Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
A bukaresti parlament összevont házbizottságainak csütörtöki döntése értelmében csak az alkotmánybíróság döntése után bocsátják szavazásra az USR-PLUS és az AUR törvényhozói által beterjesztett bizalmatlansági indítványt.
2021. szeptember 09., 11:282021. szeptember 09., 11:28
2021. szeptember 09., 13:142021. szeptember 09., 13:14
A kezdeményezés Turos Loránd RMDSZ-es szsenátortól érkezett, a szövetség szerint ugyanis meg kellene várni, hogy a taláros testület bírálja el a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotmányossági óvását. Ludovic Orban, a PNL és a képviselőház elnöke élesen bírálta a házbizottságok határozatát, amely szerinte ellentmond az alaptörvény előírásainak. A házelnök arra utalt, hogy a román alkotmány IV. fejezetének 113. szakasza úgy rendelkezik: a bizalmatlansági indítványt a parlament két háza együttes ülésén való bemutatásának időpontjától számított 3 nap eltelte után kell megvitatni.
Ennek az a tétje, hogy a tisztújító nagygyűlésen Ludovic Orbannak, a kormányzó alakulat jelenlegi vezetőjének kihívójaként megpályázza az elnöki tisztséget Florin Cîțu kormányfő is, aki a kongresszusig mindenképpen hivatalban lévő, nem pedig megbuktatott miniszterelnök akar maradni. A taláros testület csütörtökön közölte, szeptember 15-éig fejthetik ki álláspontjukat az érintett felek a kormányfőnek az USR–PLUS és az AUR által benyújtott bizalmatlansági indítvány kapcsán emelt alkotmányossági kifogásairól, az alkotmánybírák csak azt követően határoznak a beadvány érdemi megvitatásának időpontjáról.
Ludovic Orban egyébként emlékeztetett, hogy amikor a Szociáldemokrata Párt (PSD) tavaly augusztusban bizalmatlansági indítványt nyújtott be az általa vezetett kormány ellen, jómaga is egy alkotmányos jellegű konfliktusra hivatkozva támadta meg ezt a kezdeményezést az alkotmánybíróságon. A taláros testület azonban megállapította, hogy megalapozatlan a kifogása, és a parlament végül szavazott a bizalmatlansági indítványról.
A politikus szerint a halasztásra nincs semmiféle alkotmányos érv. A felsőház elnökének beszámolója szerint a PNL és a PSD törvényhozói is megjelentek a házbizottságok összevont ülésén, de a „trükközések” folytatódtak, emiatt halasztották el a bizalmatlansági indítvány vitájának parlamenti napirendre tűzését. „Semmi értelme nincs az alkotmánybíróság döntésére várni, az alkotmány egyetlen cikkelye sem indokolja ezt” – mondta Dragu.
A Cîțu-kabinet arra hivatkozva emelt panaszt a parlament ellen az alkotmánybíróságnál, hogy a kormánykoalícióban részt vevő USR-PLUS szövetség szerinte szabálytalanul terjesztett be az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) közösen bizalmatlansági indítványt saját kormánya ellen. Bukarestben azt követően alakult ki kormányválság, hogy Cîțu az USR-PLUS ellenkezése dacára, és a szövetség egyik miniszterét leváltva döntött a harmadik koalíciós partner, az RMDSZ által kezdeményezett tízmilliárd eurós fejlesztési terv életbe léptetéséről. Az USR-PLUS a miniszterelnök leváltását követelte a PNL-től, majd miután ezt nem érte el, bizalmatlansági indítványt kezdeményezett, miniszterei pedig kiléptek a kormányból.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
szóljon hozzá!