Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
A bukaresti parlament összevont házbizottságainak csütörtöki döntése értelmében csak az alkotmánybíróság döntése után bocsátják szavazásra az USR-PLUS és az AUR törvényhozói által beterjesztett bizalmatlansági indítványt.
2021. szeptember 09., 11:282021. szeptember 09., 11:28
2021. szeptember 09., 13:142021. szeptember 09., 13:14
A kezdeményezés Turos Loránd RMDSZ-es szsenátortól érkezett, a szövetség szerint ugyanis meg kellene várni, hogy a taláros testület bírálja el a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotmányossági óvását. Ludovic Orban, a PNL és a képviselőház elnöke élesen bírálta a házbizottságok határozatát, amely szerinte ellentmond az alaptörvény előírásainak. A házelnök arra utalt, hogy a román alkotmány IV. fejezetének 113. szakasza úgy rendelkezik: a bizalmatlansági indítványt a parlament két háza együttes ülésén való bemutatásának időpontjától számított 3 nap eltelte után kell megvitatni.
Ennek az a tétje, hogy a tisztújító nagygyűlésen Ludovic Orbannak, a kormányzó alakulat jelenlegi vezetőjének kihívójaként megpályázza az elnöki tisztséget Florin Cîțu kormányfő is, aki a kongresszusig mindenképpen hivatalban lévő, nem pedig megbuktatott miniszterelnök akar maradni. A taláros testület csütörtökön közölte, szeptember 15-éig fejthetik ki álláspontjukat az érintett felek a kormányfőnek az USR–PLUS és az AUR által benyújtott bizalmatlansági indítvány kapcsán emelt alkotmányossági kifogásairól, az alkotmánybírák csak azt követően határoznak a beadvány érdemi megvitatásának időpontjáról.
Ludovic Orban egyébként emlékeztetett, hogy amikor a Szociáldemokrata Párt (PSD) tavaly augusztusban bizalmatlansági indítványt nyújtott be az általa vezetett kormány ellen, jómaga is egy alkotmányos jellegű konfliktusra hivatkozva támadta meg ezt a kezdeményezést az alkotmánybíróságon. A taláros testület azonban megállapította, hogy megalapozatlan a kifogása, és a parlament végül szavazott a bizalmatlansági indítványról.
A politikus szerint a halasztásra nincs semmiféle alkotmányos érv. A felsőház elnökének beszámolója szerint a PNL és a PSD törvényhozói is megjelentek a házbizottságok összevont ülésén, de a „trükközések” folytatódtak, emiatt halasztották el a bizalmatlansági indítvány vitájának parlamenti napirendre tűzését. „Semmi értelme nincs az alkotmánybíróság döntésére várni, az alkotmány egyetlen cikkelye sem indokolja ezt” – mondta Dragu.
A Cîțu-kabinet arra hivatkozva emelt panaszt a parlament ellen az alkotmánybíróságnál, hogy a kormánykoalícióban részt vevő USR-PLUS szövetség szerinte szabálytalanul terjesztett be az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) közösen bizalmatlansági indítványt saját kormánya ellen. Bukarestben azt követően alakult ki kormányválság, hogy Cîțu az USR-PLUS ellenkezése dacára, és a szövetség egyik miniszterét leváltva döntött a harmadik koalíciós partner, az RMDSZ által kezdeményezett tízmilliárd eurós fejlesztési terv életbe léptetéséről. Az USR-PLUS a miniszterelnök leváltását követelte a PNL-től, majd miután ezt nem érte el, bizalmatlansági indítványt kezdeményezett, miniszterei pedig kiléptek a kormányból.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!