Fotó: Ccr.ro
A bukaresti alkotmánybíróság elé került a náci jelképek népszerűsítését tiltó törvény, miután a bufteai bíróság helyt adott egy, a 2018. augusztus 10-i tüntetések után indult büntetőügyben felvetett alkotmányossági kifogásnak, és a taláros testülethez fordult.
2023. július 04., 22:222023. július 04., 22:22
Az eljárás egy férfi ellen indult, akit azért állítottak bíróság elé, mert az augusztus 10-i tüntetések után a Facebook-oldalán saját profilképeként közzétett egy képet a román csendőrség módosított címerével, amely a sas karmai között egy fasiszta szimbólumot, nevezetesen a náci horogkeresztet ábrázolja. A férfi az alkotmánybírósághoz benyújtott kérelmében arra hivatkozott, hogy
Ez az a cikkely, amely kimondja, hogy „nem bűncselekmény a fasiszta, legionárius, rasszista vagy idegengyűlölő jelképek készítése, értékesítése, terjesztése vagy birtoklása a terjesztés céljából, ha az művészeti vagy tudományos, kutatási vagy oktatási célból vagy közérdekű kérdés megvitatása céljából történik”. Az indoklás szerint a törvény e cikkelyének tartalmában szereplő „közérdekű ügyek” kifejezés nem eléggé egyértelmű ahhoz, hogy meghatározza azokat a feltételeket, amelyek mellett a törvény szövegében előírt büntethetetlenség fennállhat.
A bíróság elé állított férfi rámutatott, hogy cselekedeteinek célja éppen az volt, hogy vitát gerjesszen azzal kapcsolatban, ahogy a román csendőrség viselkedett a 2018. augusztus 10-ei, hírhedt incidens során. Szerinte a kérdés az, hogy
A bufteai bíróság úgy ítélte meg, hogy a felvetés megalapozott, és teljesíti az ahhoz szükséges feltételeket, hogy az alkotmánybíróság elé terjesszék.
Mint ismeretes, a külföldön élő románok által 2018. augusztus 10-ére, Bukarestbe meghirdetett kormányellenes tüntetés a résztvevők és a csendőrök közötti összecsapásokba torkollt, a vádak szerint a csendőrség indokolatlanul, aránytalan mértékű erőszakot alkalmazva lépett fel a tüntetők ellen.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!