Fotó: Ccr.ro
A bukaresti alkotmánybíróság elé került a náci jelképek népszerűsítését tiltó törvény, miután a bufteai bíróság helyt adott egy, a 2018. augusztus 10-i tüntetések után indult büntetőügyben felvetett alkotmányossági kifogásnak, és a taláros testülethez fordult.
2023. július 04., 22:222023. július 04., 22:22
Az eljárás egy férfi ellen indult, akit azért állítottak bíróság elé, mert az augusztus 10-i tüntetések után a Facebook-oldalán saját profilképeként közzétett egy képet a román csendőrség módosított címerével, amely a sas karmai között egy fasiszta szimbólumot, nevezetesen a náci horogkeresztet ábrázolja. A férfi az alkotmánybírósághoz benyújtott kérelmében arra hivatkozott, hogy
Ez az a cikkely, amely kimondja, hogy „nem bűncselekmény a fasiszta, legionárius, rasszista vagy idegengyűlölő jelképek készítése, értékesítése, terjesztése vagy birtoklása a terjesztés céljából, ha az művészeti vagy tudományos, kutatási vagy oktatási célból vagy közérdekű kérdés megvitatása céljából történik”. Az indoklás szerint a törvény e cikkelyének tartalmában szereplő „közérdekű ügyek” kifejezés nem eléggé egyértelmű ahhoz, hogy meghatározza azokat a feltételeket, amelyek mellett a törvény szövegében előírt büntethetetlenség fennállhat.
A bíróság elé állított férfi rámutatott, hogy cselekedeteinek célja éppen az volt, hogy vitát gerjesszen azzal kapcsolatban, ahogy a román csendőrség viselkedett a 2018. augusztus 10-ei, hírhedt incidens során. Szerinte a kérdés az, hogy
A bufteai bíróság úgy ítélte meg, hogy a felvetés megalapozott, és teljesíti az ahhoz szükséges feltételeket, hogy az alkotmánybíróság elé terjesszék.
Mint ismeretes, a külföldön élő románok által 2018. augusztus 10-ére, Bukarestbe meghirdetett kormányellenes tüntetés a résztvevők és a csendőrök közötti összecsapásokba torkollt, a vádak szerint a csendőrség indokolatlanul, aránytalan mértékű erőszakot alkalmazva lépett fel a tüntetők ellen.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
szóljon hozzá!