A román miniszterelnök szerint nincs pénz a gyerekpénz megkétszerezésére
Fotó: Gov.ro
Emelni fogja a román kormány a gyermekpénzt, de egyelőre nincs szó arról, hogy megduplázza, mert arra nincs anyagi fedezet – nyilatkozta Ludovic Orban miniszterelnök az általa irányított Nemzeti Liberális Párt (PNL) csütörtöki vezetőségi ülését követően.
2020. július 16., 14:562020. július 16., 14:56
2020. július 16., 15:002020. július 16., 15:00
A kormányfő közölte, két héten belül megoldást keresnek a gyermekpénz emelésére, hozzátette ugyanakkor, hogy nincs fedezet ennek azonnali megduplázására. Mint arról beszámoltunk, a bukaresti alkotmánybíróság szerdán úgy határozott, hogy alkotmányos a gyerekpénz megkétszerezését augusztus elsejéig elhalasztó 2020/2-es sürgősségi kormányrendelet hatályon kívül helyezéséről szóló törvény.
A taláros testület megállapította, hogy az a törvény, amellyel a parlament június elején elutasította a kormány sürgősségi kormányrendeletét, amely augusztus 1-jére halasztotta a családi pótlék megkétszerezését, nem ütközik az alaptörvénybe. Eredetileg a parlament fogadta el decemberben a pótlék megkétszerezéséről szóló törvényt, amelyet Klaus Iohannis elnök januárban ki is hirdetett, de az Orban-kormány azonnal elfogadta a halasztást elrendelő sürgősségi rendeletet. Ezt a parlamentnek utólag jogában állt felülbírálni, amit meg is tett június elején, elutasítva a rendeletet, s ezzel a kormányt a pótlék megkétszerezésére kényszerítette.
A liberális kabinet szerint nincs pénz erre az intézkedésre, és az ellenzéki szociáldemokraták sem jelölték meg a forrást, ezért fordultak az alkotmánybírósághoz, amely azonban úgy határozott, hogy a parlament június eleji döntése, amellyel immár másodszor megerősítette a pótlék megkétszerezését, nem sérti az alaptörvényt. A parlament által elfogadott jogszabály szerint a megduplázás után minden 2 és 18 év közötti gyerek után 300 lej családi pótlék járna a jelenlegi 150 lej helyett, a 3 és 18 év közötti fogyatékos gyerekek után pedig 600 lej a jelenlegi 300 helyett.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!