Fotó: Gov.ro
Miközben hétfőn már második hetébe lépett a béremelésért kirobbantott pedagógussztrájk, és a nap folyamán az ország több városában is utcára vonultak a tanárok, egy szakszervezeti vezető immár a nyári vizsgák elhalasztásának lehetőségét is meglebegtette arra az esetre, ha a kormány nem enged.
2023. május 29., 12:042023. május 29., 12:04
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke hétfőn a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva beszélt erről az eshetőségről.
„A pandémia idején más országokkal ellentétben, ahol elhalasztották az összes vizsgát, Romániában megtartották őket.
– mondta Nistor.
A szakszervezeti vezető megismételte: a kormány ajánlata – miszerint különböző bónuszokat adna a béremelés helyett – nem elegendő, a pedagógusok nem fogadhatnak el „utalványok vagy kártyák formájában kapott morzsákat”.
A munkaügyi minisztériumban délután 2 órától várhatóan újabb egyeztetésre kerül sor a kormány és a szakszervezetek illetékesei között a bértábláról.
Marius Nistor az Agerpresnek elmondta: amíg a kormány nem fogad el egy olyan sürgősségi kormányrendeletet, amely kimondja, hogy bértábla kidolgozásánál a kiindulópontot a felsőfokú végzettséggel rendelkező kezdő pedagógusok bére jelenti, amelynek egyenlőnek kell lennie a bruttó átlagbérrel, nem vetnek véget a sztrájknak.
„Konkrétumokra van szükség, nem szóbeli vállalásokra” – nyomatékosította. Hozzátette, egyelőre a másik követelésüket is fenntartják, azaz 25 százalékos béremelést kérnek minden tanügyi dolgozó számára az új közalkalmazotti bértörvény hatályba lépéséig.
Mint arról beszámoltunk, a pedagógusok a múlt hétfőn kirobbantott sztrájk révén kezdetben
A hét során aztán leszögezték: 25 százalékos béremelést akarnak.
Vasárnap Dan Cărbunaru kormányszóvivő bejelentette, hogy a tanügyi szakszervezetek képviselőivel a napokban folytatott egyeztetéseket követően a kabinet előkészítette a tanügyi alkalmazottak jövedelmének növelését célzó sürgősségi rendelet tervezetét. Hozzátette, a jogszabály értelmében gyakorlatilag minden tanügyi alkalmazottnak nőni fog a jövedelme, „differenciált módon”. A tanszemélyzet és a kisegítő tanszemélyzet 2500 lejes juttatásban részesül, amelyet két részletben kapnak meg, 1000 lejt júniusban és 1500 lejt októberben. A kisegítő személyzet összesen 1000 lejt fog kapni, 500 lejt júniusban és 500 lejt szeptemberben.
Ezt követően a szakszervezeti vezetők azt nyilatkozták, hogy folytatódik az általános sztrájk a tanügyben, mert a kormány nem teljesítette a pedagógusok legfontosabb követeléseit, ugyanazt a pluszjuttatást ajánlotta fel a tanügyi alkalmazottaknak, amelyet utóbbiak múlt héten már elutasítottak.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
szóljon hozzá!