Az egységes adókulcs gyümölcsének tekintik a büdzsétervezetet
Rekordot dönt a 2007-es költségvetés
Óvatos optimizmussal fogadta a romániai társadalom a Tãriceanu-kabinet által elõterjesztett jövõ évi költségvetés-tervezetet. Míg a kormánypártok azt hangsúlyozzák, hogy 2007-ben minden eddiginél nagyobb költségvetésbõl gazdálkodhat az ország, az ellenzéki pártok választási kampányfogásnak tartják a tervezetet. Gazdasági elemzõk óvatosan fogalmaznak: szerintük az infrastrukturális fejlesztésekre szánt jelentõs összeg fõ haszonélvezõi az építkezési vállalatok lesznek. Ugyanakkor figyelmeztettek: fejlesztési tervek híján számos minisztérium az idei költségvetésben elõirányzott pénzt sem tudta felhasználni.
2006. október 18., 00:002006. október 18., 00:00
A szakértõk óvatosságát fokozza, hogy a csatlakozás utáni strukturális alapok csak nyár végén érkeznek meg. Ilyen körülmények között tehát a „minden eddiginél nagyobb büdzsé” hatása csak akkor mutatkozhat meg, ha mind a minisztériumok, mind pedig az önkormányzatok több fejlesztési projektet nyújtanak be. Egyébként az aggodalmakat az idei költségvetés tapasztalatai is táplálják: augusztusban ugyanis a hazai össztermék (GDP) közel egy százalékának megfelelõ összeget az önkormányzatok nem tudták felhasználni.
Nyugdíjemelés és kórházépítés A 2007-es költségvetés gazdasági következményein kívül azonban néhány szociális intézkedés máris biztosra vehetõ. Így például a nyugdíjak 17,4 százalékkal növekednek január elsejétõl, 2007 végéig pedig összesen 21 százalékkal lesznek nagyobbak a jelenleginél. Winkler Gyula kereskedelmi ügyekkel megbízott miniszter a Krónikának elmondta: a kormány várhatóan elfogadja majd az RMDSZ által javasolt tervezetet is, amelynek értelmében 180 lej lenne a romániai minimálnyugdíj. Ez elsõsorban a mezõgazdasági nyugdíjból élõknek jelentene nagy segítséget – fejtette ki a miniszter. Winkler szerint a 2007-es költségvetés legfõbb pozitívuma, hogy a politikai szinten megállapított prioritások összhangban állnak a gazdasági oldallal: így az egészségügy és az oktatás jelentõs költségvetés-növekedéssel számolhat. Az oktatási tárca egyébként a GDP 5,2 százalékát kapja, az Egészségügyi Minisztérium pedig a GDP 4,1 százalékából gazdálkodhat. A pénzek jelentõs részét a bentlakások és iskolák felújítására fordítják majd – közölte Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök. Az egészségügyben a legfontosabb teendõk listáján nyolc regionális, illetve húsz megyei kórház megépítése szerepel. Winkler szerint azonban az infrastrukturális fejlesztésekre szánt összeg alacsonynak számít ahhoz képest, hogy a kormány ezt is a prioritások közé sorolta. Az infrastruktúrára szánt pénzt egyébként tegnapi sajtótájékoztatóján Markó Béla RMDSZ-elnök is kevésnek tartotta. Erre célra a GDP 6,6 százalékát különítik el, és létrehozzák az Országos Infrastruktúra-fejlesztési Alapot, amely a Román Kereskedelmi Bank privatizációjából befolyt mintegy 2,2 milliárd euróval gazdálkodik. A szállításügyi tárca hárommilliárd eurós költségvetésének jelentõs részét autópályák, országutak és terelõutak építésére fordítják. Ugyanakkor mintegy 24 ezer tömbházlakást terveznek építeni fiatal házasok számára.
Az egységes adókulcs gyümölcsei A kormány számításai szerint 2007-ben 6,4 százalékos gazdasági növekedésre lehet számítani, az infláció pedig 4,5 százalékos lesz. A Pénzügyminisztérium 2,8 százalékos költségvetési hiánnyal számol 2007-re. A tárca elõrejelzése szerint a romániai átlagbér mintegy 12 százalékkal emelkedik a jövõ év folyamán. A költségvetés-tervezetet várhatóan novemberben vitatja majd meg a parlament. Az ellenzéki pártok máris jelezték, hogy a tervezet ellen szavaznak, mivel megvalósíthatatlannak tartják, és választási kampányfogásnak minõsítik. Winkler szerint a költségvetés megvalósítható, hiszen nem populista szociális intézkedéseket tartalmaz, hanem fejlesztésre ösztönöz. A büdzsé jelentõs növekedését egyébként több politikus és gazdasági elemzõ az egységes adókulcs bevezetésével, a külföldi befektetések növekedésével, valamint a jobb adóbehajtással magyarázza.
----------
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.