a legkisebb bruttó kereset.
Klaus Iohannis elnök összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését, amelyre csütörtökön 14.00 órai kezdettel kerül sor a Cotroceni-palotában – tájékoztatott az elnöki hivatal.
Az Állandó Választási Hatóság szerdán bejelentette, hogy az elnökválasztás november 24-i fordulójában induló 14 jelölt pénzügyi megbízottjainak eddig közölt adatai szerint a jelölteknek összesen 119,4 millió lejt állt rendelkezésükre a kampányuk finanszírozására
szóljon hozzá!