Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Margrethe Vestager kedden, az amerikai Princeton Egyetemen tartott beszédében bejelentette, hogy az Európai Bizottság vizsgálatot indított az EU öt tagállama, köztük Románia számára szélturbinákat gyártó kínai vállalatoknak nyújtott állami szubvenciók ügyében.
2024. április 09., 19:502024. április 09., 19:50
A versenyjogért felelős biztos nem nevezte meg az érintett kínai vállalatokat.
Margrethe Vestager bejelentésére reagálva a Kínai Európai Kereskedelmi Kamara (EUCCC) „mélységes elégedetlenségét” fejezte ki amiatt, hogy az EU új szabályokat vezet be a külföldi vállalatoknak nyújtott állami támogatások ellen. „Ez az intézkedés (...) diszkriminálja a kínai vállalatokat és támogatja a protekcionizmust” – olvasható közleményükben.
Az Európai Bizottság egy héttel ezelőtt közölte, hogy szubvencióellenes vizsgálatot indított kínai tulajdonú napenergia-ipari vállalatok ellen. A két különálló konzorcium ellen indított vizsgálatot a külföldi támogatásokról szóló szabályozás alapján rendelték el. Ez a jogszabály tavaly júliusban lépett hatályba, hogy megakadályozza a harmadik országokból származó olyan támogatásokat, amelyek gyanú szerint tisztességtelen versenyt teremtenek az unión belül – írja az Agerpres.
Az első vizsgált konzorcium a román Enevo csoport és a kínai Longi óriásvállalat egyik – németországi székhelyű – cége, a második a kínai állam tulajdonában lévő Shanghai Electric két leányvállalata. Az Európai Bizottság e két konzorcium ajánlatát vizsgálja ki egy 110 megawatt (MW) beépített kapacitású romániai fotovoltaikus park megtervezésére, megépítésére és üzemeltetésére. Ezt a projektet részben az EU Modernizációs Alapja finanszírozza.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!