Toró T. tibor, Ecaterina Andronescu miniszter és Sándor Krisztina a keddi egyeztetésen
Fotó: EMNT
A marosvásárhelyi önálló magyar orvos- és gyógyszerészképzés intézményes helyreállítását követelő petíciót adtak át erdélyi magyar politikai szervezetek kedden Ecaterina Andronescu oktatási miniszternek Bukarestben.
Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) ügyvezető elnöke a Székely Nemzeti Tanáccsal (SZNT) közösen kezdeményezett petícióra összegyűlt több mint 16 ezer aláírást is átadta a tárcavezetőnek.
A küldöttség önálló magyar kar létrehozását sürgette – a már magalakult angol kar mintájára – az immár Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemként (MOGYTTE) működő intézményben, és a MOGYTTE „multikulturális jellegének törvényi garantálását” követelte.
A leadott aláírásokhoz csatolt kísérőlevélben az EMNT és a néppárt vezetői hangsúlyozták: a két egyetem fúzióját követően létrejöhetett az angol tannyelvű kar, így nem lehet akadálya a magyar tannyelvű kar újraindításának sem. Sándor Krisztina és Toró T. Tibor rámutatott: az egyetem szenátusa nem tartotta tiszteletben a kisebbségek nyelvén zajló oktatásra vonatkozó tanügyi törvény rendelkezéseit, melyek a romániai magyar közösség számára kiemelten fontosak.
Az EMNT és a néppárt vezetői felhívták a figyelmet arra, hogy Romániában a MOGYE volt az az egyedüli felsőoktatási intézmény, ahol magyar nyelvű orvosi és gyógyszerészképzésben részesülhettek a diákok, a MOGYE és a Petru Maior Egyetem összevonását követően pedig az újonnan létrejött intézményben a magyar diákok és tanárok számaránya jelentősen csökkent, s továbbra is megoldatlan maradt a saját döntéshozatali jogkörrel rendelkező magyar oktatási-szervezeti keret helyzete. Mindezek fényében arra kérték a minisztert, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a Romániában hatályos törvényeket, így a kisebbségek nyelvén zajló oktatásra vonatkozó rendelkezéseket is, maradéktalanul betartsák, biztosítva – a tanügyi törvény módosításával – a fúzió során létrejött egyetem multikulturalitását és az autonóm magyar intézményi keretet.
Toró T. Tibor az MTI-nek úgy nyilatkozott, Ecaterina Andronescu vitatta a magyar kar létrehozásának szükségességét, és az angol karról is megjegyezte, hogy az erről szóló helyi döntést a kormány még nem erősítette meg. De a tárcavezető ígéretet tette arra, hogy 2012-es szerepvállalásához hasonlóan a helyszínen fog tájékozódni a felek szempontjairól, és hozzájárul egy megnyugtató megoldás megtalálásához. „Ezzel az ígérettel álltunk fel az asztaltól, és meghívtuk a május 10-i oktatási konferenciánkra, amelyet az EMNT szervez Marosvásárhelyen” – számolt be a találkozóról az EMNP ügyvezető elnöke.
A küldöttség felkérte Ecaterina Andronescut, járjon közbe annak érdekében, hogy az egyetemen belüli magyar kar minél hamarabb megalakulhasson, ezzel megszüntetve – az angol kar létrehozásával előállt – diszkriminatív helyzetet. Amúgy az EMNT és EMNP képviselői emlékeztették a minisztert, hogy korábbi mandátuma idején, 2012 őszén „békéltetőként” utazott Marosvásárhelyre, ahol Victor Ponta akkori kormányfővel közösen egy utóbb be nem tartott hétpontos megállapodással szerelték le a – megalakulásakor még magyar intézményként működő, majd kétnyelvű vált – Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar oktatóinak és hallgatóinak tiltakozását, amelyet az oktatási törvény megsértése, a magyar tagozat szervezeti önállóságának elszabotálása váltott ki.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
1 hozzászólás