A rendőrszakszervezet aberránsnak nevezi, hogy a járőröknek kell ellenőrizniük a maszkok fajtáját is
Fotó: Europol szakszervezet
Miközben a román belügyminiszter szerint büntetés jár, ha valaki nem orvosi maszkot hord, a rendőrszakszervezet arra kéri a járőröket: ne alkalmazzák a maszkviseletre vonatkozó új szabályokat, és ne bírságoljanak.
2022. január 07., 16:152022. január 07., 16:15
2022. január 07., 16:192022. január 07., 16:19
Romániában szombattól a lakáson kívül mindenütt kötelezővé válik az egészségügyi vagy az FPP2 típusú védőmaszk viselése. A textilből készült maszkokat azonban már nem fogadják el, aki ilyet visel, az ugyanúgy bírságra számíthat, mint az, aki egyáltalán nem takarja el orrát és száját – idézte Lucian Bode belügyminiszter pénteki nyilatkozatát az MTI. A bukaresti kormány január 8-tól kezdődően újabb 30 napra meghosszabbította a veszélyhelyzetet, és az omikron vírusvariáns gyors terjedésére, a fertőzöttek számának gyors emelkedésére hivatkozva
A belügyminiszter szerint az intézkedés betartását ellenőrző rendőrök azokra is 2500 lejig terjedő bírságot szabhatnak ki, akik textilből vagy műanyagból készült maszkkal mennek közösségbe, vagy a maszkot szabálytalanul viselik. Az Europol rendőrszakszervezet azonban úgy véli, hogy az új szabályozás „teljes mértékben tisztázatlan és logikátlan”, ezért arra kéri a romániai rendőröket, tekintsenek el ennek alkalmazásától.
A rendvédelmi szervek dolgozóinak érdekvédelmét ellátó szervezet közleményben hívta fel a figyelmet, hogy miközben a rendőröknek eddig azt kellett ellenőrizniük, hogy valaki az orrot és a szájat teljesen eltakarva hordja-e a maszkot, a január 8-ától hatályba lépő rendelkezés értelmében a védőmaszkok típusát is meg kell vizsgálniuk. „Egyszerűen nevetséges lesz, amikor a rendőr arra kéri a polgárt, mutassa be a maszkját. Ezekből ugyanis számos típus van forgalomban, beleértve a textilmaszkokat is, amelyek közül számos arcvédő különböző szűrőkkel rendelkezik, és nehéz megkülönböztetni őket szabad szemmel. Arról nem beszélve, hogy a rendőrök egy része nem is kap a kapitányságától olyan maszkokat, amelyekey a hatóságok megkövetelnek” – kifogásolja állásfoglalásában a rendőrszakszervezet.
Cosmin Andreica, az Europol vezetője a francia közszolgálati rádió (RFI) bukaresti csatornájának úgy nyilatkozott, az új rendelkezés konfliktusokhoz fog vezetni a rendőrök és a polgárok között, ezért a szakszervezet azt javasolja a járőröknek, ne alkalmazzák a szabályt, ne vizsgálják a maszkok típusát, adott esetben kérjenek útmutatást a feletteseiktől, miként hajtsák végre a maszkviselet ellenőrzését.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!