Fotó: Ccr.ro
A bukaresti alkotmánybíróság elé került a náci jelképek népszerűsítését tiltó törvény, miután a bufteai bíróság helyt adott egy, a 2018. augusztus 10-i tüntetések után indult büntetőügyben felvetett alkotmányossági kifogásnak, és a taláros testülethez fordult.
2023. július 04., 22:222023. július 04., 22:22
Az eljárás egy férfi ellen indult, akit azért állítottak bíróság elé, mert az augusztus 10-i tüntetések után a Facebook-oldalán saját profilképeként közzétett egy képet a román csendőrség módosított címerével, amely a sas karmai között egy fasiszta szimbólumot, nevezetesen a náci horogkeresztet ábrázolja. A férfi az alkotmánybírósághoz benyújtott kérelmében arra hivatkozott, hogy
Ez az a cikkely, amely kimondja, hogy „nem bűncselekmény a fasiszta, legionárius, rasszista vagy idegengyűlölő jelképek készítése, értékesítése, terjesztése vagy birtoklása a terjesztés céljából, ha az művészeti vagy tudományos, kutatási vagy oktatási célból vagy közérdekű kérdés megvitatása céljából történik”. Az indoklás szerint a törvény e cikkelyének tartalmában szereplő „közérdekű ügyek” kifejezés nem eléggé egyértelmű ahhoz, hogy meghatározza azokat a feltételeket, amelyek mellett a törvény szövegében előírt büntethetetlenség fennállhat.
A bíróság elé állított férfi rámutatott, hogy cselekedeteinek célja éppen az volt, hogy vitát gerjesszen azzal kapcsolatban, ahogy a román csendőrség viselkedett a 2018. augusztus 10-ei, hírhedt incidens során. Szerinte a kérdés az, hogy
A bufteai bíróság úgy ítélte meg, hogy a felvetés megalapozott, és teljesíti az ahhoz szükséges feltételeket, hogy az alkotmánybíróság elé terjesszék.
Mint ismeretes, a külföldön élő románok által 2018. augusztus 10-ére, Bukarestbe meghirdetett kormányellenes tüntetés a résztvevők és a csendőrök közötti összecsapásokba torkollt, a vádak szerint a csendőrség indokolatlanul, aránytalan mértékű erőszakot alkalmazva lépett fel a tüntetők ellen.
Nem kizárólag Klaus Iohannis államfőnek címezték, minden polgárra érvényes az a törvénymódosítás, amely lehetővé tenné az elnök számára, hogy elinduljon a választáson – állítja Nicolae Ciucă, a kisebbik kormánypárt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
Több turista kórházba került csütörtökön hasi fájdalmakkal a tengerparti Olimp üdülőtelep Crişana szállodájából; a hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.
Románia 920 millió dolláros hitel felvételéről kötött megállapodást az Amerikai Egyesült Államokkal védelmi képességei, valamint hadiipara korszerűsítése és fejlesztése érdekében – közölte szerdán a bukaresti kormány sajtóirodája.
Klaus Iohannis a parlamenti választásokon való indulását lehetővé tévő törvénytervezetről szerdán úgy nyilatkozott, hogy nem akar egy, a személyére szabott törvényt, és gondja lesz rá, hogy ne is történjen ilyen jogszabálymódosítás.
Nem csupán doktori disszertációja megírása során plagizált Gabriel Vlase, a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) vezetője: több tucatnyi másolt egy 2012-ben megjelent könyvében is – derült ki szerdán.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă szerdán kijelentette: a dolgok jelenlegi állása szerint „több mint valószínű”, hogy a mostani koalíció nem éli túl a választásokat.
A kormány szerdán határozatokat fogadott el az ország keleti részét sújtó árvizek károsultjai támogatásáról – számolt be a kormányszóvivő a bukaresti kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján.
A konstancai törvényszék szerdán elrendelte annak a két férfinak az előzetes letartóztatását, akiket nemzetközi kábítószer-kereskedelem miatt kedden őrizetbe vettek.
Az RMDSZ törvényhozói nem támogatják azt a tervezetet, amely lehetővé tenné Klaus Iohannis számára, hogy úgy is jelöltethesse magát a parlamenti választásokon, hogy nem mond le az államfői mandátumról – jelentette ki kedd este Kelemen Hunor.
Egyre fokozódik a koalíciós feszültség, és nyilatkozatháborúhoz vezetett a két koalíciós párt elnökei között a Klaus Iohannis államfő parlamenti választási indulását lehetővé tevő törvénymódosítás körüli vita.
szóljon hozzá!