Fotó: Agerpres
A közfelháborodás nyomán folytatja az eljárást a két évvel ezelőtt, augusztus 10-én a rendfenntartó erők által szétvert bukaresti kormányellenes tüntetés ügyében a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
2020. augusztus 04., 22:132020. augusztus 04., 22:13
2020. augusztus 04., 22:212020. augusztus 04., 22:21
Giorgiana Hosu, a DIICOT főügyésze kedden részben felülbírálta az ügy vádemelés nélküli lezárására vonatkozó döntést, így folytatódik az eljárás Gheorghe Sebastian Cucoş, a csendőrség volt első parancsnokhelyettese, Laurenţiu Cazan őrnagy, a bukaresti csendőrség volt parancsnoka, Cătălin Sindile ezredes, a csendőrség volt főparancsnoka és Mihai Dan Chirică volt rendőrparancsnok, korábbi belügyi államtitkár ellen. A DIICOT július közepén jelentette be, hogy nem emel vádat az ügyben, ugyanakkor átadta a katonai ügyészségnek a tüntetőket bántalmazó csendőrök ügyében indított nyomozást.
Giorgiana Hosu DIICOT-főügyész azt követően hozta meg a döntést, hogy többen is panaszt nyújtottak be a nyomozás lezárására vonatkozó rendelet miatt. Sebastian Cucoş, Laurenţiu Cazan, Cătălin Sindile és Mihai Dan Chirică ellen hivatali visszaélés, hivatali visszaélésben való bűnrészesség, visszaélésszerű magatartásban való részvétel, közhivatalnok által elkövetett közokirat-hamisításban való részvétel, hamis okirat tudatos felhasználásában való részvétel és hivatali visszaélésben való bűnrészesség miatt folyik kivizsgálás. Emellett a nyomozás újraindításával a bűnpártolás, közhivatalnok által elkövetett közokirat-hamisítás, valamint hamis okirat tudatos felhasználásának gyanúját is kivizsgálják, az esetleges államcsínykísérletre vonatkozó gyanút azonban nem vizsgálják tovább.
A döntés előzménye, hogy több mint 57 ezer állampolgár írta alá a Declic Közösség által kezdeményezett petíciót, amelyben felszólítják Gabriela Scutea legfőbb ügyészt, indítsa újra a nyomozást az augusztus 10-ei tüntetés ügyében, és állítsa bíróság elé azokat, akik „elrendelték a békés tüntetők elleni erőszakos fellépést”. A nyomozás lezárásáról szóló határozatot a civil társdalom képviselői, valamint a bukaresti Victoriei téri tüntetésen részt vevők is bírálták.
Mint ismeretes, 2018. augusztus 10-én a diaszpórában élő románok hívtak össze tüntetést Bukarestben a Viorica Dancilă vezette szociálliberális kormány ellen. A demonstráció erőszakba fulladt, kemény összecsapás tört ki a csendőrség és a tüntetők egy része között. Míg az ellenzék szerint a csendőrség indokolatlanul támadt az emberekre, az akkori kormányoldal államcsíny-kísérletnek minősítette a történteket. Közel 800 tüntető tett ügyészségi feljelentést a hatósági erőszak miatt, ugyanakkor a rendfenntartó erők 160 tagja az őket ért erőszak miatt tett panaszt.
A DIICOT egyébként többek között azt állította az ügy lezárásáról szóló rendeletben, hogy a Victoriei téren tüntető békés tömeg nem határolódott el azoktól, akik agresszíven léptek fel a rendfenntartókkal szemben, sőt „mulattatta is őket” a helyzet. A DIICOT szerint az erőszakos fellépésnek nem mindegyik „járulékos áldozata” volt „ártatlan áldozat”.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!