Fotó: Agerpres
A közfelháborodás nyomán folytatja az eljárást a két évvel ezelőtt, augusztus 10-én a rendfenntartó erők által szétvert bukaresti kormányellenes tüntetés ügyében a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
2020. augusztus 04., 22:132020. augusztus 04., 22:13
2020. augusztus 04., 22:212020. augusztus 04., 22:21
Giorgiana Hosu, a DIICOT főügyésze kedden részben felülbírálta az ügy vádemelés nélküli lezárására vonatkozó döntést, így folytatódik az eljárás Gheorghe Sebastian Cucoş, a csendőrség volt első parancsnokhelyettese, Laurenţiu Cazan őrnagy, a bukaresti csendőrség volt parancsnoka, Cătălin Sindile ezredes, a csendőrség volt főparancsnoka és Mihai Dan Chirică volt rendőrparancsnok, korábbi belügyi államtitkár ellen. A DIICOT július közepén jelentette be, hogy nem emel vádat az ügyben, ugyanakkor átadta a katonai ügyészségnek a tüntetőket bántalmazó csendőrök ügyében indított nyomozást.
Giorgiana Hosu DIICOT-főügyész azt követően hozta meg a döntést, hogy többen is panaszt nyújtottak be a nyomozás lezárására vonatkozó rendelet miatt. Sebastian Cucoş, Laurenţiu Cazan, Cătălin Sindile és Mihai Dan Chirică ellen hivatali visszaélés, hivatali visszaélésben való bűnrészesség, visszaélésszerű magatartásban való részvétel, közhivatalnok által elkövetett közokirat-hamisításban való részvétel, hamis okirat tudatos felhasználásában való részvétel és hivatali visszaélésben való bűnrészesség miatt folyik kivizsgálás. Emellett a nyomozás újraindításával a bűnpártolás, közhivatalnok által elkövetett közokirat-hamisítás, valamint hamis okirat tudatos felhasználásának gyanúját is kivizsgálják, az esetleges államcsínykísérletre vonatkozó gyanút azonban nem vizsgálják tovább.
A döntés előzménye, hogy több mint 57 ezer állampolgár írta alá a Declic Közösség által kezdeményezett petíciót, amelyben felszólítják Gabriela Scutea legfőbb ügyészt, indítsa újra a nyomozást az augusztus 10-ei tüntetés ügyében, és állítsa bíróság elé azokat, akik „elrendelték a békés tüntetők elleni erőszakos fellépést”. A nyomozás lezárásáról szóló határozatot a civil társdalom képviselői, valamint a bukaresti Victoriei téri tüntetésen részt vevők is bírálták.
Mint ismeretes, 2018. augusztus 10-én a diaszpórában élő románok hívtak össze tüntetést Bukarestben a Viorica Dancilă vezette szociálliberális kormány ellen. A demonstráció erőszakba fulladt, kemény összecsapás tört ki a csendőrség és a tüntetők egy része között. Míg az ellenzék szerint a csendőrség indokolatlanul támadt az emberekre, az akkori kormányoldal államcsíny-kísérletnek minősítette a történteket. Közel 800 tüntető tett ügyészségi feljelentést a hatósági erőszak miatt, ugyanakkor a rendfenntartó erők 160 tagja az őket ért erőszak miatt tett panaszt.
A DIICOT egyébként többek között azt állította az ügy lezárásáról szóló rendeletben, hogy a Victoriei téren tüntető békés tömeg nem határolódott el azoktól, akik agresszíven léptek fel a rendfenntartókkal szemben, sőt „mulattatta is őket” a helyzet. A DIICOT szerint az erőszakos fellépésnek nem mindegyik „járulékos áldozata” volt „ártatlan áldozat”.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Egész testén súlyos égési sérüléseket szenvedett egy bukaresti kamasz, akit áramütés ért, amikor egy videójátékban látott jelenetet utánozva felmászott egy vagon tetejére – közölte a román rendőrség.
szóljon hozzá!