Közös nevező. Az AUR örül annak, hogy az USR Iohannis lemondását követeli
Fotó: Videófelvétel
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közleményben üdvözölte a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) ultimátumát, amelyben többek között attól tette függővé kormányra lépését, hogy Klaus Iohannis államfő mandátuma lejárta, december 21. után távozzon tisztségéből.
2024. december 19., 13:562024. december 19., 13:56
Az AUR „üdvözli az USR döntését, hogy kiáll Klaus Iohannis ellen”, aki december 21-től „már nem rendelkezik legitim mandátummal” – tudatták.
– olvasható a szélsőjobboldali párt sajtóközleményében.
Marius Lulea, az AUR első alelnöke szerint az USR döntése, hogy szembe helyezkedik ezzel az „illegitim rezsimmel, pozitív jelzés”.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi Victoria-palotában tartott keddi koalíciós egyeztetéseken nyolc feltételhez kötötte pártja kormányra lépését.
„Az AUR úgy véli, hogy ez az álláspontváltás a valóság felismerése és egy esély a diktatúrával szembeni valódi ellenzék kiépítésére. Ebben az összefüggésben felszólítjuk a PSD és PNL képviselőit is, hogy tagadják meg az őket foglyul ejtő maffiacsoportok törvénytelen cselekedeteit” – áll a közleményben.
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság a választási folyamatba való orosz beavatkozásról szóló hírszerzési információkra hivatkozva megsemmisítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét, amely nyomán jelen állás szerint Iohannis annak ellenére is a hivatalában marad, hogy 21-én lejár a második mandátuma is, ezt követően pedig az alkotmány értelmében nem tölthetné be tovább az elnöki tisztséget.
Az USR szerdán a kormányra lépése feltételéül szabott nyolc pont egyikeként azt követeli, hogy a koalícióra készülő pártok követeljék Klaus Iohannis lemondását mandátumának törvényes lejártakor, majd az új összetételű szenátus házelnöke vegye át ügyvivőként az államfő helyét az elnökválasztás megszervezéséig.
Mint ismeretes, az AUR és az USR közötti együttműködés nem lenne példa nélküli, az USR ugyanis 2021-ben az AUR-ral együtt támogatta a Cîţu-kormányt megbuktató PSD-s bizalmatlansági indítványt.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!