Fotó: Pexels
Napokon keresztül foglalkoztatta a román sajtót egy Suceava megyei férfi esete, aki szeretett volna törvényesen megszabadulni két darab régi, higanyos mérőeszköztől. A folyamat során nem csak azt tudta meg, hogy a közönséges tárgyaktól költséges és bonyolult megválni, hanem azt is, hogy tulajdonképpen bűncselekményt követ el birtoklásukkal. A higanyos lázmérők forgalmazása, eladása már 2007 óta tilos Romániában, de a lakosságnál maradt eszközök leadási módja továbbra is ködbe vész.
2023. október 14., 10:082023. október 14., 10:08
2023. október 14., 11:562023. október 14., 11:56
A Monitorul de Suceava számolt be nemrég arról, hogy egy helyi férfi elhatározta, megszabadul két darab, a tulajdonában levő higanyos mérőeszköztől: egy lázmérőtől, amit még a szülei vásároltak az ötvenes években (aminek nem mellesleg már eltört az üvegborítása, így fennállt a veszélye, hogy a mérgező anyag a levegőbe jut) és egy orosz hőmérőtől. Saját bevallása szerint több napon keresztül próbálta leadni a két eszközt, sikerültelenül.
A Monitorul de Suceava újságírói is csatlakoztak hozzá, telefonálgattak, kérdezgettek, de se a Suceava Megyei Közegészségügyi Igazgatóságtól, sem a katasztrófavédelemtől, sem a helyi prefektúra munkatársaitól nem kaptak választ, segítséget. Arra jutottak, hogy bár elméletileg 2023-tól érvényben van egy törvény, melynek értelmében le lehetne adni a higanyos lázmérőt a gyógyszertáraknál veszélyes hulladékként, a végrehajtásra vonatkozó szabályozások még nem születtek meg, így a gyakorlatban nem lehetséges.
A suceavai úriember, illetve a szerkesztőség nyomozásának i betűjére a pontot Gabriel Gheorghe Panțiru rendőrfőnök, a fegyverek, robbanószerekre és más veszélyes anyagokra szakosodott ügyosztály vezetője tette fel, ugyanis azt nyilatkozta, hogy
Továbbá a „tettes” köteles a veszélyes anyag megsemmisítésének költségeit is fedezni, ami a portál információi alapján szintén nehézkes, ugyanis például Suceava megyében egyetlen, hulladékfeldolgozással, illetve köztisztasággal foglalkozó vállalat sem veszi át a higanyos mérőeszközöket; legközelebb Bákó megyében működik egy olyan cég, amely erre „specializálódott”. A cég 190 lej + áfáért vesz át egy higanyos lázmérőt.
Utánanéztünk, hogy az interneten elérhető-e azon cégek országos listája, melyek a bákóihoz hasonlóan átveszik a higanyos hőmérőket, ám a lista, melyet a környezetvédelmi minisztérium honlapján találtunk, vagy nem aktuális, vagy nem teljes, hiszen csak egy Argeș, egy Brăila, egy Iași, egy Ilfov és két Neamț megyei céget találtunk rajta – a cikkben említett bákói vállalat például nem szerepel a listán.
A téma kapcsán egyébként érdemes megemlíteni, hogy a lázmérők, illetve hőmérők, melyekben általában csak 1 gramm higany van, a higanyszennyezés csökkentésével kapcsolatos tervek, stratégiák alig számottevő „morzsáját” jelentik. A 2013-ban 128 ország által aláírt Minamata Higanyegyezmény a legfontosabb dokumentum a témában: több mint tíz évvel ezelőtti megkötése óta az egyes aláíró országok folyamatosan hoznak rendelkezéseket a higany használatának megszüntetése érdekében, illetve a szabályozásokat a veszélyes hulladékként való kezelés kapcsán. A jelenlegi román szabályozás az EU-s normákkal van összhangban, melyek 2017-ben léptek érvénybe.
Bár hivataloson tényleg nem lehet az országban higanyos lázmérőt beszerezni, az interneten meglepően hamar, könnyen lehet másodkézből ilyen eszközökre szert tenni – látszólag sokan nem tudnak vagy nem akarnak tudni arról, hogy ezzel bűncselekményt követnek el. És bár valószínűleg nagyon sok embernek van még a tulajdonában ilyen tárgy, a legtöbben abban a hitben „rejtegetik”, hogy erre úgysem derülhet fény.
Azonban az elmúlt években történtek megdöbbentő esetek, például egy Prahova megyei nőt, aki épp a pandémia idején, koronavírustól szenvedve mérte nap mint nap a lázát, eltörte a lázmérőt. A higanymérgezéstől tartva hívta a 112-t, és bár szerencséjére egészségügyi problémája nem lett az eset következtében, a rendőrség bűntetőeljárást indított az ügyben.
sőt az Egyesült Államokban találunk a témában kampányokat is (például az év egy adott napján házhoz mennek, hogy a higanytartalmú eszközöket begyűjtsék), sőt akad olyan állam is, ahol ingyenes postai csomagként is be lehet küldeni az eszközöket (természetesen biztonságosan becsomagolva). A szomszédos országokban azonban – Romániához hasonlóan – bizonytalan a helyzet. Például Magyarországon a Feol épp ez év elején írt róla, hogy sem szerkesztéségük tagjai, sem olvasójuk nem tudta kideríteni, hol tudna leadni egy régi lázmérőt.
Válságstábot hozott létre az egészségügyi minisztérium a Galac és Vaslui megyei árvizek által sújtott lakosság egészségügyi ellátására.
Öt ember életét vesztette a Galac megyében pusztító árvizekben – tájékoztatott szombaton a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
A nehéz vagy különleges munkakörülmények között dolgozó személyek nyugdíja sem csökken az újraszámolás után – közölte a bányászok képviselőivel tartott pénteki találkozója után a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu.
Pénteken megalakult az államelnök-választás Központi Választási Irodája.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter elfogadhatatlannak tartja, hogy pszichoaktív anyagok hatása alatt történő járművezetés büntethetőségét értékhatárhoz kössék.
Gyermekével a karjában akarta megközelíteni az áttelepítés előtt álló medvét egy férfi a Transzfogarason, a hatóságok eljárást indítottak ellene.
Románia szembemegy azzal a nemzetközi tendenciával, amely szerint azokban az országokban, ahol csökken a diákok száma, kevesebb pedagógust alkalmaznak, és emiatt az ott dolgozó tanárok átlagéletkora emelkedik.
Becslése szerint karácsony előtt, december 23-ig beiktatják az új kormányt.
A régió biztonsági helyzetéről folytatott telefonos egyeztetést csütörtökön a román külügyi tárca vezetője, Luminiţa Odobescu az Egyesült Államok külügyminiszterével, Antony Blinkennel.
A román hatóságok és a Román Vöröskereszt Tulcea megyei kirendeltsége csütörtökön orvosi és szociális segítséget nyújtott egy hajó legénységének, amely 10 napja a Dunán vesztegel, és nem tud kapcsolatba lépni a tulajdonosával.
szóljon hozzá!