Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke
Fotó: Facebook
Aggodalmának adott hangot Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke a Laura Codruţa Kövesi volt DNA-főügyész ellen foganatosított kényszerintézkedések miatt. Kövesi szerint sikerült félelmet keltenie azokban, akik „zavartalanul akarnak lopni Romániában”.
2019. március 29., 13:582019. március 29., 13:58
2019. március 29., 16:322019. március 29., 16:32
Az uniós törvényhozás elnöke pénteken Twitter-üzenetben fejezte ki aggályait az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) volt vezetője ellen elrendelt hatósági felügyelettel kapcsolatban.
Sajtóértesülések szerint hatósági felügyelet alá helyezte Laura Codruța Kovesi volt korrupcióellenes főügyészt az igazságszolgáltatás szereplői által elkövetett bűncselekményeket kivizsgáló bukaresti ügyészség (SIIJ).
Élesen bírálta a bukaresti hatalmat a Kövesi elleni eljárás miatt az Európai Bizottság (EB) is. Egyik szóvivője útján az uniós végrehajtó hatalom felszólította a Viorica Dăncilă vezette román kormányt és a bukaresti hatóságokat, hogy maradéktalanul tartsák tiszteletben az EU alapszerződésében rögzített „őszinte együttműködés” elvét az európai főügyész kinevezési folyamatával kapcsolatosan. Margarítisz Szkínász szóvivő közölte, Brüsszel aggodalommal követi a romániai jogállamisággal kapcsolatos fejleményeket, és azt javasolja a román hatóságoknak, hogy „tereljék vissza a reformfolyamatot a helyes irányba”.
„Valamennyi jelöltnek biztosítani kell a lehetőséget, hogy akadályoztatás nélkül részt vegyen a jelölési folyamatban” – szögezte le pénteken Szkínász. Az Európai Bizottság szokásos napi sajtóértekezletén a szóvivő hangsúlyozta, Romániának tartózkodnia kell az olyan intézkedésektől, amelyek negatív hatással lehetnek az elmúlt években elért fejlődésre.
Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője és csúcsjelöltje Twitter-bejegyzésében élesen bírálta Romániát a Kövesi ellen indított bűnvádi eljárás miatt, amit precedens nélkülinek és „teljességgel elfogadhatatlannak” minősített az unió soros elnökségét ellátó ország részéről. Weber felszólította az EB-t és az ügyben illetékes Frans Timmermanst, az EB első alelnökét, hogy garantálja az európai főügyész korrekt kiválasztását, az európai szocialisták és liberálisok részéről pedig a Romániában kormányzó tagpártjaikkal szembeni határozott fellépést sürgetett.
Az igazságügyben elkövetett törvénytelenségeket kivizsgáló ügyészségi osztály (SIIJ) pénteken megerősítette az előző napi sajtóértesüléseket, miszerint hatósági felügyelet alá helyezte Laura Codruţa Kövesi volt korrupcióellenes főügyészt abban az ügyben, amelyben hivatali visszaéléssel, vesztegetés elfogadásával és hamis tanúzással gyanúsítják az Országos Befektetési Alap (FNI) volt igazgatójának, Nicolae Popának a hazaszállítása kapcsán.
Kövesi péntek reggel megjelent a bukaresti rendőrség 18-as számú kapitányságán az ellene foganatosított hatósági felügyelet kapcsán. A rá várakozó újságírók azt kérdezték tőle, megalázónak érzi-e a helyzetét. „Huszonnégy éve látom el ügyészi feladatkörömet. Olyan ügyész vagyok, aki szakmai tevékenységem során bebizonyítottam, hogy hatékonyan harcoltam a korrupció ellen, és olyan ügyész vagyok, akinek sikerült félelmet keltenie azokban, akik zavartalanul szeretnének lopni Romániában” – idézte Kövesit az Agerpres hírügynökség.
A DNA volt vezetője esetében 60 napos hatósági felügyeletet rendeltek el. Ez idő alatt nem hagyhatja el az országot, és megtiltották neki, hogy nyilatkozzon a sajtónak, sőt azt is, hogy Augustin Lazăr jelenlegi főügyésszel felvegye a kapcsolatot. Kövesinek továbbá rendszeresen kell jelentkeznie a rendőrségen, nem végezheti munkáját a legfőbb ügyészségen, nem beszélhet az ügyben érintett tanúkkal sem. A DNA volt vezetője, Románia egykori főügyésze óvást emelt a legfelsőbb bíróságon az ellene 60 napra elrendelt hatósági felügyelet ellen. Úgy vélte, ezzel az intézkedéssel akarják hallgatásra bírni, a tiltással tovább zaklatják az igazságszolgáltatási rendszernek azokat a szereplőit, akik lelkiismeretesen eleget tettek feladatuknak.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!