Fotó: Ccr.ro
A bukaresti alkotmánybíróság elé került a náci jelképek népszerűsítését tiltó törvény, miután a bufteai bíróság helyt adott egy, a 2018. augusztus 10-i tüntetések után indult büntetőügyben felvetett alkotmányossági kifogásnak, és a taláros testülethez fordult.
2023. július 04., 22:222023. július 04., 22:22
Az eljárás egy férfi ellen indult, akit azért állítottak bíróság elé, mert az augusztus 10-i tüntetések után a Facebook-oldalán saját profilképeként közzétett egy képet a román csendőrség módosított címerével, amely a sas karmai között egy fasiszta szimbólumot, nevezetesen a náci horogkeresztet ábrázolja. A férfi az alkotmánybírósághoz benyújtott kérelmében arra hivatkozott, hogy
Ez az a cikkely, amely kimondja, hogy „nem bűncselekmény a fasiszta, legionárius, rasszista vagy idegengyűlölő jelképek készítése, értékesítése, terjesztése vagy birtoklása a terjesztés céljából, ha az művészeti vagy tudományos, kutatási vagy oktatási célból vagy közérdekű kérdés megvitatása céljából történik”. Az indoklás szerint a törvény e cikkelyének tartalmában szereplő „közérdekű ügyek” kifejezés nem eléggé egyértelmű ahhoz, hogy meghatározza azokat a feltételeket, amelyek mellett a törvény szövegében előírt büntethetetlenség fennállhat.
A bíróság elé állított férfi rámutatott, hogy cselekedeteinek célja éppen az volt, hogy vitát gerjesszen azzal kapcsolatban, ahogy a román csendőrség viselkedett a 2018. augusztus 10-ei, hírhedt incidens során. Szerinte a kérdés az, hogy
A bufteai bíróság úgy ítélte meg, hogy a felvetés megalapozott, és teljesíti az ahhoz szükséges feltételeket, hogy az alkotmánybíróság elé terjesszék.
Mint ismeretes, a külföldön élő románok által 2018. augusztus 10-ére, Bukarestbe meghirdetett kormányellenes tüntetés a résztvevők és a csendőrök közötti összecsapásokba torkollt, a vádak szerint a csendőrség indokolatlanul, aránytalan mértékű erőszakot alkalmazva lépett fel a tüntetők ellen.
Kiderült, honnan szerezte az érzéstelenítőt az katonaorvos, akit azzal vádolnak, hogy érzéstelenítőszert lopott egy kórházból, majd saját magának befecskendezte azt.
Az elmúlt 24 órában 22 riasztás érkezett a hegyimentő-szolgálathoz, amely több mint száz személynek nyújtott segítséget – tájékoztatott hétfőn a Facebook-oldalán a Salvamont.
Kimenekítették a hatóságok a Fogarasi-havasokban levő Moldoveanu-csúcsra vezető út beomlása miatt a hegyen rekedt turistákat – közölte vasárnap este az Argeş megyei katasztrófavédelem.
Nem járt gimnáziumba, így érettségije sincs Kristóf Lajosnak, a „zsenimentorként” ismertté vált férfinak, akit négy hete ért tetten a rendőrség, amint éppen megerőszakolt egy 14 éves fiút.
Villám okozta bozóttűz ütött ki a Bucsecs-hegységben, a Bazsarózsák völgyében szombatról vasárnapra virradóan – közölte a Prahova megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont).
Az év első hét hónapjában 188, a hatóságok által keresett, valószínűleg ellopott gépjárművet találtak meg a romániai határrendészek. Ez 39,3 százalékkal több, mint ahányat a tavalyi év ugyanazon időszakában sikerült megtalálniuk (135 gépjárművet).
Öngyilkosságot kísérelt meg egy férfi Brassóban, a gyanú szerint egy orvosról van szó, aki a bukaresti Szent Pantelimon kórházban betegeket meggyilkoló orvosnő párja.
A román rendőrség rendőrügynökök és határőrök munkahelyi képzésére keres jelentkezőket külső forrásból. Az augusztus második felében meghirdetendő több száz állásra 18. életévüket betöltött fiatalokat várnak.
Nem utasítja el bizonyos pártok támogatását, de ha indulni fog az államelnök-választáson, akkor azt kizárólag független jelöltként fogja megtenni – jelentette ki pénteken Râmnicu Vâlceán Mircea Geoană.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi pénteken felszólította Klaus Iohannis államfőt, hogy Románia külpolitikájának irányítójaként sürgősen hívassa vissza posztjáról Constantin Glugă pakisztáni konzult.
szóljon hozzá!